"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
90'larda Bırakılması Gereken 5 Gayrimenkul Pazarlama Alışkanlığı

World Wide Web, 10 Ağustos 1991'de yayına geçerek dünya tarihini değiştiren bir adım attı. Tıpkı insanoğlunun aya ilk çıkışı gibi 27 yıl boyunca gayrimenkul ve iş dünyası üzerinde kalıcı ve yıkıcı bir etki yarattı. Bugün iş yerlerimizde kullandığımız teknolojinin büyük bir kısmı, 90'lı yılların içinde ilk olarak şekillenmeye başladı. Ticaret ve iletişim, giderek yaygınlaşan internet erişimi sayesinde büyük adımlar atmaya başladı.

1990'ların başında hiç kimse “iş modeli” ve "internet" kelimesini kullanmıyordu. Ya da en azından, etrafınızda bu kelimeleri kullanan görülmedi. Bu günün iş dünyasında internet; tüketicilerin büyük çoğunluğunun gayrimenkul dünyasındaki profesyonelleri kolayca bulmalarını, istedikleri bilgiye anlık ulaşabilmelerini ve satın alma davranışlarını değiştirmesine rağmen bazı emlak ofisleri hala zamana yetişemedi. 

Disket sürücüler, faks, daktilo ve çevirmeli modemlerle birlikte modası geçmiş pazarlama yöntemlerine hala kaynak israf ediyorsanız, şimdi değişiklik yapma zamanı. Günümüzde birçok geleneksel pazarlama yöntemi için kaynak israfından kaçınılmalıdır. Bu makalemizde derlediğimiz yıllar önce ölmüş beş emlak pazarlama yönteminden kaçınmanızı öneriyoruz.  

1. Basılı reklamlar

Teknolojiye yenik düşen basılı reklamlar günümüz iş dünyasında her zamankinden daha pahalı ve daha az etkilidir. Her yıl bu reklamlara bakan kişi sayısı azalıyor, basılı reklamlar aracılığıyla herhangi bir başarı hedeflemek neredeyse imkansız. Basılı reklamlar ile zamanınızı ve paranızı boşa harcamayı bırakın ve sosyal medya reklamlarıyla doğru kişilere nasıl ulaşacağınızı öğrenin.

2. Soğuk arama

Sadece soğuk bir telefon görüşmesi yapmaktan nefret ediyor musun? Muhtemelen modern müşterilerin büyük çoğunluğu da bu soğuk çağrıları almaktan nefret ediyorlar. İnsanların hayatlarını habersiz ve isteksiz bir şekilde girmek yerine, gerçekten görüşmeye istekli ve hazır olduğunuzda ne sunduğunu bilen, özgüveni yerinde bir danışman olarak iletişim kurun.

Özlenilen, özlem duyulan yıllar 90'lar :)

3. Kapı 

İnsanların istenmeyen telefon görüşmelerinden bile daha fazla nefret ettikleri bir şey var: İstenmeyen ev ziyaretleri. Mahallelerde, apartmanlarda rastgele kapıları çalıyor ve birkaç hevesli müşteri yakalamayı umuyorsanız, şimdiden söyleyelim hayal kırıklığına uğrayacaksınız!

4. Spam aboneleri

İster inanın ister inanmayın, iletişim listeniz yerel gayrimenkulle ilgili her ayrıntıyla ilgilenmiyor. E-posta veritabanınıza düzenli olarak genel mesajlar gönderiyorsanız lütfen herkese (kendiniz de dahil) bir iyilik yapın ve durun.

E-posta yoluyla pazarlama iyidir, ancak saygın sonuçlar elde etmek için bunu stratejik, bölümlere ayrılmış bir şekilde yapmanız gerekir.

5. Mobil uyumlu olmayan içeriğin bastırılması

On yıl önce, mobil cihazlar için optimize edilmemiş içeriğin bastırılması bir sorun değildi. Artık neredeyse herkesin bir akıllı telefonu var ve yatarken bile en son mobil cihazlarını kontrol edip öyle uyuyorlar. Herkesin mobil dünyada yaşadığı bir zaman diliminde mobil cihazlar için uygun web siteleri ve e-postalar etkili pazarlama için çok önemlidir.

İş dünyasında internet; potansiyel müşterilerin işinizi ve pazarlamanızı nasıl algıladığını şekillendirmeye devam ederken, bir danışman olarak sizin bu süreçte yapabileceğiniz tek şey var: uyum.

Daha önce bahsedilen geleneksel pazarlama yöntemlerinden herhangi birine güveniyorsanız, geri adım atıp stratejinizi değerlendirmek için bir dakikanızı ayırın. Eğer bir şekilde geleneksel yöntemlerle çalışmayı başarabilirseniz, her şeye devam edin :)

DİĞER HABER
29 Kasım 2018