"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
19 Yaşındaki Milyoner Emlakçıdan Alınacak Girişimcilik Dersleri

Sitemizde bu güne kadar bir çok başarılı emlakçı makalesine yer verdik. Fakat bu makalemize konu olan emlakçının başarı hikayesi ise epey ilginç. Y kuşağının emlak sektörüne nasıl baktığının adeta bir göstergesi olan 19 yaşındaki milyoner bir emlak girişimcisinin başarı öyküsünü sizlerle paylaşacağız.

Çevrimiçi gayrimenkul hizmeti veren bir site kurarak milyoner olan Akshay Ruparelia, Birleşik Krallığın en genç zenginleri arasına girmeyi başardı. Pazarlama ve satış konusundaki yeteneklerini teknoloji ile buluşturan Ruparelia’nın kurduğu şirket, 18 milyon pound değerinde. Ayrıca bahsi geçen çevrimiçi hizmet kaynağı üzerinden şimdilerde milyonlarca poundluk satışlar gerçekleşiyor.

Okul Teneffüslerini Değerlendirdi

19 yaşındaki Akshay Ruparelia, okuldaki boş vakitlerini akıllıca değerlendirmiş gözüküyor. Üstelik sadece bir internet sitesi kurmakla kalmayan başarılı genç, aynı zamanda call center açarak, müşterilerine destek sunmayı da ihmal etmiyor. Böylelikle sadık bir kitle edinmesi de olası gözüken gencin yaptığı satışlar ise adeta örnek olabilecek düzeyde.

Emlakçılık sektöründe ülkenin 18. büyük şirketini kurmayı başaran Ruparelia, şimdiden 12 çalışana sahip. İnternet sitesini açtığı 16. ay itibariyle ülke genelinde bu başarıyı elde eden genç girişimci, emlak dünyasında haberlere de konu olmuş durumda. İlham veren hikayesiyle sadece kendi yaşıtlarına örnek olmakla kalmayan genç girişimci, ayrıca bir nevi günümüz emlak danışmanlarına da yeni fikirler doğrultusunda hareket etme olgusunu aşılıyor.

Genç milyoneri başarıya götüren iş modeli oldukça basit; sahibi olduğu www.doorsteps.co.uk adındaki site üzerinden %3 satış komisyonu almak yerine sadece 99 pound ödeme alan sistem, aslında günümüzün “emlak satış komisyonu” geleneğini yıkıyor.

Kurduğu şirket sayesinde milyonlarca pound biriktirmeyi de başaran gencin hedefi ise Oxford Üniversitesi bünyesinde eğitim görmek. Burada ekonomi ve yönetim alanında eğitim görmek isteyen Ruparelia, emlakçılık mesleğini bir adım daha öteye taşıyacak gibi gözüküyor.

Başarının Sırrı: Hayallerinizi Sınırlamayın

Her ne kadar emlakçıların tek gelir kaynağı olan komisyon oranlarında dampingin karekökünü yapan bu sistem (İngiltere ile Türkiye'deki emlak sisteminin farklılıklar gösterdiğini ayrıca belirtelim) genç emlakçıyı milyoner yapsa da, emlak girişimcileri açısından Akshay Ruparelia’nın başarısı gerçekten ilham verici.

Satıcıların ve alıcıların zihnine tutulan bir merceğin “Gerçekten istediğim emlakçı bu” uyarısını verdiği bir girişimin başarı öyküsünü yazan Ruparelia, aslında aklındaki işi gerçeğe dönüştürmeye çalıştı ve başarılı da oldu. Nitekim 19 yaşındaki bir gencin bu denli başarılara imza atması konusunda oldukça güzel dersler çıkarılabilir.

Eğer bir şeyi anlayamazsanız, onu değiştiremezsiniz. - Eric Evans, Teknoloji Uzmanı

19 yaşında ülkenin en büyük 18. emlakçısı olmak gerçek bir başarı öyküsü değil mi sizcede?

Bu milyoner gencin başarısı, emlak ekosisteminde girişimciler için hala bir çok fırsatın var olduğunu bizlere ispatlıyor. Başarılı bir emlak girişiminin çıkması için ne yapılabilir? Bu fırsatların değerlendirilmesi için ne yapmamız lazım? dediğinizi duyar gibiyiz. Bu konuda yazdığımız, Emlak Sektöründe Neden Yeni Girişimler Ortaya Çıkmıyor? makalemizi okumanız oldukça faydalı olacaktır.

Girişimcilik çok farklı bir düşünce sistemine sahip bir yolculuk. Bu yolculuğun başlamadan son bulmaması için sakın, sektörün “en deneyimli” kişilerine danışarak büyük bir hataya düşmeyin. Zira bu kişiler alım-satım ve kiralama ya da eğitimden başka bir uzmanlığı olmadığı gibi ilk defa sizin söyleminizle varlığından haberdar olacak fikirlere, girişimciliğin filozofu gibi davaranarak, size gereksiz fazlalıklar yükleme hatasını (ayıkla pirincin taşını…) yaptıracaklardır.

Bir girişimde sadece uzmanlık alanında deneyim sahibi olan kişileri projenize dahil etmek veya danışmak size fayda sağlamaktan çok zarar verir.  Neden mi? Eğer bir uzman bir proje geliştirme sürecinde “şu kadar yıllık tecrübeye” sahip olduğunu iddia etmesine rağmen bu süre içerisinde ortaya koyduğu bir girişim yok ise, bu büyük bir sıkıntıya işaret eder. Bizden söylemesi...

Girişimcilik serüveninde başarılı olabilmeniz için, kutunun dışında düşünmeniz gerektiğini ve başarıya giden yolda hayallerinizi sınırlamamanız gerektiğini söyleyebiliriz. Düşündüğünüz ve istediğiniz şeyin peşinden gidin ancak bu yolda sıkı çalışmayı da ihmal etmeyin. Ayrıca pratik yapmak, farklı projelerden çıkarımlar sağlamak ve çizgi dışında düşünmek de emlakçılık mesleğinde işinize yarayabilir.

Ve son bir şey daha. Gayrimenkul sektöründe yüzyıllardır değişmeyen bir alışveriş yapısının pi sayısı gibi sabit kaldığını fakat emlakçılık mesleğinin kızışan rekabet ortamında çok farklı girişimler çıkardığını görebiliyoruz. Çevrimiçi alanda elde edilen bu başarılar çerçevesinde teknolojinin gücünden bahsetmemek de elbette yanlış olur. Yeni araçlar ve uygulamalar, emlak sektörünü çok daha farklı bir yöne doğru götürdüğü gibi ayrıca emlak danışmanlarına farklı düşünmeyi ve yeniliklere açık olmayı zorunlu kılıyor. Bu nedenden ötürü gelişen teknoloji hakkında haberdar olmanın yanında onu kullanmayı da ihmal etmeyin.

DİĞER HABER
23 Ekim 2017