"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Amazon Emlak Aracılık Hizmeti Başlatmaya Hazırlanıyor!

Amazon, yönlendirme ücretleri karşılığında gayrimenkul profesyonellerinin müşterilerle buluşacağı bir platform sunmaya hazırlanıyor. Bu hizmeti ile Amazon, gayrimenkul pazarlama alanındaki internet devlerinden biri olmayı hedefliyor olabilir.

Amazon’un “Home and Business Services” (Ev ve İş Hizmetleri) dizinine eklenmiş olan “Hire A Realtor” (Bir Emlakçı Kirala) bölümünde bu konuya özel bir sayfa yer alıyor. Son iki yıl içerisinde Amazon’un zaten farklı alanlardaki profesyoneller için önemli bir kaynak olduğunu biliyorduk. Ancak şirketin açtığı bu özel alan ile gayrimenkul profesyonellerine daha geniş bir hizmet sunmayı amaçladığı net şekilde anlaşılıyor.

Anonim bir kaynaktan alınan bilgiye göre, gayrimenkul firmaları veya profesyonelleri, piyasada Amazon üzerinden olası satış yapabilmek için uygun fiyatlı bir ücret ödemek zorunda olacaklar. Ev denetleyicileri ve iç mimarlar ile de bu sistem üzerinden çalışabilecek olan emlak profesyonelleri, teklif sonrası bu alanlardan birini seçebilecek ve alıcıları çekmek için fotoğraf ekleyip fiyat aralığını belirleyebilecekler.

Amazon, henüz yeni duyurduğu bu özellik hakkında açıklama yapmaya yanaşmıyor. Salı günü sitesinde “Hire a Realtor” başlığı ile “Yakında” sloganı ile afişe verdiği bu sayfa, Çarşamba günü saat 12:30 sularında yayından kaldırıldı. Bu yeni gelişme için Amazon’un yakın zamanda bir açıklama yapması bekleniyor.

Emlak Aracılık Sektöründe Kızışan Rekabet

Amazon’un bu yeni girişimi, emlak profesyonellerinin reklamlarını daha geniş bir alana yaymaları açısından çok etkili olabileceği düşünülüyor. Bildiğiniz gibi bu alanda Zillow, son yıllarda rekabette öne çıkmış ve daha küçük olan firmalara hızla el koymuştu. Ancak Amazon gibi bir devin onun karşısında rakip olması, gidişatın değişmesine neden olabilir.

Amazon’un yeni giriş yapacağı bu alanda en büyük iki rakibi Redfin ve Zillow. Redfin, son zamanlarda 100 milyon dolarlık bir halka arz yapmayı planladığı açıkladı. Online emlak komisyonculuğunda geçen seneye göre 267.2 milyon dolara yükseldi, ancak şu an para kaybetmeye devam ediyor.

Zillow, 2016 yılında 220 milyon dolar zarara uğramış olsa da gelirini 846 milyon dolara yükseltmeyi başardı. Şirketin ana gelir kapısı, alıcıların emlak danışmanlarının listelerde reklam vermesini sağlayan Premier Agent oluyor. Mart ayında StreetEasy ile New York emlakçılık dünyasını canlandıran şirket, en son 2015 yılında 447 milyon dolarlık bir gelir elde etmişti.

Amazon ise online sunumlarını genişletecek yeni alanlara yayılmaya devam ediyor. 500 milyar dolarlık piyasa değeri olan şirket, son ay içerisinde 13 milyara Whole Foods’u satın aldı. Ayrıca Soho’daki 72 Spring Caddesi’nde başka bir kitabevi açmaya hazırlanıyor. Emlak sektörüne açılacağı beklenen Amazon’un bu alandaki rekabeti nasıl etkileyeceğini merakla takip edeceğiz.

DİĞER HABER
14 Temmuz 2017