"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Airbnb, Dünya Genelinde Afgan Mültecilere Sunulan Ücretsiz Geçici Konutu İki Katına Çıkardı

Şirket yaptığı açıklamada, Airbnb'nin dünya çapında Afgan mülteciler için mevcut ücretsiz geçici barınma yerlerinin sayısını iki katına çıkaracağını duyurdu.

Airbnb, şirketin 20.000 Afgan mülteciye ev sahipliği yapma taahhüdünü genişleteceğini ve "konut talebi arz ile aynı oranda olursa" 20.000 mülteciyi daha ücretsiz konaklama imkanı sağlayacağını belirten bir bildiri yayınladı.

"Bugün, ülke çapında ve dünyanın dört bir yanından ev sahiplerimizin ve bağışçılarımızın cömertliği sayesinde, Airbnb.org'un 20.000 Afgan mülteciye ev sahipliği yapma konusundaki ilk taahhüdünün ötesine geçme kapasitesine sahip olacağını paylaşmaktan gurur duyuyoruz."  "Mültecilerin yeniden yerleştirildiği topluluklarda konut talebi arz ile aynı hizaya gelirse, bu yeni kaynaklar 20.000 Afgan mülteciye daha barınma sağlanmasına yardımcı olabilir."

Mülteci kriziyle ilgili kaybedecek vakitlerinin olmadığını dile getiren Airbnb CEO'su, "Umarım bu uygulama diğer iş insanlarına da ilham kaynağı olur ve onlar da benzer bir şey yaparlar." diye de sözlerine ekledi.

Ücretsiz konutlar, "Airbnb ve Airbnb CEO'su ve kurucu ortağı Brian Chesky'nin Airbnb.org'a yaptığı katkıların yanı sıra Airbnb.org Mülteci Fonu'na bağış yapanlarla" finanse ediliyor.

Airbnb, Uluslararası Kurtarma Komitesi, Church World Service ve HIAS dahil olmak üzere dokuz ortak kuruluşla ve ayrıca Afgan Kadınlar için Afgan merkezli kadın kuruluşlarıyla birlikte çalışıyor.

Şirket, Afganistan'dan gelen mültecilerin barınmasına yardımcı olmak isteyen diğer ülkelerle işbirliği yapmak istediğini söylüyor. 

DİĞER HABER
27 Eylül 2021