"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Apple’ın Getirdiği Yeniliklerin Emlak Sektörüne Etkisi Neler Olacak?

Geçen ay gerçekleşen WWDC, her zamanki gibi Apple’ın cihazları için geliştirdiği yeni teknolojiyi tanıttığı ve bir bakıma dünyanın dört bir yanından gelen geliştiricilerin inovasyon açlığını doyurduğu bir yer. Her sene genel olarak bakıldığında Apple’ın sunduğu birkaç yenilik olur fakat o sene odağı olan "son bir şey daha" vardır, örneğin 2017’de bu odak cihazın içindeki çiplerdeydi. Bu sene ise yeni iOS 12’de odak haline gelmiş konunun yazılımın kullanıcıya sunabildiği AR özellikleri olduğu açıkça ortada.

WWDC 2018’i (Worldwide Developers Conference) Apple her sene yaptığı gibi dünyanın her tarafından gelen geliştiricilerin ağızlarını açık bırakmak için düzenlemiş diyebiliriz. Apple'ın birçok farklı alana hitap eden ürünleri var tabii ki ancak bizi ilgilendiren kısım her zamanki gibi emlak sektöründe bir değişim dalgası yaratacak olanlar. Bunların başında ise konferansta duyurdukları ürünlerden biri olan ve birden fazla kullanıcının aynı AR (artırılmış gerçeklik) ortamını gezmesine olanak tanıyan yeni iOS yazılımı.

Bundan önce, “Yeni Teknoloji ile Evin Onarım Sonrası Nasıl Gözükeceğini Öngörmek Artık Mümkün” adlı makalemizde AR’ın emlak sektöründeki yeni kullanım amaçlarından birini tanıtmıştık. iPhone ve iPad’lere gelmekte olan Apple güncellemesi de aslında buna benzer bir müjde veriyor. Bu güncellemeden sonra artık, danışmanlar ve müşteriler AR’dan birçok farklı alanda faydalanabilecekler.

Emlak sektöründe bu yeni teknoloji ile neler yapılabilir biraz düşünelim:

  • Artık bir danışman bir müşteriye ev gösterirken bunu artırılmış gerçeklik üzerinden yapabilecek. İstanbul’daki bir evi, Ankara’daki bir müşteriye telefonu aracılığıyla AR dünyasında rahatlıkla gezdirebilme imkanına sahip olacak.

  • Evin detayları siz içinde gezdikçe karşınıza çıkabilir. Mesela yeni bir zemin kaplaması veya badana hakkındaki bilgiler siz kameranızı ona yöneltince listelenebilir. Bu da hem müşteri ve danışman arasında uzun bir soru-cevap sürecini önler hem de müşterinin evi istediği gibi keşfetmesine imkan sağlar.

  • Evin içindeyken okula, işe, parklara, restoranlara ve diğer yerlere mesafenizi ve onların ne tarafta kaldıklarını telefonunuzdan rahatlıkla görebilirsiniz. “Denize 5 dakika” ve “Şehir merkezine 15 dakika” gibi tanıtımlar artık rafa kalkacak.

  • Daha taşınma eylemini gerçekleştirmeden evin her tarafını telefon aracılığıyla ölçebilir ve gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. Bu da hem alışılagelmiş elle alınan ölçülerdeki hata payı ve taşındıktan sonra eşyaları sığdıramama faktörünü ortadan kaldırıyor hem de sizi gidip evin her tarafının ölçüsünü birebir alma zahmetinden kurtarıyor.

Temel olarak bakıldığında artırılmış gerçeklik, genelde mobil cihazların kamerasını kullanarak gerçek dünyaya çeşitli sanal nesneler eklemeler yapılması anlamına geliyor. Hızlı bir düşünceyle bile bu uygulamanın aslında emlak sektöründe ne kadar kullanışlı olabileceğinin nedenlerini bulabilirsiniz. Apple’ın ARKit’i gibi yazılımlar kullanılarak Sotheby’ın Curate sanal sahnelendirmesi gibi uygulamalar geliştiriliyor ve kullanıcıya tam bir sanal erişim tecrübesi yaşatmaya her güncellemede yaklaşıyorlar. İşte bu her güncellemede atılan ufak adımların yanı sıra Apple daha da büyük bir adım atarak son güncellemesi ile iki kişinin telefonları aracılığıyla aynı anda aynı sanal nesnelerle etkileşime geçebilmesini sağlıyor.

Şimdi, Apple’ın ücretsiz AR geliştirme yazılımı olan ARKit 2’nin genel hatlarına bakalım. Yazılımda eskiden beri olan, masa ve sandalye gibi günlük nesnelerin kullanıcıların ekranına birer dijital nesne olarak gelmesini sağlayan özelliğe sadece birkaç ekleme yapılmış. Peki ARKit 2’yi, bir önceki versiyonundan ayıran kilit nokta ne? Cevap, yeni yazılımın birden fazla kullanıcının aynı AR alanını aynı anda gözlemleyebilmesine olanak tanıması.

Tabii ki düşünülünce bu inovatif özelliğin birçok çeşitli alanda verimli  kullanımları vardır ancak tabii ki de bizim için en önemlisi bu gelişmenin emlak sektörüne faydası ne ve sektörü nasıl etkileyebilir soruları. Apple’ın yazılım mühendisliği başkan yardımcısı Craig Federighi bu teknolojiyi “dönüşümsel” olarak nitelendiriyor çünkü gerçekten de kullanılmak istediği alana göre uyarlanabilen bir yapıya sahip. Federighi yaptığı açıklamaya şu sözlerini de ekledi: “Bu, paylaşırken kaliteli 3D grafikler ve hatta animasyonlar elde etmek için optimize edilmiş kompakt, tek dosyalı bir format. Dünyaya 3D nesneler ekleyebilirsiniz”.

https://webassets.inman.com/wp-content/uploads/2018/06/Screen-Shot-2018-06-04-at-3.34.51-PM.png
Zamana karşı yarışan, hatta günde 24 saatin yetmediği uzay çağını yaşayan iş dünyasında artırılmış gerçeklik ve yapay zekanın buluşması zamanı dondurabilecek bir güce sahip olacak.

 

Sizce de müşteri  sunumlarının geleneksel şeritten yol ayrımına girdiğinin bir göstergesi durumunda olmuyor mu artırılmış gerçeklik teknolojisi?

Bizi ilgilendiren gelişmeler kapsamında bakıldığında, Apple’ın son çıkardığı uygulamalar arasındaki Measure var. Bu uygulama sayesinde, telefonun kamerasını belli bir nesneye yönelttiğinizde ekrana noktalı bir çizgi geliyor ve o nesnenin ölçülerini alabiliyorsunuz. Örneğini kısacası cebinizde bir ev için mobilya ölçülerini almaya yarayan bir sanal cetveliniz olmuş oluyor ki bu sizi teker teker ölçü almak gibi oldukça büyük bir fiziksel zahmetten kurtarabilir.

Son olarak konferansta her ne kadar katılımcıların çoğu Apple’ın yeni çıkaracağı iPhone hakkında bir açıklama yapmasını beklediyse de Apple bu konudaki sükunetini bozmadı.

Teknoloji dünyasında anlık olarak yaşanan baş döndürücü teknolojik gelişmeleri sizin için takip eden ve danışmanlık mesleğine olan faydalarını sizler için araştıran ve yorumlayan emlakbroker.com ekibini takip ederek bilginin gücünden yararlanabilir, teknolojik bir danışman olarak mesleki kariyerinizde fark yaratabilirsiniz.

 

DİĞER HABER
06 Temmuz 2018