"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
90 Günlük Sonuç Odaklı Aksiyon Planı

“Planı olmayan bir hedef, sadece bir dilek olabilir.”

Kariyeriniz ve iş hayatınız hakkında yukarıdaki alıntıdan daha doğru bir söz olamaz. Bir hedefe sahip olmanız tabi ki çok önemli. Fakat bu hedefe ulaşmanızı sağlayacak adımları belirlemedikten sonra, ne ilerlemenizi değerlendirebilir, ne de gerçekten bu hedefe ulaşabilirsiniz.

Birçok danışman nasıl plan yapması gerektiğini bilmiyor. Bu yüzden bugün size 90 günlük bir süreyi kapsayan “Sonuç Odaklı Aksiyon Planı”nızı hazırlamanız için takip etmeniz gereken adımlardan bahsedeceğiz. Bu planı oluşturmadan önce bir hedef belirlemeniz, yani yakın geleceğinizin neye benzemesini istediğinize karar vermeniz çok önemli.

 • 6 ay içerisinde kâr marjınızı iki katına mı çıkarmak istiyorsunuz? Bu hedef üzerinden 90 günlük planınızı hemen şu an hazırlayabilirsiniz.
 • 12 ay içerisinde bölgenizdeki en iyi danışman mı olmak istiyorsunuz? Bu hedef üzerinden 90 günlük planınızı hemen şu an hazırlayabilirsiniz.
 • 3 ay içerisinde düğün masraflarınız ya da çocuğunuzun üniversite ücreti için %50 daha çok mu komisyon kazanmanız gerekiyor? Bu hedef üzerinden 90 günlük planınızı hemen şu an hazırlayabilirsiniz.

Hemen şu an 90 günlük bir plan yaparak tahmin edemeyeceğiniz şeyler elde edebilirsiniz.

Sonuç Odaklı Aksiyon Planı – Adımlar

1. Performans Değerlendirmesi

Planınızı yapmadan önce güncel durumunuzu değerlendirmeniz gerekiyor. Aşağıdaki sorulara cevap vererek önümüzdeki 90 gün boyunca enerji ve zamanınızı odaklamanız gereken konuları saptayabilirsiniz.

 • Geçmiş 12 ay içerisinde iyi giden şeyler nelerdi?
 • Geçmiş 12 ay içerisinde kötü giden şeyler nelerdi?
 • İlgi alanınızdaki sektörlerden hangisine daha çok özen göstermeniz gerekiyor?
 • Gelişime açık alanlarınız neler? Bu konularda neler yapabilirsiniz?

2. Taslak

Performans değerlendirmesinden sonra kendinizle gerçek bir konuşma yapmanız ve planınızın ana hatlarını belirlemeniz gerekiyor.

Önümüzdeki 90 gün içerisinde ulaşmayı hedeflediğiniz 3-5 adet anahtar hedef belirleyin. Bu hedefler ulaşmak istediğiniz ana hedefe hizmet eden önemli basamaklar olarak görev yapacak.

3. Detaylandırma

Şimdi yukarıda belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için gerçekleştirmeniz gereken anahtar projeleri belirlemeniz gerekiyor.

Diyelim ki 12 ay içerisinde bölgenizdeki en iyi danışman olmak istiyorsunuz. Bu durumda önümüzdeki 90 gün için belirlediğiniz hedeflerden birisi etkileşimde olduğunuz insan sayısını artırmak olabilir. Yani bölgenizde daha tanınır olmayı ve daha çok insanla iletişime geçerek daha çok listeleme yapmayı hedefleyebilirsiniz. Bu hedef için alacağınız aksiyon da listenize en çok katkı sağlayacağını düşündüğünüz 20 kişi ile iletişime geçmek ve onlara danışmanlık hizmeti sunmayı teklif etmek olabilir.

Önemli Not: Eğer beraber çalıştığınız bir takımınız varsa, projelerinizi belirlerken her bir üye için görev dağılımı yapmaya dikkat etmelisiniz.
"60 dakikam olsa, 55 dakikasını düşünmek, 5 dakikasını da aksiyon için kullardım." 
Albert Einstein

4. Hızlı Kazançları Belirleme

Anahtar projelerinizi oluştururken, kısa zamanda elde edebileceğiniz kazançların neler olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Mesela daha çok insanla iletişime geçmek için projelendirme yaparken veri tabanınızı gözden geçirerek aslında satış huninizde sırada olan insanlar olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Beyin fırtınası ile farkında olmadığınız fırsat kapılarını keşfetmeniz mümkün.

5. Aksiyona Geçin

Artık planınızı uygulamaya koyabilirsiniz. Bu noktada gelişimizi takip etmeniz çok önemli. Aldığınız aksiyonları 1. ve 90. günde kontrol etmeniz size sonuç getirmeyecek. Kendinizi bu işe adamalı ve verimliliğinizi sürekli izlemelisiniz.

Eğer plandan saptığınızı hissederseniz, hemen aksiyon alın. Eğer süreçten çok bunalırsanız da bir kahve molası verin ve 2. adımda belirlediğiniz hedefleri gözden geçirin. Kendinize bu hedeflerin sizin ve aileniz için ne anlama geldiğini hatırlatmanız gerekiyor.

Özet

 • Büyük bir hedef belirleyin
 • 90 gün içerisinde ulaşabileceğiniz ve ana hedefi destekleyen 3-5 küçük hedef belirleyin
 • Küçük hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak projeler oluşturun
 • Her bir proje içerisindeki hızlı kazanımları saptayın

90 günlük bir planı hem oluşturması hem de uygulaması oldukça kolay. Doğru şekilde uygulandığında ise inanılmaz sonuçlar getiriyor. Hemen siz de bugün planlama yapmaya başlayabilirsiniz.

DİĞER HABER
26 Temmuz 2018