"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Alıcıların Ev Satın Almadan Önce Sordukları 3 Önemli Soruyu Cevaplandırmak

Pek çok gayrimenkul profesyonelinin bildiği gibi, basında sürekli çıkan haberlerin aksine, bir ev almak ve satmak yalnızca tek bir faktöre dayandırılamaz. Örneğin sadece faiz oranlarına veya fiyat değerlemesine bağlanamaz.

Aksine, alıcıların konut piyasasında hareket edebilmek adına hangi zamanın doğru olduğunu belirleyebilmesi için pek çok farklı veriyi bir arada değerlendirmesi gerekir.

Bu durumun farkında olan deneyimli gayrimenkul firmalarının ise, bu verilerin günümüzdeki güncel durumunu takip etmesi ve bu verilerin doğruluğunu alıcılara kanıtlaması gerekir.

Müşterilerin Bir Ev Almadan Önce Size Soracağı 3 Soru

Özellikle kış mevsimine doğru yaklaştığımız şu dönemlerde, insanlar bir ev alma fikrine daha çok yaklaşıyor ve bir eve ödeme yapmak için doğru zaman olup olmadığını düşünmeye başlıyorlar. Böyle bir durumda alıcılar size gelerek şu 3 soruyu yönelteceklerdir:

  • Şu an bir ev satın almak için uygun mu?
  • Ev fiyatları şu an karşılanabilir durumda mı?
  • Ev kredisi kullanılabilir mi?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar tabi ki çeşitli etkenlere bağlı olarak değişebilir. Alıcının finansal durumu, istediği evin coğrafi konumu, ne tarz bir ev istediği ve ne kadarlık bir ev kredisinden yararlanacağı gibi pek çok değişken bu soruların cevabını değiştirebilir.

O zaman gelin bu sorular karşısında yapabileceğiniz güncel değerlendirmeleri teker teker birlikte inceleyelim.

Şu an bir ev satın almak için uygun mu?

Yapılan araştırmaların sonucu gösteriyor ki, özellikle metropol bölgelerinin (İstanbul gibi) yüzde 89’unda 2016 yılı için ev fiyatlarında artış görüldü. Eylül ayında çıkan son haberlere göre ise Türkiye, uluslararası platformda ev fiyatlarının en çok yükseliş gösterdiği ülke olarak öne çıktı.

Ancak 2016 yılının ilk çeyreği ile içinde bulunduğumuz son çeyreği kıyasladığımızda fiyat artışının yüzde 19’dan yüzde 14’e düştüğünü görebiliyoruz. Sonuç olarak Türkiye gerçek fiyat artış listesinde şu anda 13. sırada. Bu da gösteriyor ki fiyat artışına rağmen konut sektörü Türkiye’de kârlı bir yatırım aracı olarak varlığını sürdürüyor.

Bu noktada alıcının hangi amaçla bir ev satın almak istediği ön plana çıkabilir. Eğer yatırım amaçlı bir ev satın almak istiyorsa, evlerin değerlenmesi ve görülen fiyat büyümesi olumlu bir durum olabilir. Ancak ömür boyu yaşam için ev alma niyetinde olan alıcılar, güncel duruma göre bekleyip beklemeyeceklerine karar verebilirler. Onları bu konuda yönlendirmek ise gayrimenkul profesyonelleri olan sizlere düşüyor.

Alıcılar en çok kış ayında harekete geçiyor.

Ev fiyatları şu an karşılanabilir durumda mı?

Finansman gücü, yani satın alma gücü, herkese göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle gayrimenkul profesyonellerinin, alıcıların ev almak istediği bölgedeki ev fiyatları ile alıcının kişisel finansal gücünü karşılaştırarak onları yönlendirmesi gerekir.

Ev bakılan bölgedeki ev fiyatlarının ne kadar olduğuna ve son bir sene içerisinde nasıl bir değişim çizgisi izlediğine göre bir fikir edinebilir ve alıcınızın finans gücüne göre bir belirleme yapabilirsiniz.

Alıcının gelir kaynakları neler, aylık kazancı ne kadar ve geleceğe yönelik olası gelirler var mı gibi soruları cevaplandırmanız bu anlamda çok önemlidir.

Ev kredisi kullanılabilir mi?

Artık günümüzde ev kredileri insanların bir ev sahibi olabilmeleri için tek seçenek olabiliyor. Geleceğe yönelik bir yatırım için belli bir kredi borcunun altına planlı şekilde girmek insanlara tek çare olarak görünüyor. Peki, ev kredisi ile ev sahibi olmak için neleri kıstas almak gerekir?

Öncelikle alıcının ne kadarlık bir ev kredisi çekmeye gücü olduğunu ortaya çıkarmanız gerekir. Bunu alıcı kendisi belirlemiş olabilir veya hiçbir fikri olmayabilir de. Bu durumda alıcınızın finans gücünü sorup araştırarak sizin ortaya koymanız gerekir. Böylece ne kadarlık bir kredi çekebileceğini ortaya çıkarmış olursunuz ve ardından bu miktardaki kredi ile nereden nasıl bir ev alınacağına dair onları yönlendirebilirsiniz.

Bu noktada baz alabileceğiniz bir diğer veri de ülkedeki konut satın alma gücü endeksidir. Örneğin 2016 yılının Mayıs ayında, 10 yıllık kredi ile konut satın alma endeksinin illere göre dağılım haritasını inceleyebilir ve bu kredi miktarı ile ev sahibi olunup olunamayacağına dair bir tahminde bulunabilirsiniz.

Aşağıdaki haritada, 100 ve üzerindeki endeks değerleri mevcut faiz oranı ile (Ağustos 2016: %1.01) 10 yıl vadeli konut kredisi kullanılarak bir ev sahibi olunabileceğini gösterirken; 100’ün altındaki değerler ailenin mevcut finansal koşullarda konut kredisi kullanarak konut sahibi olamayacağına işaret eder. 

Sonuç

Nihayetinde bir ev satın alma fikri ile size gelen alıcıları yönlendirebilmeniz için pek çok kriteri bir arada incelemeniz gerekir. Ancak unutmayın ki hangi konuda olursa olsun, alıcıları yönlendirecek olan sizsiniz.

Onlar belli fikirlerle size gelmiş de olabilir, hiçbir şey bilmeden de size gelmiş olabilir. Her iki durumda da piyasaya onlardan daha fazla hakim olduğunuzu ve profesyonelliğinizi göstermeli ve onları kriterlerine en uygun şekilde yönlendirmelisiniz.

DİĞER HABER
31 Ağustos 2022