"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
360° Facebook  Video Desteği Gayrimenkul Danışmanları İçin Ne Anlama Geliyor?

Sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik uygulamaları gelecek dünyanın teknolojisi olarak görülüyor. Bu teknolojik gelişime bağlı olarak gayrimenkul dünyasında sanal ev görüntüleme ve diğer kullanımlar için VR teknolojisi sağlayan birçok emlak firması faaliyet gösteriyor. Peki bu firmalar hangi uygulamalardan faydalanıyor? En bilinen uygulamalar arasında; Facebook Spaces, Oculus Rift VR kulaklık ve 360° video olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook sanal gerçeği, sosyal gelecek olarak tanımlıyor. Yeni Spaces uygulaması ile kullanıcılarının Facebook platformunda 360 derecelik videoları görüntülemesi kolaylaşıyor. Bunun yanı sıra Facebook ikinci nesil 360° kameraları da piyasaya sürmüş durumda. Oculus Rift VR sanal gerçelik gözlüğü 2016 yılından bu yana varlığını sürdürüyor.

Gayrimenkul danışmanları olarak bu uygulamalardan nasıl faydalanabiliriz?

360 ° Facebook video desteği, gayrimenkul danışmanları için ne anlama geliyor?

Örneğin; danışman bir evde sanal tur için çekim yapmak istediğinde, özel çekim ekipmanı kullanması gerekiyor. Bu videoları sanal hizmete bağlı olarak düzenlemeye ve paylaşmaya yönelik farklı seçeneklerden yararlanabiliyor. Her video için gizlilik ayarlarını düşünmeye gerek kalmıyor. Çünkü bu ayarlar kolayca düzenlenebiliyor. VR sağlayıcıları genelde web sitelerine kayıt için gömülebilir bir kod sağlıyor.

Başka bir deyişle, sanal turun barındırıldığı web sitesine bir bağlantı ile doğrudan ulaşabiliyorlar. Çok yakında ise Facebook Spaces ile emlakçılar VR turları yaratıp bunları dünyanın en popüler sosyal ağında paylaşabilecek duruma gelecekler. Kullanıcılar bu sayede,  videoyu barındıran bir üçüncü taraf web sitesine girmeye gerek kalmadan Facebook'un otomatik oynatma özelliğiyle izleyebilecekler. 

Yeni geliştirilen her teknoloji, pazarlama kanallarını artık çok rahatlıkla değiştiriyor. 3D VR sanal gerçeklik gözlükleri bütün evlere girmiş olduğunu düşündüğümüzde, ki, bu çok ta uzak bir zaman değil, mobile entegre olan bütün şirketler sanal gerçeklik uygulamalarını kullanmak zorunda kalacak. Bu sayede bir gayrimenkul müşterisi ev almayı hedeflediği projenin sanal gerçeklik uygulamasıyla istediği daire tipinin içerisini gezebilir ve evin manzarası hakkında bilgi sahibi olabilir.

Özellikle maket üzerinden tanıtım ve satış yapan inşaat firmaları için örnek daire ziyaretleri pazarlama departmanları için çok önemli. Sanal gerçeklik bu aşamada  işleri oldukça kolaylaştırıyor. Bütün daire tiplerinin (oda sayısı, m2) mesafelerin ortadan kaldıran sanal gerçeklik sayesinde görülebiliyor olması tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini hızlandırmış ve kolaylaştırmış olacak. Belki de yakın bir zaman dilimi içerisinde "Open House" etkinlikleri yalnızca online mecralarda müşterilerin hizmetine sunulacak.

Teknoloji, son kullanıcı tarafından etkin kullanılır hale geldikçe pazarlama faaliyetleri de ona göre şekilleniyor. Bunun en basit örneği akıllı telefonlar. Akıllı telefonlar yaygınlaşınca, firmalar ürün ve hizmetlerini müşterilere mobil uygulamalar ile sunmaya başladılar. İnternet reklam gelirlerini artırmak isteyen Facebook, 360° video kullanarak reklamları test ediyor ve şirket yakında reklam verenlerle bu teknolojiyi buluşturacağa benziyor. Dahası, VR'a olan ilgi arttıkça Oculus Rift VR satışlarıda artıyor. Şimdilik bu donanımı şanslı birkaç bin kişi kullanıyor olsa da unutmamalıyız ki 20 yıl önce kişisel bir bilgisayar sahibi olmak bile mümkün değilken şimdi durum çok daha farklı.

Bilgi çağında yaşanan bu teknolojik gelişmelerin en çok ta biz danışmanların işine yarayacağını ve teknolojiyi işine entegre edebilen danışmanların işlerinde gözle görünür bir fark yaratacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. 

DİĞER HABER
12 Eylül 2017