"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
20 Analiz ile Yerel Piyasanızda Uzman Olun -2

İlk bölümünü geçen hafta yayınladığımız ve iki bölümden oluşan bu yazı dizimizde yerel piyasanız hakkında tam bir uzman olmanız için tamamlamanız gereken 20 analizi sizin için derledik. 

Analiz 11: Yeni Yapılar

Muhitinizde son 5 yıl içerisinde yapılmış ve satılmış konutların sayısını bilmeniz gerekiyor. Bu bilgi, bölgenizin yeni yapılara yatırım yapmak konusundaki fikirlerini bilmenizi sağlayacak. Yeni inşaatlar için de bir soğurma katsayısı hesaplamalısınız.

Analiz 12: Rezidanslar

Nüfus artışı ve hayata bakışın değişmesi ile kompakt bir yaşam alanı olan rezidanslara ilgi oldukça arttı. Sizin de bölgenizdeki bu eğilimi ve var olan değerleri kenarda tutmanız işinize yarayabilir.

Analiz 13: Ticari Gayrimenkul

Ticari gayrimenkuller ile sağlıklı bir emlak piyasası arasında güçlü bir bağ var. Bu konutlarla ilgilenmeyen danışmanlar ticari gayrimenkulleri takip etmiyor. Fakat bu çok yanlış. Muhitiniz için son 5 yıllık ticari gayrimenkul piyasasını da analiz etmelisiniz. Bu veriler aydınlanmanızı sağlayacak öneme sahipler.

Analiz 14: Arsa Satışları

Arsa satın almadan yeni bir konut inşa edemezsiniz. Sağılıklı bir arsa piyasası, yeni yapılar yapılacağına ve gelişmekte olan bir emlak piyasasına işarettir. Son 5 yıldaki arsa satışlarını incelerseniz çok ilginç eğilimler göreceksiniz. Aynı zamanda piyasadaki değişiklikleri önceden tahmin edebileceksiniz.

Analiz 15: Planlanmış Projeler

Yerel yönetimden birileriyle arkadaş olmanız çok önemli, çünkü muhitinizde yapılması planlanan yeni projeleri takip etmeniz gerekiyor. Bu projeler yeni emlak fırsatları yaratabilir.

Analiz 16: Yaşam Alanları

İnsanlar çeşitli aktivite merkezlerinin olduğu muhitlerde yaşamayı tercih ediyor. Eğer şu an bir müşteriniz gelse ona muhitteki aktivite olanakları hakkında bilgi verebilir miydiniz? Sinemalar, kafeler, bowling salonları… Muhitinizdeki yaşam alanlarını gösteren bir harita hazırlamanız size çok faydalı olacak.

Analiz 17: İş Hacmi

Muhitinizdeki iş hacmini hangi sektörler oluşturuyor? Ticaret, üretim, teknoloji? Muhitinizdeki sektörlere hâkim olmalısınız, böylelikle müşteri profilinizi daha rahat anlayabilirsiniz. Ticaret Odası bu bilgiye de sahip olabilir.

Analiz 18: Metrekare Başına Fiyat

Bu bilgi özellikle yeni yapılarda gerçekleştireceğiniz satışlarda önemli. Başarılı bir danışman önümüzdeki 3 yıl için ortalama metrekare başına fiyat bilgisine sahip olmalıdır. Bu şekilde yeni yapılara bağlı olarak gelişecek fiyat dalgalanmalarını tahmin edebilirsiniz.

Analiz 19: Arsa Fiyatları

Yapılan ve satılan her konut arsa satın alımıyla başladığı için, her danışman arsa fiyatlarını mutlaka bilmeli. Muhitinizdeki çiftlik, yazlık, turizm, konut ya da iş yeri için ayrılmış ticari arsalarla ilgili bilgi sahibi olmalısınız.

Analiz 20: En Kısa Satış Süresi

Her piyasa çeşidinde çok kısa sürede satışı gerçekleştirilen ve sürekli bir fırsat ortamı yaratan ürünler vardır. Kendi piyasanızın fırsat ürününü belirleyerek özellikle zor zamanlarda kendinize fırsatlar yaratabilirsiniz.

Listede çok madde olduğunun farkındayız. Ama lüften umutsuzluğa kapılmayın. Bu listedeki her analiz ortalama bir danışman tarafından yerine getirilebilir. Bu yüzden analizler düşündüğünüzden daha az zaman alacak. Bir analizi tamamlayıp özümsedikten sonra bir sonrakine geçin. Size bu konu hakkında garanti veriyoruz, eğer bu 20 analiz hakkındaki bilginizi güncel tutarsanız müşterilerinizin gözünde oluşturacağınız piyasaya hâkim bir danışman imajı ile çok daha başarılı olacaksınız.

DİĞER HABER
24 Nisan 2018