"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Aracılık Ettiğiniz Alıcı ve Satıcıların Eğitiminde İzlemeniz Gereken Önemli Yollar

Emlakbroker.com ekibi olarak yaptığımız tüm araştırmaların temelini, emlak brokerlarının/danışmanlarının aracılık ettiği alıcı ve satıcıların tavır ve davranışları oluşturuyor. Burada tespit edilen noktalar üzerinden değerli emlak brokerlarına/danışmanlarına yol gösterecek olan noktaları öne çıkarmak için gayret gösteriyoruz.

Alıcı ve satıcı arasında doğru stratejiyi kurmak ve onları eğitebilmek için iyi stratejilere sahip olmanız gerekir. İlk olarak ciddi olmayan satıcılar ile çalışmayı durdurun. 3N olarak tanımladığımız kavramlar, satıcıların yeterliliğini ölçmek için en önemli ölçütlerdir.

Nitelikli bir satıcı ne zaman, ne kadar ve neden sorularına doğru cevap verebilen ve doğru konumlanabilen kişidir. Gayrimenkulü satmakta ciddiyetini ölçmek için kullanacağınız 3N, satıcının gerçek durumunu gözler önüne serecektir.

Gayrimenkulü ne zaman satacağını bilmeyen, ne kadar para istediğini kestiremeyen ya da çok yüksek meblağları diline dolayan ve satış nedenini doğru şekilde anlatmayan satıcılar, sizlerin zamanına, enerjisine ve parasına mal olacaktır.

Bunları terk edip motive edebileceğiniz satıcıların peşine düşün. Bu satıcıları, alıcıların temel düşünce noktalarını oluşturan yollar üzerinden eğitip iki tarafı da ortak noktada buluşturmak emlak broker/danışmanının temel görevidir.

Dürüstler her zaman kazanır

Alıcıların en büyük korkusu yüksek ev fiyatları ile tuzağa düşmektir. Satıcılar ise her zaman piyasa ortalamasının üzerinde bir fiyata gayrimenkullerini elden çıkarmayı düşünürler. Siz bu noktada iki tarafa da dürüst davranarak, öncelikle satıcıya gayrimenkulünü beklentisinin altında bir fiyata elden çıkarmanın riski azaltacağını, alıcıya da düşük fiyata satılan gayrimenkullerin mutlaka bir defosu olacağını en ince noktasına kadar anlatmalısınız ve onlara karşı yüzde yüz dürüst olmalısınız.

Temel olarak fiyatı aşağı çekmek(satılabilir fiyat), daha fazla alıcıyı ve daha fazla parayı piyasaya çekecektir ve bu olgusal olarak kanıtlanmış bir gerçektir.

Binalar kadar güven inşa etmek de önemlidir

Güven inşa etmenin iki yolu mevcuttur. Birincisi satıcılarla sık sık temas halinde kalmaktır. Bölgede olan olaylardan haberdar etmek, yeni bir hareketlenmeden haberdar etmek ve gayrimenkul piyasasındaki değişiklikler konusunda bildirmek, satıcı ile aranızdaki ilişkinin temellerini atacaktır.

İkincisi ise onlara evlerini en uygun fiyata satmak konusunda kararlı olduğunuzu söylemeli, ancak gelebilecek iyi teklifler karşısında birkaç taviz vermeleri gerekebileceğini en baştan söylemelisiniz. Bazı durumlarda sinirlerin gerildiği anlarda, onlara meselenin kişisel değil bir ticaret konusu olduğunu hatırlatın.

Öncelikli satılacak gayrimenkullere popstar muamelesi yapın

Pazarlama stratejistlerinin son yıllarda yaptığı araştırmalara göre anlık reklamlar ve sokaklara dağıtılan resimler ve hatta küçük billboardların kullanımı daha fazla satış yapmaya yardımcı olmak noktasında ciddi önem kazanmıştır.

Elinizde bulunan gayrimenkuller içerisinde en kıymetli olanını öne çıkarmak için fotoğraf ve internet tanıtım hizmetlerini pazarlama kanalı olarak etkin kullanın. Çok büyük bir gideri olmayan bu yöntem, satıcınızın size olan bağını daha da kuvvetlendirecektir.

Sosyal medyaya kök salın

Sosyal medyanın gücünü inkâr etmek, otobüste yolculuğun uçakla yolculuktan daha hızlı olduğunu iddia etmeye benzer :) Günümüzde en küçük teknolojik aletlerden gayrimenkule kadar satılan tüm ürün ve hizmetler, artık internet ortamında tanıtılmak zorunda.

Bu alanda öne çıkmak için tüm online kanallarda ciddi faaliyetler göstermeli ve çarpıcı fotoğrafları sosyal medyaya yüklemeli, sanal video turları ve Open House etkinlikleri düzenlemelisiniz.

Diğer emlak brokerları/danışmanları ile dostluk bağları kurun

Open House etkinlikleri ülkemizde yeni yeni başlasa da gelecekte sektörü ciddi şekilde etkilemesi bekleniyor. Portföyünüzde bulunan evleri ve fiyatlarını çekinmeden sektörde faaliyet gösteren yakın firmalarla paylaşın ve onlardan da aynısını istemekten çekinmeyin.

Unutmayın ki gayrimenkul satıcısı size ulaşmış olsa da alıcı başka bir firmada sizin portföyünüzdeki evi arıyor olabilir. Bu durumda win-win kuralı dört taraf için de işlemiş olur. (Alıcı, satıcı, siz ve diğer emlak brokerı/danışmanı)

Evrakların etkisine güvenin

Tüm sektörlerin geldiği noktada bütün işler, bilgisayar, tablet ve cep telefonları üzerinden yürütülüyor. Ancak birçok firma yetkilisi önemli anlaşmalar noktasında ellerinde kalan dosyalarla toplantı odalarına girip çıkarlar ve bu yaptıkları işi önemli gösterir.

Aslında hepimiz biliyoruz ki o dosyalarda o kadar da önemli şeyler bulunmaz. Siz de satış listesindeki evlerinizi resimleri ve gerekli tüm evrakları ile birlikte dosyalar haline getirin ve alıcılar karşısında bu ciddi tavrı takının. Etkisi kaçınılmaz olacaktır.

DİĞER HABER
06 Mart 2018