"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Alibaba ve JD.com, Emlak Sektöründe Tehdit mi Oluşturuyor?

Çinli e-ticaret devleri Alibaba ve JD.com, emlak pazarlaması, satış ve kiralama için çevrimiçi platformlar oluşturarak faaliyetlerini gayrimenkul alanına kaydırıyorlar. Bu hamle, tüm dünyada faaliyet gösteren geleneksel emlakçıları baskı altına alabilir.

Diğer tarafta dünyanın sanal marketi olarak gösterilen Amazon.com'un sitesinde emlak sayfasını hizmete açıp ardından kapatması sektör içinde farklı söylentilerin çıkmasına sebep olmuştu. 

Şu anda emlak danışmanları, hala daha sektörün en güçlü oyuncuları arasında görülse de özellikle teknoloji belli başlı yeniliklerin yapılması gerektiği söyleniyor. Çin’deki Centaline Emlak Acentesi Başkanı Andy Lee Yiu-chi, “Onlar (Alibaba ve JD.com), kesinlikle bir tehdit” açıklamasında bulundu.

İnternet devleri her geçen gün farklı sektörlere nüfuz ediyor ve bu durum, bu sektörler içerisindeki rekabeti epey arttırıyor. Örneğin Alipay; Alibaba tarafından oluşturulan ve Çin’in en büyük mobil ödeme servisi olarak gözüken sistem, ekim ayında 8 şehirde ev kiralama hizmeti başlattı. Kredi puanı yüksek kullanıcılar, mobil ödeme yöntemiyle depozito olmaksızın mülk kiralayabiliyorlar.

İki dev şirketin Ceo'su bizim işimize el attığına göre hala büyük fırsatlar var demek oluyor emlak sektöründe :)

JD.com ise daha çok veri tabanı alanında hizmetler sunuyor. Mülk geliştiricileri adına sunulan hizmetler dahilinde şu anda 82 geliştiricinin platform üzerinde çalışma sergilediği belirtiliyor. E-house China araştırma direktörü Yan Yuejin, “Ödeme yöntemleri ve müşteri alışkanları değişiyor, emlak danışmanları bir an önce yeni taleplere ve değişimlere ayak uydurmalı” açıklamasını yaptı. Nitekim JD.com ve Alibaba gibi dev markaların internetteki trafiği kolayca çekebilecekleri bir gerçek.

Jd.com, şimdiden değerli belli başlı servisleri pilot olarak sunmaya başladı bile. Bunların arasında hedef kitlelere yönelik yeni konut, ticari mülklerin konumlandırılması ve tasarlanması gibi hususlar bulunuyor. Bu noktada ise şirketin veri tabanını kullandığı belirtiliyor. Üstelik şirket, çeşitli e-ticaret sitelerinde kendi mülklerini listelemeye başladı. Bu gelişmeler doğrultusunda emlak sektörü ile e-ticaret arasındaki sınırın kalktığı dahi belirtiliyor.

Değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir :)

Bize göre geleneksel emlak ofisleri piyasada belli başlı avantajlara sahip. Mülkiyet hakları, teslimat gecikmeleri ve fiyat değişiklikleri gibi kişisel hizmetlerin gerekli olduğu noktalarda karmaşık süreçler oluşabilir. Ayrıca — şimdilik de olsa — müşterilerin büyük çoğunluğu gayrimenkul projelerini birebir gezmeyi tercih ediyor. Gayrimenkul danışmanları ve emlak ofisleri, global dünyada yaşanan bu gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekiyor. Sürekli yeni şeyler deneyerek işinize yarayan ve yaramayan şeyleri hızlıca öğrenmeniz bu piyasada sizin yararınıza olacaktır.

Gayrimenkul piyasasında rekabetin internet dünyasının devlerine sıçradığını görmek, bize yapmış olduğumuz işin ne kadar önemli olduğunu ve bitmeyecek fırsatları barındığını gösteriyor. İlerleyen günler sektör açısından daha hareketli ve renkli geçeceğe benziyor. Ne dersiniz?

DİĞER HABER
02 Kasım 2017