Mail listemize abone oldunuz mu?
Aşırı Fiyatlandırma Konusunda Direten Müşteriden Vazgeçin

Son yazılarımızda aşırı fiyatlandırma konusundan sıkça bahsediyoruz. Sizin de bildiğiniz gibi bazı mülk sahipleri o kadar ısrarcı oluyor ki, fazla fiyatlandırma yapmaya mecbur kalıyorsunuz. Ama yine bildiğiniz gibi, bir noktada bu aşırı fiyatlarda indirime gitmek gerekiyor.

Fazla fiyat konusunda ısrarcı olan mülk sahipleri, bazen aynı inatçılığı süreç içinde indirim yapmak konusunda da gösteriyorlar. Yani evlerine ilginin ne kadar az olduğundan ve evin kaç gündür piyasada dolaştığından bağımsız olarak büyük ihtimalle duygusal sebeplerle yüksek fiyatlara Pi sayısı gibi takılı kalıyorlar. 

Ama bazen öyle bir an geliyor ki, bir danışman olarak müşterinizi ikna etmek ya da onunla çalışmayı bırakmak arasında kalıyorsunuz, çünkü artık piyasada dolaşan bu ev saygınlığınıza zarar vermeye başlıyor.

Bu karar anına geldiğinizde, müşterinizden tamamen vazgeçmeden önce müşterinize bazı sert sorular sormanızı öneriyoruz.

Aşağıdaki 4 soru, kırıcı olmadan duruşunu koruyarak müşterinizin aklını başına getirme ihtimali olan sorular:

  • Sizce neden evinizi gösterdiğimiz 13 müşteriden hiçbirisi evi satın almak istemedi?

  • Evinizi satamazsak ne olur? Maddi olarak bu paraya ihtiyacınız var mı?

  • Bu piyasa şartlarında bu fiyatla evinizin satılması mümkün değil. Daha ne kadar beklemeyi planlıyorsunuz?

  • Sizce önümüzdeki 6 ay piyasa nasıl değişecek? Sizin fiyatınızı karşılayacak piyasa şartlarına ulaşmak mümkün mü?

Bu soruların müşterilerinizde bir farkındalık yaratması gerekiyor. Eğer müşterinizden bu sorulara makul cevaplar gelmiyor ve fiyat konusunda diretiyorlarsa, bu müşteriyle bağı koparma zamanı gelmiş demektir. Açık ve net olun. Sizin işiniz çok listeleme yapmak değil, çok satış yapmak üzerine kurulu. Bu yüzden gerektiğinde vazgeçmekten çekinmeyin.

DİĞER HABER
04 Nisan 2018