"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Amazon, Konut Sigortacılığına mı Başlıyor?

Bugün 16 temmuz ve bu günü adeta Amazon’a özel bir indirim bayramı olarak düşünebilirsiniz. Amazon’un yaptığı açıklamaya göre bu yılın bayram indirimleri Echo, Fire TV ve Fire tabletleri gibi Alexa kullanan akıllı ev cihazlarını içeriyor. Son zamanlarda Amazon’un ev sahiplerinin hayatlarına iyiden iyiye girmesinin üzerine bir de açıklanan bu bayram indirimlerinin gelmesi, akıllara Amazon’un aklında evlerle alakalı başka bir planı olup olmadığı sorusunu getiriyor.

Son aktiviteleri incelendiğinde gidişatının bu yönde olduğunu düşündüren Amazon hakkında çeşitli teknoloji sitelerinde ev sigortacılığına gireceği hakkında söylentiler dolaşıyor. Tabii ki şu an tüm bunların hepsi sadece spekülasyon niteliğinde çünkü Amazon tarafından konut sigortacılığına giriş hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

Fakat ev sahiplerinin kişisel asistanları olarak kullanması amacıyla robotlar üretmek gibi bir planları olduğunun duyurusunu geçtiğimiz aylarda yapmışlardı. Buna ek olarak, akıllı ev cihazlarının reklamını yapabilmek için Lennar ile yaptığı işbirliği haberini de düşünürsek, net olarak görebiliriz ki Amazon ev sahiplerinin hayatlarına olabildiğince fazla dahil olmak istiyor.

Özellikle son zamanlardaki teknoloji ürünü tiplerini incelediğinizde, Amazon’un akıllı ev teknolojisi konusunda ne kadar ileride olduğunu fark edersiniz. Peki bunların konut sigortacılığı ile ne alakası var derseniz, şöyle düşünün: Amazon’un teknolojisiyle donatılmış bir ev yangınlara karşı ne yapacağına, yangının tipi ve boyutuna göre en uygun çözüm rotasını belirleyip kendi karar veriyor. Ayrıca hırsızlık olaylarına karşı saymakla bitmeyen protokollere ve onlara entegre edilmiş koruma sistemlerine sahip. Yani Amazon sayesinde muhtemel tehlikelere karşı kendi kendini koruyabilen bir evin içinde yaşıyorsunuz. Amazon'un sağlık sektörüne girişini hesaba katarsak, buna bir de sigortacılık bölümünü eklemeleri aslında o kadar da uzak bir ihtimal değil.

Amazon gibi devasa bir oluşumun konut sigortacılığına girmesi, tüm sektörün dengelerini alt üst edecek bir güce sahip olacaktır. Sunacakları indirimli sigorta planları muhtemelen ev sahiplerinin akın akın Amazon’a gelmelerini sağlayacak. Neredeyse girdiği her sektörde tekel olmayı başarabilen Amazon’un, bu yeni girişimi finanse etmek amacıyla akıllı ev cihazlarından topladığı tüketici bilgilerini satma ihtimali de var.

Sadece aralık ayında, Amerika’da evlere kurulan Amazon Echo cihazlarınn sayısı 31 milyon birim olarak belirlendi. Yalnızca bu istatistik bile Amazon’un insanların ev hayatlarına artık ne kadar dahil olduğunu çok net bir şekilde gözler önüne seriyor. Amazon elinde bulundurduğu marka gücünün farkında olduğundan, konut sigortacılığına adım atarak bundan en verimli şekilde faydalanmaya çalışacaktır. Sektörel anlamda yıkıcı bir gücü elinde bulunduran global markaların oyuna dahil olması avantajlı seçeneklere sahip olacak tüketicilerin işine yarayacaktır. 

DİĞER HABER
17 Temmuz 2018