"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Amerika'da Öne Çıkan Emlak Portalları ve Ziyaretçi Sayıları

İnternet pek çok konuda olduğu gibi ev arama  konusunda da kullanıcıların en gözde aracı haline geldi.
Bugün kiralık ya da satılık ev almak isteyen her 10 kişiden 9’u bilgisayarın başına geçiyor ve araştırmaya başlıyor. İnternete güveniyor. Yapılan araştırmalar bu kitlenin büyük bir kısmının yaş oranının da oldukça düşük olduğunu ortaya koyuyor.

Sokak sokak gezerek yorulmadan, istenilen kriter bilgileri verilerek önlerine sunulan ev seçenekleri oldukça cazip geliyor. Bu durum çevirimiçi hizmet veren emlak siteleri arasındaki rekabeti de körüklüyor. En popüler emlak sitelerinin haricinde, en iyi emlak sitelerinin çoğu, satılık ev ilanlarından ziyade kiralık ev ilanları üzerine yoğunlaşıyor. 

Emlakbroker.com ekibi olarak emlak sektörüne dair gelişmeleri, yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada takip etmeyi kendimize görev edindik. Bu nedenle emlak sektörünün en gelişmiş olduğu ülkelerden sektörün yeni gelişmekte olduğu ülkelere kadar her alanını takip etmekteyiz. Aynı zamanda emlak sektörünün farklı alanlarını ifade eden ticari gayrimenkul, konut gayrimenkul, niş gayrimenkul, gayrimenkul pazarlaması ve gayrimenkul teknolojisi gibi değişik konuları hakkında da sürekli takip içindeyiz. Dolayısıyla dünya çapında hangi emlak portallarının daha çok takip edildiği ve fayda sağladığı konusunda fikir sahibiyiz. Bu makalemizde global emlak portalları içerisinde Amerika'da en çok öne çıkanları sizler için derledik. 

İşte dünya ve ABD sıralamasına göre, müşterilerine hizmet veren en iyi 10 emlak sitesi;
 
Zillow: Gayrimenkul alanına hizmet veren web sitelerinin ilk sırasında yer alan Zillow, her ay yaklaşık 36 milyon ziyaretçi alıyor. Aynı zamanda bir sanayi devi olan Zillow, yalnızca ev almak isteyenler için değil, ev sahipleri için de pek çok önemli bilgi sunuyor.

Trulia: Ayda yaklaşık 23 milyon kişinin ziyaret ettiği gayrimenkul sitesi, Zillow bünyesinde hizmet veriyor. Her ne kadar Zillow’un gölgesinde kalsa da tüketiciler arasındaki popülerliğini korumayı başaran Trulia, mahalle ve aktivite arayışında olan alıcıların tercihi.

REALTOR.com: Bazı endüstri uzmanlarına göre Zillow’un Trulia’yı satın almasından sonra Realtor.com, ikinci en iyi emlak sitesi koltuğuna oturdu. Siteye her ay 20 milyon kullanıcı ziyarette bulunuyor. Ulusal Emlakçılar Birliği’ne ait olan site, 1996 yılından beri faaliyet gösteren RealSelect isimli Move.com iştiraki tarafından işletiliyor. Siteye giren kullanıcılara doğru listeleme bilgilerinin yanı sıra, ev alma süreci hakkında da bilgi veriliyor.

RedFin: 2004 yılından bu zamana kadar hizmet veren site, harita tabanlı ev aramalarının yapıldığı ilk site olduklarını iddia ediyor. Aylık yaklaşık olarak 6 milyon kişinin ziyaret ettiği site, potansiyel müşterilerle ilişkiler kurulması gerektiğini vurguluyor. Sitenin bağlı bulunduğu şirket indirimli hizmetler komisyonculuğu da dahil olmak üzere, gayrimenkul sektörünün diğer alanlarına da hizmet veriyor.

Homes.com: Aylık yaklaşık olarak 5 milyon ziyaretçisi olan site, evde arama yapmanın yanı sıra, müşterilere ve profesyonellere yönelik gayrimenkul uygulamaları da dahil olmak üzere, diğer kaynaklardan da yararlanma imkanı sağlıyor. 

Apartmentguide.com: Site, iPad, iPhone ve Android’teki mobil uygulamalarıyla pazarda bir ilk olma özelliği taşıyor. Aylık yaklaşık 2,5 milyon ziyaretçisi bulunan site, ev sahibi olmaya henüz hazır olmayan ya da konuyla ilgilenmeyen kullanıcılara hitap ediyor. Sitenin ayrıntılı arama özelliği sayesinde ziyaretçiler çok sayıda parametre girerek arama yapabiliyor.

Hot Pads: Aylık yaklaşık olarak 1,75 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapan site, kiralık daireler hizmeti ile ün salmış durumda. Ancak satış işlerinde de popüler bir site olma özelliği taşıyor. Sitede yerelleştirilmiş içerikle zengin bilgiler veriliyor.

ZipRealty: Site, ev  satıcılarına evlerini fiyatlandırma konusunda yardımcı olan pazar analizlerini sunuyor. Aylık yaklaşık 1.6 milyon ziyaretçisi olan sitede, yerel satış arama yoluyla ev sahipliği vurgulanıyor ve mahallelerle yakın lokasyonlardaki  okullar hakkında da bilgiler veriliyor.

Apartments.com: 1,5 milyona yakın ziyaretçisi olan site, mevcut kiralık apartman daireleri hakkında bilgi veriyor. 

Rent.com: Her ay 1,4 milyon kişinin ziyaret ettiği site, sadece yeni daire kiralama işlemiyle sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda, ayrıntılı daire yorumları ve 3 boyutlu kat planları gibi diğer bilgileri de sunuyor.

DİĞER HABER
03 Ağustos 2017