"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
Apple’ın CEO’su Tim Cook’un Tavsiye Ettiği Kitap: “Zamana Karşı Yarış”

Kitap tutkunu Emlakbroker.com’daki haftalık kitap değerlendirmelerimizde bu hafta, George Stalk’ın “Zamana Karşı Yarış” isimli kitabından bahsedeceğiz. Son on yılın araştırmalarına dayanarak, sektörlerde neden verimliliğin arttırılması için zamana bağlı rekabetin uygulanması gerektiği üzerine duruluyor.

George Stalk, bu kitabı Jr. Thomas M. Hout ile birlikte hazırlamış. Bu ikili, kitaplarında lider olan Japon ve Amerikan üreticilerden örneklendirmeler yaparak, farklı süreçler içinde bir zaman temelli rekabetin oluştuğunu resmediyorlar.

Stalk ve Hout, hızlı teslim ve düşük ücret özelliklerine sahip ürün ve hizmetlerin harika çeşitlendirmelerini okuyuculara sunarak, sürdürülebilir ve rekabet edilebilir bir avantajın nasıl ortaya çıkarılabileceğini sizlere öğretmeyi hedefliyor. Ayrıca kitapta, sektör liderlerinin zamanı nasıl bir silah olarak kullanabileceklerine dair tüyolar da veriliyor.

Tüm gayrimenkul profesyonelleri bu sektörde zaman kavramının nasıl bir öneme sahip olduğunu bilir. Zaman bu sektörde her şey demektir ve rekabeti en çok kızıştıran etkenlerden biridir. Dolayısıyla bir emlak profesyonelinin zamanı kendi lehine bir avantaja çevirmesi ve zamanın oluşturduğu rekabet içinde yukarıya çıkması, onun aynı zamanda iş verimliliğinin ve kalitesinin de artmasına neden olur.

Kitaplarım, bana yetecek kadar büyük krallıktır. — William Shakespeare

Zaman, sektörlerin en keskin kenarıdır. Eğer zamanı bir stratejik silah gibi kullanırsanız, para, verimlilik, üretim, kalite ve yenilik kelimeleri ile eş değer hale gelir. — George Stalk

“Zaman Sürekli Azalır”

Son on yılın araştırmaları üzerine adeta çığır açan bu kitap, rekabet üstünlüğünün en güçlü ve yeni kaynakları olan satış, dağıtım ve ürün geliştirme alanlarında zamanın yönetilerek nasıl sektörde lider olunabileceğini tartışıyor.

Zaman tabanlı stratejiler geliştiren Federal Express, Ford, Milliken, Honda, Deere, Toyota, Sun Microsystems, Wal-Mart, Citicorp, Harley-Davidson ve Mitsubishi gibi pek çok firmadan örnekler verilen kitapta, başarı ile başarısızlık arasında kritik farklar oluşturarak akıp giden zamanın nasıl avantaja çevrilebileceği gözler önüne seriliyor.

Dahası yazarlar bu kitapta, firmaların fiyatlar ve müşterilerin doğru olmayan davranışları hakkında uzun süreli sanılara kapıldığını ortaya koyuyorlar:

- Müşterinin zamanı azaldığında fiyatlar artmaz, azalır.

- Kaliteli bir yatırım ile birlikte fiyatlar artmaz, düşer.

- Ürün çeşitliliği arttığında fiyatlar yükselmez, iner.

Dolayısıyla zaman sürekli azalır ve azaltır…

Bu anlamda fiyat gibi zamanın da sürekli azaldığına dair ikna edici kanıtlar sunan Stalk ve Hout, onun ölçülebilir ve bu nedenle yönetilebilir olduğunun da altını çiziyor. Günümüzün yeni nesil firmalarının, rekabetin dördüncü boyutunun zaman olduğunu fark etmeleri gerektiğini belirten yazarlar tüm sektörlerin zamanı nasıl bir silaha dönüştüreceğini öğrenmesi gerektiğini de okuyuculara sunuyor.

DİĞER HABER
04 Temmuz 2016