"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarılı Bir Emlak Kariyeri Sizi Bekliyor

Açıkçası emlak işinizi başarıyla gerçekleştirmenizin sayısız yolu vardır. Ama yakın gelecekte daha fazla para kazanmaya başlamak istiyorsanız, bunu hemen gerçekleştirmenizi sağlayacak yöntemler sayılıdır. Fazla zaman kaybetmeden bu yöntemleri hemen saymaya başlayalım:

Her Müşteriye Öncelikli Olarak Davranın

Emlak profesyonelleri bu işe ilk başladıklarında, genellikle tek müşteriye odaklanırlar. Bu, tabi ki tüm dikkati tek kişiye vermeyi kolaylaştırır. Ancak sektörde ilerledikçe bu durum değişmeye başlar. Müşteri sayısı çoğaldıkça, her müşteriye tanınan zaman ve odaklanma da ona bağlı olarak azalır. Hatta bu durumda emlak danışmanları, bazı müşterileri diğerlerinin üzerinde tutabilir.

Bunu yapan danışmanlar, her bir müşterinin diğer potansiyel müşterileri temsil ettiğini unuturlar. Daha önceki makalelerimizde de paylaştığımız gibi, bir alıcının başka bir alıcıya dönüştüğü tek sektör gayrimenkul sektörüdür. Her müşterinize sunduğunuz iyi hizmet, size başka müşterilerin gelmesini sağlayacaktır.

Bu nedenle sunduğunuz hizmetleri boşa harcamayın. Bir çağrıyı kaçırmışsanız, onlara müsait olur olmaz geri dönün. E-posta için de aynı durum geçerlidir. Ne olursa olsun, ne yaptığınızı ve neyin önemli olduğunu onlara açıklayın. Her ayrıntıyı müşterisine aktaran emlak danışmanları, daha mutlu müşteriler ile anlaşmalarını sonuçlandırırlar.

Bir Niş Alanı Bulun

Başarılı emlak danışmanları bir nişe sahip olanlardır. Eğer bu işe yeni başlayanlardansanız, sizin için her emlak alanı uygundur. Ancak mümkün olan en kısa sürede kendinize bir niş alanı bulmanız çok önemlidir.

Bir niş alanı seçerken bulunduğunuz konum önemlidir. Örneğin büyük bir şehirde yaşıyorsanız niş pazar hedefiniz bir veya iki mahalle çapında olabilir. Bunun yanı sıra ev tipleri de niş alanınızı belirleyebilir. Mesela kiralık evler, müstakil evler, yazlık evler veya apartman daireleri gibi…

Hatta ilk defa alıcı olanlar, emekliler, ikinci evlerini arayanlar gibi müşteri profillerine göre de odak seçimler yapabilirsiniz.

Son Yaptığınız İşlemden Yararlanın

Başarılı danışmanlar, yaptıkları son satışları pazarlama aracı olarak kullananlardır. Örneğin bir satışta başarı kazandıysanız, o satışı “Son Satılanlar” şeklinde bir el ilanına basıp posta ile hedef bölgenize gönderebilirsiniz.

Bu, sizin o bölgedeki ününüzü ve satış kabiliyetinizi arttıran bir uygulamadır. Demire sıcakken vurmak önemlidir. Bundan bir yıl sonra, potansiyel bir müşterinin ihtiyaç duyduğu şeyi gerçekleştirdiğinizi söylemeniz bir işe yaramaz. Başarılarınıza karşı kayıtsız kalmayın. Onları, sonraki anlaşmalarınız için vesile haline getirin.

Open House Etkinliklerine Başvurun

Şimdiye kadar open house etkinliklerinin emlak brokerlar için ne kadar faydalı olduğuna dair pek çok makale yayınladık. Burada da buna değinmeden geçemeyeceğiz. Open house etkinlikleri, emlak brokerların satış listelerine ilgi gösterilmesi için başvurdukları en etkili pazarlama yöntemlerinden biridir.

Bir open house etkinliği düzenleyin ve etkinlik süresince tüm potansiyel alıcılara profesyonelce ve güler yüzlü davranın. Ayrıca yanınızda çok sayıda kartvizit bulundurmayı da unutmayın. Kim bilir? Belki mevcut satışı gerçekleştirdikten sonra yeni bir emlak müşterisi edinebilirsiniz. Bir emlak danışmanı olarak, karşınıza çıkan herkesi potansiyel birer müşteri olarak düşünmek zorundasınız.

Yeniler, Müşteri Çeviremezler

Bir gün, o kadar başarılı bir gayrimenkul profesyoneli haline gelirsiniz ki bazı müşterileri geri çevirmeniz gerekebilir. Ancak o zamana kadar her müşteriyi kabul etmeniz gerekir. Çünkü yeni başlayan emlak danışmanları, belli bir maaşa sahip olmadıkları gibi belli bir sermayeleri de yoktur. Dolayısıyla müşteri kazanmak ve iş yapmak zorundadırlar. Mutlu olan müşteriler yeni danışmanlara daha fazla müşteri kazandırabilirler. Bundan mahrum kalmamalısınız.

Uzman Bir Pazarlamacı Olun

Emlak danışmanları, pazarlama uzmanlıklarını geliştirdiklerinde çok daha başarılı bir danışman haline gelirler. Bu, neredeyse emlak endüstrisinin nasıl işlediğini anlamaktan daha önemlidir. Basitçe söylemek gerekirse, kimse sizin bir emlak danışmanı olduğunuzu bilmiyorsa, o zaman hiçbir iş yapamazsınız. Öte yandan eğer kendinizi pazarlayacak sözcükleri kullanıyorsanız, iş size gelecektir.

Bu nedenle pazarlama tekniklerinde uzmanlaşmanız iş kariyeriniz açısından önemli bir yer tutar. Geleneksel pazarlama yöntemlerini takip etmenin yanı sıra online pazarlama yöntemlerini de takip etmeniz gerekir. Örneğin sosyal medya, son 5 yıl içerisinde emlak danışmanları için çok önemli pazarlama ortamı haline geldi. LinkedIn’den Facebook’a kadar, arkadaşlarınızın, ailenizin ve profesyonel bağlantılarınızın işiniz hakkında bilgi sahibi olup olmadığından emin olmalısınız.

DİĞER HABER
05 Şubat 2017