"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Amazon'un Sevimli Ev Robotu Astro'ya Merhaba Deyin

Evinizdeki bir yabancıyı tespit edebilen, ocağı açık bırakıp bırakmadığınızı kontrol edebilen veya size içecek getirebilen şık bir ev robotu, bir zamanlar Jetgiller ailesinde görülmüş olabilir, ancak artık değil.

Amazon, geçtiğimiz ayda düzenlediği etkinliğinde Astro adlı sevimli ev robotunu tanıttı. Amazon yetkilisi, minik, üç tekerlekli asistanın "son değil ilk robotumuz" olacağına dair söz verdi.

Alexa ile Astro, sadece müzik çalmaktan size bugün yağmur yağacağını hatırlatmaya kadar her şeyi yapabilir ve sizi odadan odaya takip ederek en sevdiğiniz programı izleyebilir, bir podcast dinleyebilir veya sizi bulabilir. 

İşte yapay zeka destekli akıllı ev robotu Amazon Astro! Haberler

Astro, evinizin kat planını ve aile üyelerinizin yüzlerini de ezberleyebilir ve merdivenlerden düşmemesini veya kediye çarpmamasını sağlamak için eş zamanlı yerelleştirme ve haritalama teknolojisini kullanır.

Periskop kolunda bir kamera bulunan Astro, Astro Uygulaması aracılığıyla size iletilen görüş ile sobayı, ütüyü veya saç düzleştiriciyi açık bırakıp bırakmadığınızı bile kontrol edebilir.

Amazon blogunda, ürünlerin başkan yardımcısı Charlie Tritschler, Astro'nun havalı görünmekten ve teknolojiyi teknoloji için sunmaktan çok daha fazlası olduğunu söyledi.

"Astro, müşterilere evde izleme ve aileyle iletişim kurma gibi çeşitli görevlerde yardımcı olmak için tasarlanmış yeni ve farklı bir robot türü" "Yardımcı ve kullanışlı olacak şekilde tasarlanmış bu sevimli ev robotu, yapay zeka, bilgisayarla görme, sensör teknolojisi ve ses ve uç bilgi işlem alanındaki yeni gelişmeleri bir araya getiriyor.”

Will Consumers Want the Astro Robot, Echo Show 15, Amazon Glow? - Bloomberg

Astro'nun yardımcı olabileceği en önemli özelliği, siz dışarıdayken evinizdeki odaların canlı görüntüsünü size göstermek. Astro, evde tanınmayan bir kişi tespit ederse size bir uyarı bile gönderebilir.

"Alexa Guard ile Astro ayrıca bir duman alarmının, karbon monoksit alarmının veya cam kırılmasının sesini algılayabilir ve telefonunuza bir uyarı göndererek, başka bir yerde olsanız bile evinizi güvende tutmanıza yardımcı olur."

Amazon Astro หุ่นยนต์เฝ้าบ้านพลัง Alexa ลูกเล่นเพียบ เดินตรวจบ้าน,  แจ้งเตือนหากเจอคนไม่รู้จัก, เสิร์ฟน้ำได้ ฯลฯ | DroidSans

Bay Tritschler, Astro'nun sevdiklerine uzaktan bakan insanlara da yardımcı olabileceğini, Astro'nun hatırlatıcılar ayarlayıp iletebileceğini veya bağlantıda kalmak için Drop In'i kullanabileceğini söyledi.

Astro ayrıca bir abonelik hizmeti olan Ring and Ring Protect Pro ile çalışıyor, böylece evde olmadığınızda evde devriye gezebilir ve Ring ve Astro uygulamalarında bakabileceğiniz Ring bulut depolamasına video kaydedebilirsiniz.

Amazon Astro is an Alexa robot that roams your home | Engadget

Diğer özellikler arasında ayrılabilir bir bardaklık bulunur, böylece Astro'nun size bir içecek getirmesini sağlayabilirsiniz ve aynı zamanda alışveriş listelerini yönetebilmeniz ve aktivite uyarıları alabilmeniz için yakında Alexa Together ile birlikte çalışacaktır.

Bay Tritschler, Astro geliştirilirken robota “etkileşimleri daha keyifli” hale getirmek için bir kişilik vermeleri gerektiğini bildiklerini söyledi.

"Astro'yu benzersiz kılan bir kişilik geliştirmek için yüzlerce dahili testçiden geri bildirim aldık ve ayrıca film, TV, oyun ve animasyon ilkelerinden ilham aldık" dedi. 

Robots, Drones, Disney, Halo View & More — Here Are the New Gadgets & Alexa  Skills Amazon Wants to Fill Your Home With « Gadget Hacks

Amazon Astro modeli 999$ ile davetiye üzerinden satışa başladı ancak sonrasında 1449$ seviyesine çıkacağı tahmin ediliyor. 

DİĞER HABER
08 Aralık 2021