"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarı Garantili 10 Nitelik

Gayrimenkul piyasasındaki iş modellerini danışmanların sadece %10’luk bir kısmının şekillendiriyor olması oldukça ilginç bir bilgi. Ama bu istatistik neredeyse tüm sektörler için geçerli. Yani neredeyse tüm sektörlerde değişim yaratan %10’luk bir kısım var.

Peki, ne yapıyor bu insanlar? Hangi kilit özellikler sebebi ile tüm sektörü yönlendirebilecek yetilere sahip oluyorlar?

Yıllardır biriktirdiğimiz tecrübelere dayanarak size rahatlıkla söyleyebiliriz ki, gayrimenkul sektöründe oldukça başarılı olan danışmanların sahip olduğu bazı ortak özellikler var. Yazının devamında bu özelliklerden bahsederken sizin de bu özelliklerden kaçını hayatınıza adapte ettiğinizi değerlendirmenizi istiyoruz.

Her bir özellik için kendinize 10 üzerinden bir puan verin. Sonrasında ise eksik olduğunuz konular için bir aksiyon planı hazırlamanız gerekli.

1. Kazanan Bir Bakış Açısına Sahip Olun

Sektörün en iyilerinden olmak için pozitif ve motive edici bir bakış açınızın olması gerekiyor. Bakış açınız dünyayı algılayış şeklinizi yansıtır ve karşınızdaki insandan bir beklenti içerisine girmeden önce ona vereceğiniz şeyleri şekillendirir. Sizin bakış açınız nasıl? Bu bakış açısını daha iyi bir hale getirerek kendinizi motive etmeniz mümkün mü?

2. Müşteri Odaklı Olun

İsteklerinize kolayca ulaşabilmeniz için öncelikle müşterilerinizin isteklerine ulaşabilmesi gerekiyor. Kendinize “Müşterilerime hedeflerine ulaşmaları için en iyi hizmeti nasıl sunabilirim?” sorusunu yöneltmelisiniz. Gerekli durumlarda bu soruyu direkt müşterinize de sorabilirsiniz. Eğer alıcı ya da satıcı kazanırsa, siz de kazanırsınız. Müşteri odaklı iyi bir hizmet sunarak karşınızdakini mutlu edecek ve aynı zamanda dünyanın en başarılı pazarlama aracı olan referansları edineceksiniz.

3. Düzenli Olun

Düzen konusundaki yetenek seviyeniz, başarınız üzerinde büyük bir etkiye sahip. İletişim konusunda iyi olabilirsiniz, fakat verdiğiniz sözleri tutmuyorsanız saygınlığınızı korumanız mümkün değil. Bu da düzen konusundaki tutumunuzla yakından ilgili. Doğru zamanda doğru sonuçları elde etmek için doğru aksiyonlar alıyor musunuz? Düzen üzerinden veriminizi artırmanız, taahhüt ettiğiniz işleri tamamlamanızı sağlayacak.

4. Tutkunuzu Büyütün

İnsanlara yardım etmek ve bu sektör içerisinde yer almak konusunda tutkulu olmak başarı için çok önemli. İnsanların hedeflerine ulaşmalarını sağlamak ve söz konusu konutlar hakkında hevesli olmanız gerekiyor. Böylelikle daha araştırmacı olabilirsiniz. Bu tutku ortalama bir danışmanın aksine karşınızdakine fazladan bir iki sormanızı sağlayacak. Böylelikle durumu daha iyi analiz edebilecek ve müşterinize onu ne kadar önemsediğinizi gösterebileceksiniz.

5. Kendinize Güvenin

Kendinize güvenmeniz ve bu özgüveni oyun planınıza dâhil etmeniz lazım. Bir müşteri ya da konut konusunda özgüven kaybı yaşarsanız, bu kayıp iletişim şeklinizi etkileyecek. Bu yüzden özgüven oyununu oynamanız ve pozitif bir tutuma sahip olmanız önemli. Özgüven yetenek setiniz ve bilgi seviyenizden beslenir. Bilgi dağarcığınızı genişletip yeni yetenekler kazanarak fark yaratabilirsiniz.

6. Mükemmeliyet Konusunda Yüksek Standartlarınız Olsun

Hiç şüphe yok ki, en iyi danışmanlar işlerini ilerletiş şekilleri hakkında mükemmele ulaşmayı hedefliyor. Eğer bu tarz bir danışmanla iletişime geçerseniz, standartlarının ne kadar yüksek olduğunu kendiniz de gözlemleyebilirsiniz. Üstelik bu tarz insanlar çevrelerindeki kişilerin de daha iyi olmasını sağlıyor. Kendinize “Benim standartlarım neler?” sorusunu yöneltmelisiniz. Eğer bu konu hakkında hiç kafa yormadıysanız, hemen başlamanın tam zamanı.

7. Enerjinizi Yüksek Tutun

Bu madde tutkulu olmakla aynı şey gibi gelebilir, ama değil. Her şeyden öte müşterileriniz sizin enerjinizi satın alıyor. Enerjinizi etkileyen birçok faktör var, ama bu konu özellikle uyku, egzersiz ve yeme düzeninizden etkileniyor. Her danışman ilk 3 aramasında enerjik davranabilir. Ama haftanın 99. aramasında dahi aynı enerjiyi saklayabilen danışmanlar başarıyı yakalıyor. Sizin enerji durumunuz nasıl?

8. Etki Bırakıcı ve İletişim Kurabilen Bir Lider Olun

Etki bırakmak için birden fazla iletişim kanalından yararlanıyor olmanız gerekiyor. Farklı kişilere farklı şekillerde ulaşmayı bilmelisiniz. İletişim şekliniz yeni evli genç bir çift, yaşlı bir çift ya da zor zamanlardan geçen bir bireye göre şekillenebilmeli. Karşınızdakinin dalga boyuna göre kendinizi ayarlamanız sahip olmanız gereken bir yetenek. Peki, şu ana kadar iletişim ve müzakere konusunda yeteneklerinizi geliştirmek adına neler yaptınız?

9. Süreç Başlatıcı Olun

Birçok insan müzakere evresinin birisi elini kaldırıp “Ben bu konutu almak istiyorum” dediğinde başladığını sanıyor. Hâlbuki gayrimenkul sektöründe müzakere evresi ilk anda başlar. Müşterinizi arayıp “Size bilgilerini gönderdiğim konut, eğer kendim satın alım yapacak olsaydım listemin en başlarında olurdu. Durumunuzu daha iyi anlamak için birkaç soru sorabilir miyim?” dediğiniz anda müşterinizle bir bağ kurar ve aslında müzakereyi başlatırsınız.

10. Öğrenme Hevesinizi Kaybetmeyin

Hangi konularda gelişebilirsiniz? Stratejilerinizde değişiklik yapmaya ihtiyacınız var mı? Hızlı bir şekilde yetenek setlerinizi artırmak iş dünyasındaki mottonuz olmalı. Sürekli öğrenmek gerçekten çok önemli. Başarılı danışmanlar bir listeleme yaptıktan sonra kendilerine “Bu işten ne öğrendim? Neleri daha iyi yapabilirdim?” diye soruyor. Ama her konuda aynı anda gelişmeye çalışmayın. Size en büyük geri dönüşü sağlayacak 3-5 alan belirleyin ve odağınızı bu konulara yönlendirin. Dışarıdan yardım alabilirsiniz. Seminerler, çalıştaylar ya da koçluk hizmetleri size fayda sağlayabilir.

Sonuç

Yukarıda saydığımız 10 özellik, başarı kutunuzda mutlaka içermeniz gereken araçları ifade ediyor. Bu yüzden kendinizi bu 10 özellik için puanlamanız (ya da puanlama yapması için başkasından destek almanız), gelişim alanlarınızı belirlemeniz için oldukça önemli. Aynı şekilde bu liste sayesinde güçlü yönlerinizi de keşfedebilirsiniz. Doğru konularda çaba göstererek bilinmeyen bir danışmandan aranan birisine dönüşmeniz işten bile değil.

DİĞER HABER
28 Temmuz 2019