"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarı Yolunda Zamansız Tavsiyeler

Bugün sizlerle tüm emlak piyasaları için her daim geçerli bir takım tavsiyelerimizi paylaşmak istiyoruz. Bu tavsiyeler hemen hemen her ülkede tüm emlak piyasaları için geçerli olup belirli bir zaman kısıtlaması olmadığı için tarafımızca zamansız olarak adlandırılan tavsiyelerdir. Dileriz siz de profesyonel yaşamınızda bu tavsiyeleri uygular ve faydalarını görürsünüz. 

Emlak piyasası her daim değişiklik gösteren bir piyasadır. Buna rağmen üst düzey başarılı olan emlak profesyonellerinin nitelikleri ise sıklıkla çok değişiklik göstermez. Onları üst düzey emlak profesyoneli yapan özellikler bugün bizim de sizinle tavsiye niteliğinde paylaşmak istediğimiz özelliklerdir. Siz de emlak piyasasının aranılan profesyonellerinden biri olmak isterseniz bu özelliklere sahip olmanız gerekir. 

Şimdi sırayla tavsiyelerimize göz atalım;

Yeni İnsanlarla Tanışın

Sürekli yeni insanlarla tanışmaya çalışın. Yeni insanlarla tanışamazsanız ürünlerinizi de satamazsınız. Telefonda ya da yüz yüze yeni insanlarla tanışın, onların gayrimenkule olan ihtiyaçlarını analiz etmeye ve çözümler sunmaya çalışın. Hatta dünyanın neresinde olursa olsun veya ülkemizde bölge farketmeksizin daha çok insanla tanışmanız mesleki kariyerinizde başarılı satışların önünü açacak en iyi çilingir olacaktır.

Kişisel İlişkiler Kurmaya Çalışın

İşinizde illa en iyisi sizin olmanıza gerek yok, ancak kişisel bağlantılar kuruyor olmanız son derece önemlidir. İnsanlarla yakın ilişkiler kurmaya ve kişisel ilişkilerinizi güçlendirmeye çalışın. Müşteriler güvendikleri ve sevdikleri insanlardan alışveriş yapmak isterler. Bu nedenle onların güvenini ve sevgisini kazanın. İnsanların güvenlerini kazanmak istiyorsanız onlara dürüstlüğün sizin için ne kadar önemli olduğunu göstermeye çalışın.

Her İşlemi Takip Etmek

Bu konu pek çok emlak profesyonelinin başarısız olduğu bir konudur. Eğer her türlü emlak işlemini takip edip olumlu ya da olumsuz sonunu getirmeyi başaramazsanız üst düzey bir emlak profesyoneli olamazsınız. Her bir işlemi kapanana kadar yani satışla sonuçlanana ya da satışla sonuçlanmasa da müşteri tarafında sonuca bağlanana kadar takip etmek gereklidir. Bunun için genellikle bir sisteme ihtiyaç duyulur. Çünkü birden fazla konuyu aynı anda takip etmek oldukça zordur. 

Tüm görev listenizdeki işlemleri sakın post-it ler ile her birini başka bir tarafta tutmaya çalışmayın, bu sizin için dağınıklıktan başka bir şey getirmez. Tüm bu işlemleri tek bir kaynak üzerinde toplamanız işinizi çok daha kolay bir hale getirecektir. Bu kaynakta her bir işeminiz ile ilgili kişi ismi, iletişim bilgisi, nasıl bir gayrimenkul hakkında görüşüleceği, taşınmak için planladıkları zaman (alsalar da satsalar da), alıyorlarsa nasıl bir gsayrimenkul aradıkları ve aradıkları lokasyon bilgisi, duygusal özellikleri ve profil analalizi (bölgeyi biliyor mu? heyecanlı mı?, sinirli mi? Karar verici mi? gibi) gibi pek çok bilgiye yer verilmelidir. 

İstediğinizi Sormaktan Çekinmeyin

Emlak profesyonelleri için sıkça karşılaşılan başka bir sorun ise müşterilere karşı istedikleri şeyi söylemekte çekinmeleridir. Bir şeye sahip olmak istiyorsanız onu istemelisiniz. Müşterilerinizin sizi aramalarını ya da size gelmelerini beklemeyin. Siz onları arayın ya da onlara gidin. Direk istediklerinizi söylemekten çekinmeyin. 
“Bu evi istiyor musunuz?”, “ Bu evi size uygun buldunuz mu? “, “Çıkabileceğiniz son rakam bu mu?” Müşterinizi direk konuşmalarla yönlendirin ve ne istediğinizi net olarak ifade edin. Bu hem müşterinizin gözünde sizi sonuca daha hızlı ilerleyen biri gibi gösterecek hem de gayrimenkulün alım ya da satım sürecini kısaltacaktır. 

Süreci kısaltmak için adım atmaktan asla çekinmeyin gerekirse müşterinizi yönlendirin. "Sizi Çarşamba günü saat kaçta aramamı istersiniz?”, “Kiracınızın tahliye süreci için sorun çıkardığını söylediniz, eğer kiracınızın telefonunu verirseniz bu konuyu ben görüşüp size bu konu hakkında yardımcı olabilirim.” gibi konuşmalar ile müşterinizi yönlendirebilir ve sürecin daha hızlı yürümesini sağlayabilirsiniz. 

Olası Beklentiler Yaratın

Bir kere müşteriniz ile anlaştınız mı artık müşterilerin gözünde sizinle ya da yapacağınız işe ile ilgili bazı beklentiler oluşacaktır. Müşterilere tutamayacağınız sözler vermeyin ve vaatte bulunmayın. Vereceğiniz vaatler müşteriler gözünde yanlış anlaşılabilir ve daha fazla beklenti yaratılmasına neden olabilir. 

Üst düzey emlak profesyonelleri müşterilerin gözünde yaratacakları beklentileri iyi ayarlayabilen kişilerdir. Müşterinin tahmini olarak beklentisini tahmin edebilir ve o doğrultuda bir beklenti yaratmaya çalışırlar. Bu beklentinin üzerine çıkacak bir vaatte bulunmazlar. Müşteride zaten bu beklentiye sahip olduğu için daha fazlasını istemez. Eğer durumda bir değişiklik olur ise bu kişiler müşteriyi hızlıca bilgilendirir ve yeni durum hakkında da müşteride yeni beklentiler yaratarak bunu kontrol etmeye çalışırlar. Müşterinin olumsuz yaşanacak durumlar karşısında kaygı duyup durum hakkında endişeye kapılmasına izin vermezler. 

Detaylara Önem Verin

Müşteriniz ile ilgili her türlü detayı çok yakından takip etmelisiniz. Takip edeceğiniz süreçler ve müşteriler ile ilgili mutlaka sistemli bir takip mekanizmanız olması gereklidir. Görüşmeleriniz planlı ve zamanında olmalı, randevularınız takip edilmeli, ilgili gayrimenkulün sunum dosyası eksiksiz olmalı, ziyaretleriniz planlanmalı, kısaca işinize dair her şey bir saat dakikliğinde yürümelidir. Müşterilerinizde her şeyi mükemmel bir şekilde takip ettiğiniz algısı yaratmanız son derece önemlidir. Detaylara önem veren ve takipçi emlak profesyonellerinin satış kapama oranlarının da yüksek olduğu bilinmektedir.

Para Konusunda Dikkatli Olun

Profesyonel gayrimenkul danışmanları ile konuşulduğunda genellikle paranın bu işte ikinci planda olduğunu, insan ilişkilerinin ön planda olduğunu söylerler. Oysa ki bu aslında sizin işiniz ve tabii ki ondan para kazanmalısınız. Kendi komisyonunuzu istemekten ve bu konuda pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Her ne kadar insan ilişkileri son derece önemli olsa da hayatınızı devam ettirebilmek için sizin bu işe ve hizmet bedeli olan komisyona ihtiyacınız var unutmayın!

DİĞER HABER
23 Ağustos 2017