"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
2022 Gayrimenkul Tahminleri – Cesur Olun ve Fikrinizi Açıklayın!

Son iki yılın ekonomi üzerinde, sosyal olarak etkileşim şeklimiz üzerinde, alışveriş yapma şeklimiz üzerinde, eğitim üzerinde ve tabii ki emlak piyasası üzerinde benzeri görülmemiş bir etkisi oldu. Gayrimenkul piyasası ve gelecek yıl neler bekleyebilecekleri söz konusu olduğunda müşterilerinizin sesinizi her zamankinden daha fazla duymaya ihtiyacı var.

Birçok emlakçı geleceğe bakmaktan ve tahminlerde bulunmaktan rahatsız olurlar. Ancak bir tahminde bulunmak, o anda sahip olduğunuz bilgilere dayanarak en iyi tahmininizi yapmaktan başka bir şey değildir. Her zaman tahminlerde bulunursunuz; onlardan sadece tahmin olarak bahsetmeyebilirsiniz. Tahminler bir veriye ve farklı kaynaklardan doğrulanmış bilgilerle oluşturulmalıdır. Yoksa Cem Yılmaz'ın son gösterisinde ki sahnesiyle bir farkı kalmaz :) "- Dünyayı dört aile yönetiyor. - Nereye gidiyorsun? - Kahveye."

Örneğin, hareketli bir pazarda fiyatlandırılmış bir mülkünüz olduğunu varsayalım. Mülk, 15 teklif alır ve fiyat %5 artar. Hareketli pazarın ortasında satın almayı düşünen ve sizden tavsiye isteyen potansiyel bir alıcınız varsa, muhtemelen rekabete hazır olmaları gerektiğini söylersiniz. Bu bir tahmin. Ama ya o müşteri altı ay boyunca satın almaya hazır değilse? Muhtemelen onlara şu anda gördüğünüz talep hakkında bilgi verecek, bölgedeki envanterle ilgili olası zorluklar veya değişiklikler (açılacak olan yeni bir inşaat geliştirme veya yatay mimari gibi) hakkında onları bilgilendirecek ve konuşacaksınız. Faiz oranları ve satın alma gücü hakkında da bilgiler vereceksiniz. Ancak, piyasaların geleceği hakkında kristal küreniz olmadığını ve bilinmeyen sorunların ortaya çıkabileceğini de onlara bildirebilirsiniz.

Bu bir tahmin! Bireysel bir müşteriyle gördükleriniz ve nasıl planlamaları gerektiği hakkında konuşmak ile aynı bilgiyi bir haber bülteninde göndermek arasındaki tek fark, tahmininizi paylaştığınız kişi sayısıdır.

Take a look into Stephen Bittel's real estate crystal ball - Terranova

Şimdi, geniş bir konut verisi listesi hakkında tahminlere sahip olmanıza gerek yok, ancak müşterilerinizin genel görünümü bilmek isteyeceği birkaç konu var:

  • Bölgenizdeki konut envanteri
  • Bölgenizdeki konut fiyatları
  • Faiz oranları
  • İmarla ilgili her türlü yeni bilgi (örneğin, tek aileli konuttan çok aileliye geçiş, göç hareketliliği, yatay mimariye izin verilmesi ve daha fazlası)
  • Yeni konut projeleri (yeni ev geliştirmeleri, yeni apartman daireleri ve ikinci el apartman daireleri, akıllı evler ve daha fazlası gibi)
  • Muhtemelen arazi ve ticari gayrimenkuller gibi niş pazarlarda neler oluyor?

Bu listeyi okuyarak, muhtemelen 2022'nin her biri için ne getireceği hakkında bir fikriniz var. Bu senin tahminin! Sadece bir feragatname (bu bir yatırım tavsiyesi değildir) ile tahmininizi yapın, çünkü olabilecek her şeyi bilmenin bir yolu yoktur. Piyasalarda yaşanan durgunluğun veya COVID'in şiddetini kimse önceden tahmin edebilir miydi? Her ikisinin de konut piyasası üzerinde büyük etkisi oldu ve biz dahil hiç kimse onların geleceğini göremedik.

İlk başta tahmin yapmak pek rahat olmayacak (çünkü beklenmedik bir şey olduğunda kim yanılmak ister ki?) ama zamanla esnettiğiniz ve güçlendirdiğiniz bir kasa sahip olacaksınız.

İnsanlara ne olabileceğini düşündüğünüzü bildirmekten korkmayın. Müşterileriniz uzman görüşünüzü hak ediyor. Doğru bilgiler ışığında güçlü bir fikre sahip olmak size daha fazla iş kazandıracaktır.

DİĞER HABER
04 Ocak 2022