"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
26 Yıl Haksız Yere Hapis Yatan Dewey’in Motivasyonunu Örnek Almak

Profesyonel boksör Dewey Bozella, ilk galibiyetini 2010 yılında almıştı. Ancak aldığı bu galibiyet ilanı, onun hayatında duyduğu en kayda değer an değildi. Dewey 52 yaşına geldiğinde, işlemediği bir cinayet nedeniyle 26 yıldır yattığı hapishaneden tahliye olacağı haberini aldığında, bu onun hayatında aldığı en kayda değer haber olmuştu.

Dewey’in sıradışı hikâyesindeki en şaşırtıcı nokta ise onun uzun yıllar boyunca kendini nasıl motive ettiği ve ruh sağlığını nasıl koruduğudur. Masum olduğunu hayatının yarısını hapishanede harcadıktan sonra kanıtlayabilmiş birisinin onca yıl kendini motive edebilmiş olması gerçekten inanılmaz bir şey.

Onun bunu başarması birçok insana hayal gibi geliyor ama o bunu başardı. Dewey’in bunu başarmak için başvurduğu yöntem eğitim ve bokstu. Dewey motivasyonunu sağlam tutmasının kaynağını kendi sözleri ile şöyle açıklıyor:

İki şeye odaklandım. Kendimi yeni şeyler öğrenerek geliştirmeye ve boks yaparak sağlıklı kalmaya…

Tamara Lowe’un Get Motivated isimli kitabında da ifade ettiği gibi, herkesin motive halinde kalmasını sağlayacak farklı bir yöntemi vardır. Buradaki kilit nokta, kendinizi motive etmenizi sağlayacak kişisel formülü ve neden güçlü olduğunuzu fark edebilmenizdir. Girişimci ve konuşmacı olan Jim Rohn’un bir sözü bunu çok güzel özetliyor:

Neden güçlü olduğunu bildiğinde, her şey daha kolay olur.

Ringe çıkmak için 26 yıl bekledi. İşlemediği bir suçtan 26 yıl hapis yatan ABD’li boksör Bozella,
ilk profesyonel boks maçında 22 yaş küçük rakibini yendi.

Gayrimenkul Sektöründe Motive Olmak

Motivasyon konusu hayatın her alanında insanı güçlü kılarken, bu iş alanında böyledir. İş alanları içerisinde soyut değerlere ve insani ilişkilere son derece bağlı olarak gelişen gayrimenkul sektörü ise motivasyon konusu ile yakından ilgilidir. Sürekli insanlar iletişim halinde olmak zorunda olan ve iş hayatı boyunca motivasyonunu yüksek tutması gereken emlak profesyonelleri, bu konuda başarılı olmak zorundadırlar.

Bir emlak profesyonelinin motivasyonunu yüksek tutması için genel olarak yapabileceği birkaç fikre sahibiz. Bu fikirler aynı zamanda gayrimenkul koçlarının, hizmet ettikleri firma sahiplerine verebilecekleri birer tavsiye de olabilir.

- Kitap, CD, film ve pozitif arkadaşlar gibi sizi motive edecek ve size ilham verecek materyallerden günlük olarak faydalanın.

- Nereye doğru gittiğinize dair anlık durum değerlendirmesi yaparak iş hayatınıza geniş açıdan bakın ve büyük resmi görün.

- Hayatınıza daima yeni olasılıklar sokmaya çalışın. Örneğin günlük olarak belli sayıda müşteri kazanma stratejileri üzerine yoğunlaşın. Yeni müşteriler edinin.

- Tükenmişliği önlemek için kendinizi bazı zamanlar ödüllendirmeyi deneyin. Arada bir kendinize tatil seçenekleri sunun.

Yukarıda verdiğimiz motive etme araçları yalnızca birer örnektir. Herkes kendi bakış açısına ve hayat şartlarına göre farklı motivasyon araçları bulabilir. “Ne istediğimi bilmiyorum” şeklinde yaklaşmak yerine kendinize mana bulacağınız farklı alanlar yaratın. Bir spor, bir hobi veya bir etkinlik ortamı, ne olursa… Bulacağınız motivasyon yönteminin sizi durdurulamaz yapacağını garanti ediyoruz. Bahane yok!

Kendinizle Birlikte Müşterileri de Motive Etmek

Emlak profesyonellerinin aynı zamanda birer satış elemanı olduklarını da daha önce pek çok kere ifade etmiştik. Çoğu emlak danışmanı, isteksiz ve motive olmayan müşterilerle muhatap olmak ve bir şekilde tekerleği döndürmek zorundadır. Emlak danışmanlarının bilmesi gereken ipucu aslında şudur. Eğer müşterileri motive edecek kaynağı iyi seçebilirseniz, satış yapmanız dramatik şekilde kolaylaşır. Doğru müşterilerle ve doğru motive kaynakları ile işinizi yaptığınıza emin olun!

Gayrimenkul satışlarında, müşterinizin motivasyonunu sağlamak için üç sorunun cevabını almanız gerekir. Nerede? Ne zaman? Neden? Nerede ve ne zaman soruları kolaydır. Ama neden sorusuna gelince bazen müşteriler kararsız ve belirsiz olabilirler. Ancak soracağınız sorular müşterinizin farkında olmadan motive kaynağını bulmasına yardımcı olacaktır. Örneğin şu sorular gibi:

- Cem Bey, güzel bir eviniz var. Neden taşınmaya karar verdiniz?

- Burası nezih bir muhit. Neden taşınmak istediğinizi merak ediyorum?

- Beş yılın ardından sizi taşınmaya iten şey nedir?

- Merak ediyorum da taşınma konusunda önemli gördüğünüz şey nedir?

Tüm bu ve benzeri sorular, müşterinizin yapmak istediği şeye yoğunlaşmasını ve örneğin mesele taşınmaksa, neden taşınmak istediği üzerine motive olmasını sağlayacaktır. Bu durum, bir nevi onların neden taşınmak istediklerini hatırlamasını sağlayacak ve alım-satım yapma ihtimallerini arttıracaktır.

Neden diye sormanın bir faydası ise onları neyi kaybedecekleri konusunda değil, neyi istedikleri konusuna odaklayarak olumlu yönde motive etmektir. Çünkü bazı zamanlar sıcağı sıcağına müşterilerin kafası karışabilir veya ne istediklerini unutabilirler. Onlara ne istediklerini hatırlatın ve onları istedikleri şeye yapmaya motive edin.  

DİĞER HABER
11 Ağustos 2016