"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Aksiyon Planı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Konu resmimizi gördünüz mü? Yapacağınız planlama sıçrayışınızla pencereden içeri girmenizi sağlamalı. Aksi halde  ne olacağını düşünmek bile istemiyoruz :) Her bir danışmanın iş planlaması konusunda kendine has bir bakış açısı var. Şu ana kadar planlama yapmak için 3 ayını harcayıp hiçbir esnekliğe yer bırakmayacak detayda plan hazırlayan danışmanlarla da, plan olduğunu anlayamadığımız yüzeysellikte bir şeyler karalayanlar ve başarısızlığı garantileyenlerle de karşılaştık.

Aslında “iş planı” kelime öbeği pek de güzel değil. Birisi bu kelimeleri kullanır kullanmaz insanın kafasında toplantı masasının etrafına toplanmış ve sıkıcı konuşmalar yapan bir grup insan geliyor.

Biz “iş planı” yerine “aksiyon planı” demeyi tercih ediyoruz. Bir aksiyon planı yaşayan, nefes alan ve sonuç getiren çağrışımlar yapıyor. İşlerinizi başarıya giden yolda planlayabilmeniz için, planınıza birçok aksiyonu dâhil etmeniz gerekiyor.

Eğer planlama konusunda yeniyseniz, öncelikle bir hedef koymanız gerektiğini bilmelisiniz. Zaman tasarrufu? Daha çok para? İyi bir takım oluşturmak? Bir bölgede uzmanlaşmak? Hepsi?

Bir kere hedef koyduktan sonra tersine mühendislik yapacak ve bu hedefe nasıl ulaşabileceğinizi planlayacaksınız. Asıl hedefinizi alıp daha küçük yönetilebilir parçalara bölebilmeniz gerekiyor.

Diyelim ki ana hedefiniz yıllık kazancınızı 60,000 Dolar’dan 105,000 Dolar’a çıkarmak. Bu hedef için ne tür adımlar atmanız gerekiyor? Aşağıdaki sorulara cevap vermeniz bu örnek hedefe ulaşacak bir planlama yapmanız için yardımcı olabilir:

  • Ofis giderleriniz neler? Mesela çoğu danışman için en büyük ofis giderini kira ya da komisyon bölüşmeleri oluşturur. Bu giderlere göz atmanız önemli. İdeal olarak, toplam kazancınızın maksimum %15’ini bu giderlere ayırıyor olmanız gerekiyor.
  • Geçmiş müşterilerinizin yüzde kaçı alıcı, yüzde kaçı satıcıydı? Ne sıklıkla iki tip müşteriyle de ilgileniyorsunuz? 10 satıcı ile ilgilenmenin 10 alıcı ile ilgilenmekten daha kolay olduğunu anlamak için uzman olmaya gerek yok. Gelir hedefinize ulaşabilmek için daha çok satıcı müşteriye ulaşmanız iyi bir adım olabilir.
  • Potansiyel müşteri edinme çalışmalarınızın bir sistematiği var mı ve bu sisteminiz tutarlı mı? Birçok müşteri edinme aktivitesi var ama çaba göstermeden müşterilerinize ulaşmanız mümkün değil. Bu aktiviteleri nasıl daha az giderli bir hale getirebilirsiniz?
  • Yarı zamanlı çalışan birine yaptırabileceğiniz ama yerine kendinizin çokça zaman harcadığınız aktiviteler var mı? Bazı işler için bir başkasını tutmak size masraflı gibi görünebilir, fakat veri tabanınıza isimleri girmek mi yoksa müşterilerinizle birebir görüşmek mi daha çok gelir getirme potansiyeline sahip? Enerjinizi daha çok kazanç sağlayacak işlere ayırmalısınız.
  • Ekstra 40,000 Dolar kazanmanın vergisel anlamı nedir? Bu miktarın ne kadarı cidden cebinize girecek? Aslında daha az satış yaparak daha çok para kazanmanız mümkün mü? Bu tarz bir gelir hedefi koymadan önce muhasebecinizle finansal konuları gözden geçirin.

Bu sorular sadece bir örnek. Koyduğunuz her hedef için bu tarz faydalı sorular belirleyebilir, yukarıdaki listeyi de rahatlıkla uzatabilirsiniz. Böylesi sorularla hedefinizi anlamlı hale getirmeniz ve sonrasında gerekli adımlarınızı belirlemeniz çok önemli. 40,000 Dolar fazla kazanmayı ummak size sonuç sağlamayacak.

Planlama yapmak zaman, enerji ve stratejik bir bakış açısı gerektirir. İşlerinizin bir yıl sonra ne noktada olmasını istediğinizi ve bu hedef için hangi adımları atmanız gerektiğini öngörebilecek vizyona ulaşmanız çok önemli.

DİĞER HABER
09 Ağustos 2018