"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
3D Ev Baskı Girişimi Icon 185 Milyon Dolar Yatırım Aldı

İnşaat geliştirme girişimi Icon, 3D ev baskı işini büyütmek için 185 milyon dolar yatırım aldı.

Tiger Global Management tarafından yönetilen finansman turunun, şirketin geçen yaz 207 milyon dolarlık B Serisinin bir uzantısı olduğu söyleniyor. Son finansman, Icon'un toplam öz sermayesini 451 milyon dolara yükseltti.

TechCrunch, şirketin değerlemesinin 2 milyar dolara yaklaştığını tahmin eden isimsiz bir kaynağa atıfta bulunarak alınan yatırımı ilk kez paylaştı. 

2017'de kurulan Icon, ertesi yıl ülkenin izin verilen ilk 3D baskılı evini üreterek, 350 metrekarelik evi sadece 48 saatte inşa etti.

Şirket, tescilli Vulcan teknolojisinin geleneksel inşaat yöntemlerinden daha hızlı, daha ucuz ve daha az atıkla uzun ömürlü evler üreterek konut krizini hafifletmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Ağustos ayındaki finansman turu sırasında Icon, evsizlik veya kronik yoksulluk yaşayan insanlar için ABD ve Meksika'da iki düzineden fazla 3D baskılı ev teslim etmişti. Girişim ​​ayrıca NASA ile uzay tabanlı projelerde de yer alıyor.

Diğer Icon yatırımcıları arasında Norwest Venture Partners, 8VC, Fifth Wall , Oakhouse Partners ve Moderne Ventures yer alıyor.

Düşük arz ve yüksek talep, ülkemizde olduğu kadar ABD konut piyasasının suyunu çıkardı. Açıklanan verilere göre ABD'de ortalama satış fiyatı geçen yıl 375.000 dolara ulaştı - yıllık yüzde 10'luk bu artış pandemi öncesi 2019 fiyatlandırmasına kıyasla, yüzde 25'lik bir artışı temsil ediyor.

Icon kurucuları.

Sonuç olarak, bu teknolojinin uygulanması artık inşaat sektörünü bozmak isteyen yeni başlayanlar, hayalperestler ve yenilikçi girişimci beyinler tarafından değil, aynı zamanda giderek daha ciddi ve büyük çimento, beton ve inşaat şirketleri tarafından, emlak geliştirici şirketler tarafından takip edilmektedir. Bu büyük oyuncular artık pazar için kanayan bazı sorunları çözmek için çığır açıcı bu teknolojilere yöneliyor: Girdi malzemelerinin (ahşap, kereste dahil) hızla artan fiyatları, onlarca yıllık durgun üretkenlik, kalifiye işgücü eksikliği, geliştiricilerin ihtiyaçlarını karşılamak için yetersiz endüstri çıktısı vb.

Bu nedenle, 3D teknolojisinin endüstriyi gerçekten bozacağına dair giderek daha fazla işaret görüyoruz. Yalnızca ABD'de ve yalnızca konut segmentinde değil, küresel ölçekte ve ayrıca daha fazla iş/endüstriyel uygulama için bu teknolojiler kullanılıyor. Örnekler arasında ofisler, enerji tribünleri, altyapı ve büyük petrol, gaz ve gübre fabrikaları gibi uygulamalar sayılabilir.

Dünya çapındaki inşaat pazarının multi-trilyon dolarlık büyüklüğü nedeniyle, sektördeki şirketlerin değerlemeleri patladı. Yatırımcıların bu şirketlerin işlerini etkin bir şekilde büyütme becerisine olan yakın ilgisiyle BT şirketlerinin değerlemeleri artan otomasyon teknolojisi sayesinde hızla ivme kazanıyor.

İnşaat sektörünü sonsuza kadar değiştirme vaadi ile, küresel inşaatın sadece %1'inin bir parçası olmayı hedefleyen 3D girişimleri, milyarlarca dolarlık değerlemelerle yatırımcıların iştahını artıracağına kesin gözüyle bakılıyor.

DİĞER HABER
21 Şubat 2022