"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarılı Emlak Profesyonellerinin 6 Alışkanlığı

Biz emlak profesyonellerinin kendimize has bir tarzı var. Kimimiz içe dönük soğuk bir yapıdayken, kimimiz gösterişli olabilir. Bazılarımız eğlenceli ve heyecanlı bazılarımız daha sakindir. Tarz olarak birbirimizden farklılık göstersek de başarıyı yakalarken bazı noktalarda ortak payda da birleştiğimizi gözlemleyebiliriz.

Peki, başarılı bir emlak broker/danışman ne yapar?

Elbette ilk adım tutku. Emlak sektörü kolay bir sektör değildir, sıkı bir çalışma temposu ve detaylara incelik gösterilmesi hayati önem taşımaktadır. Birçok başarılı emlak profesyonelinin çalışmalarını bu çerçevede yürüttüğünü bilmeliyiz.

Telefonlara ve e-maillerine yıldırım hızıyla dönüş yaparlar  

Başarılı emlak danışmanları, müşterileriyle temas kurdukları andan itibaren asla takibi bırakmazlar, eğer telefondan veya e-maillerinden bir çağrı alırlarsa asla ertelemezler ve hızla geri dönüşü sağlayarak teması devamlı korurlar. Müşterilerinin her türlü sorularını tatminkâr olarak cevaplar, kendi rahat ve huzurlu duruşuyla  karşı tarafın gerginliğini azaltır ve güven vermesini bilirler.

Emlak profesyonelleri adeta bir, telefon, mail ve yazı savaşçıları gibidir. Satış işlemi sonuçlanıncaya kadar yüksek tempolarından asla vazgeçmezler ritmi her zaman en üst seviyede tutarlar. Müşterilerine kendileri için ne kadar önemli olduğunu hissettirirler.

Müşterilerinin iletişim tarzlarına göre iletişim araçlarını belirlemektedirler, eğer müşterileri yazı yoluyla iletişim istiyorsa yazı yoluyla iletişim sağlanır, eğer telefon görüşmesini tercih ederlerse telefon görüşmeleriyle iletişim kurulur, bu şekilde müşterilerini daha rahat hissettirmiş olurlar.

Teknolojiden en üst seviyede faydalanırlar 

Başarılı emlak profesyonelleri tablet ve akıllı telefon bağımlısıdırlar(biz :)), bu sayede işlemlerini istedikleri yerde zaman kaybı olmaksızın gerçekleştirirler. Sadece internet ortamına bağlı olarak çalıştıklarını düşünmeyin, ellerindeki veri planları sayesinde internetsiz ortamda da kendilerini zor durumda bırakmadan işlerine yarayacak bilgilere ulaşabilirler.

Kendi bölgelerini yakından takip ederler 

Tam bir ifade kullanmak gerekirse "bölgenin kurdu" demek yanlış olmaz sanırım. Bölgeyi tanımak, sokak sokak gezerek, nerede neyin ne kadara satılabileceğinden haberdar olmakla birlikte bölgenin avantajlarını, dezavantajlarını öğrenip, bunlarla ilgili satış stratejilerini geliştirirler.

Emlak profesyonelleri, müşterilerinin bölgeyle ilgili detaylı bilgi isteklerini  bu şekilde cevaplandırıp, bölgeyi karış karış öğrenerek, uygun fiyatlı gayrimenkul fırsatlarını da kendilerine yaratmış olurlar.

Yaptıkları her şeyi açıklayabilirler

Başarılı emlak profesyonelleri, işlerini tıpkı bir matematik öğrencisi gibi sistemli yapar, yaptıklarını da karşı tarafa gösterirler. Müşterileriyle ilk temaslarında onlara, izlenecek yol haritası, karşılaşılabilecek engeller, olası problemleri ve prosedürler hakkında bilgiler vererek karşılıklı müzakereye dahil ederler. Müşterilerin istediği ve ihtiyaç duyduğu yol haritasını çıkartıp onun istediği stratejiyle hareket ederler.

Müşterilerini elde etmenin yollarını bulmasını bilirler

Herkes potansiyel müşterileri hakkında konuşmayı sever ama iş potansiyel müşterilerden gerçek müşteri yaratma noktasına geldiği zaman, pek de konuşmayı sevdiklerini söyleyemeyiz. Başarılı emlak profesyonelleri için ise bu durum söz konusu değildir. Onlar akılcı reklam kampanyaları, yaratıcı müşteri analizleri sayesinde hiç umulmadık emlak satışlarını gerçekleştirmektedirler. Her platformu kullanarak (bu bazen sosyal medya takibi, bazen reklam takipleri) müşterilerinin kalbini kazanacak yöntemleri geliştirirler.

Müşterilerinin tarzına göre strateji belirlemek belki de onları bulundukları yere getiren en önemli etkenlerden biridir. Başarılı emlak brokarlarının yaptıkları en sık şeylerden birisi de; müşterileriyle kimi zaman sosyal medya üzerinden, kimi zaman özel günlerde gönderilen kartpostallar sayesinde aktif bir ilişki kurmalarıdır. Hayatın her alanında olduğu gibi emlak sektöründe de yaratıcılık, başarılı bir emlak profesyoneli için vazgeçilmez olmalıdır.

Çevrelerinin geniş olması; 

Hakikaten başarılı bir emlak profesyoneli gördüğümüz zaman anlarız ki, bu durum sadece müşteri yaratma veya müşteri bulma konusuyla alakalı değildir. Başarılı bir emlak profesyonelinin, sigorta şirketlerinden tutun da, kredi veren firmalara kadar müşterilerine geniş bir hizmet yelpazesi vardır.

Bu şekilde hem bir yardımlaşma ortamı sağlanmış olur hem de  tam bir takım çalışması izlenerek satış işlemlerinde veya izlenecek olan yol haritasında karşılaşabilecekleri her türlü olumsuz durumu da minimalize etmiş olurlar. Bu şekilde çalışan her emlak profesyoneli kendi içeriğine kalite katarak, rakipleriyle arasında fark yaratmış olur. Bu detayları düşündüğümüz zaman başarılarının rastgele olmadığını kabul etmeliyiz.

Görmüş olduğumuz gibi başarıyı yakalamak mucize değildir. Hayatta hepimiz birer müşteriyiz ve gittiğimiz yerlerde ne kadar çok hizmet alırsak hizmet verilen yer/kişi hakkında o kadar olumlu düşüncelere sahip oluruz. Bu hizmetleri aldığımız yerleri çevremize de tavsiye eder, ihtiyaçları dahilinde  onların da bu hizmetlerden faydalanmasını isteriz.

Bir emlak danışmanı için çevre faktörü asla göz ardı edilmemesi gereken çok önemli bir konudur. Müşterilerinizin satış öncesi ve sonrası sorunlarıyla alakadar olmak asla ama asla size olumsuz bir dönüş sağlamaz aksine hanenize çok fazla artı olarak geçer. Bu gerçeği görmezlikten gelmek sadece kafasını kuma gömenlerin yapacağı bir şeydir.

***

Genel olarak değerli müşteri hizmetleri iki şey hakkındadır; bunlardan bir tanesi bilgi, bir diğeri de özgünlüktür. Bu şekilde müşterilerinizin süreç içerisindeki gergin ve tedirgin hallerini en alt seviyeye kadar çekebilirsiniz.

Pek çok başarılı olma yöntemlerinden önemli olan 6 tanesini sizlere sunarak kafanızdaki belirsizlikleri ortadan kaldırmaya çalıştık, umarım sizler de bu yöntemleri en kısa zamanda iş hayatınıza uygulayarak başarı hikayelerinizi yazmaya başlarsınız.

DİĞER HABER
17 Kasım 2014