"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bana Parayı Göster!

Gayrimenkul sürecinde, her emlakçının komisyon kazanmak için geçtiği dört aşama vardır. Aslında bunlar, doktor, danışman, sigorta satıcısı veya yoga öğretmeni mesleğinde olan her profesyonelin müşterileriyle yaşadığı aynı dört aşamadır.

Bu dört aşama şunlardır:

 • Müşteri bulma beklentileri
 • Bu beklentileri müşterilere dönüştürmek
 • Mutlu, ömür boyu müşteri olmaları için olağanüstü hizmet sunmak
 • Her müşterinin memnuniyetini artırmak, böylece size tekrar eden işlerini vermeleri ve sizi başkalarına yönlendirmeleri

Dört aşama 2x2 işleminin sonucu gibi tartışmasız doğrudur - sihirli bir pazarlama formülü ile iyileştirilemezler. Ancak değiştirilebilecek olan, her adıma nasıl yaklaştığınız ve ona ne kadar zaman ayırdığınızdır.

Tipik Bir Emlakçının Zaman Dağılımı

Ortalama bir emlakçı, zamanını bu dört aşamayı ele alarak nasıl geçirir:

AKTİVİTE/GEÇEN ZAMANIN %'Sİ

 • Müşteri Bulma Beklentileri %85
 • Beklentileri Müşterilere Dönüştürme %10
 • Müşterilere Hizmet Verme %5
 • Müşteri Memnuniyetinden Yararlanmak %0

Tipik bir emlakçı, zamanının çoğunu uçsuz bucaksız bir okyanusta birkaç ufacık balık tutmak için kullanır. Birilerini kendisine bir şans vermeye ikna etmek için zamanlarının %85'ini yüzlerce potansiyel müşteri tarafından reddedilerek geçirirler. Müşteri Bulma Beklentileri aşaması yoğun emek vermenizle kalmaz, aynı zamanda sinir bozucu, aşağılayıcı ve en önemlisi etkisizdir.

Potansiyel müşteri bulma ve dönüştürme faaliyetleri, bir emlakçının işinin en düşük ücretli kısımlarıdır. Bunları müşteri yaşam döngüsünün yatırım aşamaları olarak düşünün. Sadece sonraki aşamalara geçtiğinizde para kazanmaya başlarsınız ve hizmetiniz bir evin satışı veya satın alınmasıyla sonuçlanır. Erken yatırım aşamalarına çok fazla zaman harcadığınızda, gerçek para kazanma faaliyetlerine odaklanmanız için yeterli zaman kalmaz. 

Dollar Sign Pattern Wall Clock by DFLC Prints | Society6

Zaman Dağılımı

Hepimiz zamanımızı tıpkı yukarıdaki emlakçı gibi ayarlardık...çünkü herkesin yaptığı şey buydu! Telefonda sonsuz saatler geçirdik ve soğuk kapıları çaldık, ta ki buraya gelene ve daha fazla dayanamayana kadar. Sisteminizde, dört aşamaya yaklaşma şeklini ve onları harekete geçirmek için harcadığınız zamanı tamamen değiştirin. Sisteminizi mükemmelleştirdiğinizde takip edebileceğiniz program şöyle olacaktır: 

AKTİVİTE GEÇEN ZAMANIN %'Sİ

 • Müşteri Bulma Beklentileri %10
 • Beklentileri Müşterilere Dönüştürme %10
 • Müşterilere Hizmet Verme %40
 • Müşteri Memnuniyetinden Yararlanmak %40

Döngünün en kârlı kısımları, bir komisyon aldığınızda ve daha sonra bu komisyonu daha birçok komisyona dönüştürdüğünüzde gerçekleşir. İşte bu, sisteminizin size neredeyse tüm zamanınıza odaklanmayı öğrettiği yerdir. Böylece bu beklentileri bulmak için çok az zaman kaldığını fark etmiş olacaksınız.

New Money Vs Old Money: Should You Care? | Clever Girl Finance

Tersine Arama Nasıl Çalışır?

Yatırım aşamalarına ayıracak çok az zaman olduğundan, sistem potansiyel müşterileri bulmak yerine çekmek için tersine araştırmaya dayanıyor. Müşterileri bulmak çok çaba göstermeniz gereken yoğun bir iştir, oysa müşterileri çekmek neredeyse zahmetsizdir. Ters aramayı başarılı bir şekilde kullanmak için iki araç kullanmanız gerekir:

Potansiyel müşterileri harekete geçirici araçlar: Potansiyel müşterileri sizi aramaya zorlayan sınıflandırılmış reklamlar, editoryal tarzdaki reklamlar, USP reklamları, tabelalar, el ilanları vb. (hem çevrimiçi-web hem de çevrimdışı-baskı)

Otomatik yardım hattı sistemi/web sitesi sistemi: Olası soruları otomatik olarak yanıtlayan ve bilgi sağlayan, ardından en iyi potansiyellerinizi eleyen ve sıralayan sistemler.

Bonus: Emlakbroker.com'da emlak dünyasına ait faydalı bulduğunuz içerikleri yayınlamak potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekecek ve onlara bir emlak uzmanı olduğunuzu gösterme fırsatı sunacaktır. Kalabalık bir piyasa içerisinde olduğunuzu ve rekabette nasıl öne çıkacağınızı bilmediğinizi düşünüyorsanız emlakbroker.com'da yer almanız hiç beklemediğiniz yerlerden potansiyel müşterilere ulaşmanızı sağlayacaktır. Emlak markanız için geniş kitlelere ulaşarak talep oluşturmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yukarıdaki araçların her ikisinin de uygulanması çok az zaman alır. Sisteminizi bir defa yapılandırdıktan sonra, sistem nitelikli potansiyel müşterileri doğrudan size getirmek için günün her saatinde çalışır.

Zamanınızın çoğunu birinci sınıf hizmet sunmaya ve sahip olduğunuz mutlu müşterilerden yararlanmaya odakladığınızda, işiniz katlanarak büyüyecektir.

DİĞER HABER
24 Ocak 2022