"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Auction.com Gayrimenkulün ebay'ı Olma Yolunda

Artık her gün emlak piyasasının fonksiyonlarını değiştirmek amacıyla yeni bir online girişim ortaya çıkıyor. Amerikalı online emlak devi Zillow'un bir girişimi olan Auction.com özellikle ipotekli gayrimenkul satışlarında uzmanlaşmış, gerçek zamanlı hacizli gayrimenkul müzayedesi(açık arttırma yoluyla) yapan bir şirket. Site, her türlü gayrimenkulün sahibi ile dünya çapında alıcıları karşı karşıya getiriyor.

Gayrimenkulün ebay'ı olarakta adlandırılan girişim şimdiye kadar gerçekleştirmiş olduğu satışlarla 30 milyar doların üzerinde bir işlem hacmi yaratmış. Bu satışların hepsinin online ortamda gerçekleşmiş olması emlak sektörünün geleceğine adeta gösterge oluyor. 

Çoklu kanal pazarlama yaklaşımını benimseyen Auction.com satıcılar için pazarı genişleterek potansiyel alıcı havuzunu kalabalıklaştırıyor. Emlak işlemlerini hızlı ve daha etkili yapabilmek için hem mobil ortamda hem de internet ortamında kullanılabilen yeni bir pazar yeri yaratıyor. Girişimin geniş çaplı arama ağı sayesinde mal sahipleri online ortamda gayrimenkullerini görmek için dünyanın her yerinden gelen milyonlarca potansiyel alıcıyı ağırlayabiliyor.

Geleneksel olarak satıcılar öncelikle yerel alıcılar ile irtibata geçmeye çalışırlar ve bu da evin satılma süresini artırır. Günümüzde artık öyle değil. Mal sahipleri dünyanın her yerindeki alıcılara ulaşabiliyorlar. Bu olasılık gayrimenkullerin satılması için geçen zamanı önemli miktarda kısaltıyor.

Talepleri Daha Çok Bilgi ve Daha Fazla Şeffaflıkla Vermek

Pazar yerinin yenilikçi yaklaşımı son derece önemli çünkü müşteriler artık daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorlar. Auction.com aynı zamanda mobil uygulamaya da sahip. Sadece satıcıların yararlanabileceği bir uygulama olmaktansa alıcıların da faydalarından yararlanabildiği gayrimenkul alım satım süreçlerini basitleştiren ve şeffaflığı önemli ölçüde artıran bir uygulama. Sonuç olarak işleme dâhil olan herkesin katılabildiği ve dolandırıcılık riskini azaltan bir uygulama.

Şirket gayrimenkuller için adil piyasa fiyatının verilmesini sağlarken gayrimenkullerin kısa zamanda satılmasına yardımcı olarak mal sahipleri ve hizmet veren şirketleri gayrimenkulü elde tutma ve üzerinde taşıma maliyetlerinden kurtarıyor. Auction.com şu an Amerika’daki tüm eyaletlerde hacizli gayrimenkulleri açık arttırma yolu ile pazarlıyor ve aynı zamanda gerçek zamanlı mahkeme satışlarını gerçekleştiriyor. Ayrıca alıcılar için pek çok gayrimenkule erişim olanağı tanırken mal sahipleri için de pek çok potansiyel alıcı yaratıyor.

Yeni Yönetim ve Büyümenin Yakıtı Olacak Yatırımlar Yolda  

Şirket, Google Capital gibi önemli bir yatırımcıdan almış olduğu 50 milyon dolarlık yatırımla şirketin büyümesini hızlandıracağı ve yeni yatırımcıların şirkete yatırım yapmalarını sağlayacağı, yeni gelecek yatırımların ürün geliştirimi, mobil geliştirme, satış ve pazarlama üzerine kullanılacağının bildirildiğini belirtiyor. 

Google Capital’in ortaklarından David Lawee, “Auction.com yavaş yavaş internetteki en geniş pazarlardan birini yaratıyor” diyor ve sitenin emlak piyasası ve ticari emlak piyasasında büyük değişimlere neden olarak alım satımların yapılabildiği ve küçük yatırımcı için bir oyun alanı olan bir platform yaratıldığı üzerinde duruyor.

Site herhangi bir işlem gerçekleştirilmeden önce alıcı ve satıcıyı inceliyor; yeterli sermayelerinin bulunduğuna dair kanıtlara bakıyor ve diğer kontrolleri yapıyor. Şirket gerçekleştirdiği her işlem için %5 komisyon alıyor.

Şirket, hem gayrimenkul sahiplerine hem de ellerindeki hacizli gayrimenkulleri satmak isteyen şirketlere yenilikçi çözümler sunarak, daha etkin ve verimli pazarlanma yöntemleri ile gayrimenkullerin uzun süre mal sahiplerinin elinde ya da şirketlerin envanter kayıtlarında kalmasını önlüyor. Bu durum emlak piyasasında eskiden verimli görülmeyen ancak günümüzde etkinliği gittikçe artan bir alan. Bugün şirketler bu platform sayesinde uzun süre gayrimenkulleri ellerinde tutmak zorunda kalmıyor ve bir an önce yatırımlarını paraya çeviriyor.

Emlak piyasasının online ortamda etkinliği arttıkça Auction.com benzeri niş servislerin önemi de artacaktır. 

DİĞER HABER
18 Mart 2016