"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
3 Boyutlu Yazıcı Teknolojisi ile 24 Saatte Ev İnşa Edilebilecek

Artık günümüzde yaygın olarak kullanılan ve “3 Boyutlu Yazıcı” adı verilen bir teknoloji var. Bu yazıcılar çeşitli materyaller kullanarak bilgisayar ortamında hazırlanmış bir çizimi 3 boyutlu olarak basabiliyor. Bu işlemi de katman katman baskı yaparak gerçekleştiriyor.

Önceleri bir çeşit plastiği hammadde olarak kullanan ve küçük boyutlarda objeler basmak için kullanılan bu teknoloji, yavaş yavaş farklı hammadeler kullanarak daha büyük baskıların yapılması için de kullanılmaya başlandı.

San Fransicso merkezli ”New Story” adlı bir hayır kurumu, yakın bir zamanda inşaat devlerinden “Icon” ile ortak bir proje başlattı. Proje, üç boyutlu yazıcılar kullanarak ucuz maliyetli evler basmayı amaçlıyor.

Projenin ilk ürünü Austin, Teksas’ta 350 metrekarelik bir yapı olarak hayata geçirildi. Bu ev üç boyutlu yazıcı ile basılan ve posta kaydı bulunan ilk ev olması sebebi ile büyük önem taşıyor.

Geçen yıl aileler için daha az maliyetle ve daha hızlı bir şekilde nasıl daha fazla konut sağlayacağına dair hayallerimizi harcadık. Sonuç? Dünyanın en yoksulları için evleri basacak çene bırakan bir 3D yazıcı. Yeni Öyküsü Charity paylaştı: 2018 12 Mart Pazartesi

Proje kapsamında geliştirilen üç boyutlu yazıcı ile artık 24 saatten az süre içerisinde güvenlik krtierlerine uygun evler basılabilecek. Basılan evler ise 600 ile 800 metrekare arasında değişecek.

New Story’nin CEO’su Brett Hagler sokakta yaşayan vatandaşlar için çözüm önerisi getirmek için geleneksel metotlara kafa tutmanın gerekli olduğunu söylüyor. Hagler’e göre alışılagelmiş metotlar ile bu sorunu çözmek neredeyse imkansız.

New Story’nin yöneticilerinden Alexandria Lafçı’ya göre ise, 100 milyon insanın sokakta yaşadığı bir gerçeklik iken bu kadar çok insana yardım etmek için büyük çaplı bir teknolojik değişime kesinlikle ihtiyaç duyuluyor.

Önümüzdeki 18 ay içerisinde El Salvador’da proje kapsamında evler 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile basılmaya başlanacak. Proje için 8 ayda tanesi 6000 Dolar tutacak olan 100 ev basılması planlanıyor. Fakat tanesi 4000 Dolar tutan ve 1 günde tamamlanan evler basılması da mümkün.

Aslında şirketler son birkaç yıldır 3 boyutlu yazıcı teknolojisini inşaat sektörüne dahil etmek için çalışmalarda bulunuyor. Mesela 2013 yılında WinSun isimli bir Çin şirketi bu teknoloji ile 1 gün içerisinde 10 adet ev basmıştı. Sonrasında ise yine 6 katlı bir apartman, bir ofis ve 11000 metrekarelik bir malikane inşa ettiler.

İsteğe göre evler basabilecek bir teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması biraz daha zaman alacak, ama Lafçı’ya göre teknoloji şu an için güvenli, ucuz ve standart evler basmak için hazır.

Kaynak: Wired 

DİĞER HABER
15 Mart 2018