Mail listemize abone oldunuz mu?
2018’de Her Danışmanın İhtiyacı Olan 3 Yetenek

Emlak sektörü için değişim her zaman kaçınılmaz faktör olurken, iyi bir danışmansanız zaten bunun farkındasınızdır. Açıkçası son birkaç yılda cidi bir değişim rüzgarı yaşandı ve siz de hâlâ aktif olarak gayrimenkul işiyle uğraşıyorsanız bazı zorlukları atlattınız demektir.

Fakat yine de yelkenleri suya indirmemenizi tavsiye ediyoruz çünkü yeni yıl, beraberinde daha çok değişimle gelebilir. 2018’de her gayrimenkul danışmanının dikkat etmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

- Zeki, teknolojiyle iç içe ve en önemlisi başarıya aç bolca yeni danışman mesleğe girecek.

- Potansiyel müşterilerinizin çeşitliliği genişleyecek, hem genç hem de yaşlı alıcı adaylarıyla ilgileneceksiniz.

- Ev teknolojileri giderek gelişecek. Belki de 2018 yılında ‘akıllı ev’ teknolojilerine hiç olmadığı kadar ilgi artacak.

- Sosyal medyanın önemi devam edecek. Hâlâ elinizdeki en güçlü pazarlama araçlarından birisi sosyal medya.

Peki bunları karşılamak için 2018 yılında bir emlakçıda hangi yetenekler olmalı?

1. Öğrenme Yetenekleri: Değişim ne kadar çoksa, öğrenmeniz gerekenler de o kadar çoğalır. Son sektörel değişikliklere ayak uydurmak için öğrenmeye de hevesli olmalı, çevrenizde olup bitenleri takip etmelisiniz. Dolayısıyla eğitiminizi ‘yaşam boyu’ sürecek şekle sokun ve kendinizi geliştirin.

2. Bilgisayar – Teknik Beceriler: Aslına bakarsanız bu onlarca yıldır var olan bir gereklilik fakat hâlâ bu konuda yetersizseniz bir an önce işe koyulmanızı tavsiye ederiz. Teknolojiye olan yatkınlığınız hem çalışma saatlerinizin daha verimli geçmesini sağlayacak, hem de müşterilerinizle olan ilişkilerinizi kolaylaştıracak. Unutmayın ki artık yeni moda akıllı ev teknolojileri olacak ve er ya da geç bunları öğrenmeniz gerekecek.

3. İletişim Becerileri ve İnsan İlişkileri: Tahmin edeceğiniz gibi emlak sektöründe bu da bir diğer ihtiyaç. Mutlaka her fırsatı kullanın ve dinleme, konuşma, yazma becerilerinizi geliştirmeye çalışın. Her yaşa, her nesle hitap edebilmelisiniz. 20 yaşındaki bir müşteri de, 65 yaşındaki bir emekli de sizi dinlerken sıkılmamalı ve ikna olabilmeli.

Kısacası, 2018 beraberinde yeni fırsatlar getiriyor ve bunları elde etmek için eskisinden daha sıkı çalışmak gerekiyor. Dolayısıyla yeni yılda tüm gayrimenkul danışmanlarına kendilerini geliştirmek için her şansı değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz.

Görsel: Shutterstock

DİĞER HABER
04 Şubat 2018