"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarılı Emlakçı: Bireysel Emlak Sektöründe Başarıya Ulaşan Joseph Himali’den Tüyolar

Joseph Himali, bağımsız olarak hizmet veren emlak brokerlarından birisi. Bu sektörde 17 yıldan fazla deneyime sahip ve Güney Amerika kıtasının üçüncü büyük ekonomisine sahip olan Kolombiya’da hizmet veriyor. Aynı zamanda Washington’daki çevre banliyölerde bulunan lüks, tarihi ve mimari öneme sahip evler üzerinde de uzman olarak kabul ediliyor.

Önce şunu belirtelim ki Joseph Himali’nin daha önce yayınladığımız başarılı emlakçılardan satış yüzdesi anlamında bir farkı var. O, bölgesindeki tüm emlak brokerlar arasında yalnızca yüzde 1’lik bir paya sahip. Ancak onun farkı burada ortaya çıkıyor. Çünkü Joseph, kalitesiz hizmet sunup çok fazla satış yapmaya vakit ayırmak yerine, edindiği uzmanlık bilgisinin her kırıntısını müşterilerine aktararak hizmet vermeyi tercih ediyor. Bu nedenle de müşterilerle ilişkileri çok güçlü ve uzun ömürlü.

Analitik düşünme yeteneği, verileri en akıllı şekilde kullanması, düşünceli ve hassas yaklaşımı sayesinde, satıcıları kazanmasını başarıyor. Bu durumun mükemmel satış yeteneği ile birleşmesi ise, 2015 yılında olduğu gibi satıcıların evlerinin yüzde yüzünü satmasını sağlıyor. Üstelik her bir satılık ev için yalnızca 14 gün gibi kısa bir süre harcıyor.

Joseph’in alıcılara yönelik sıradışı hizmeti ise evlerin temizliği ve bakım çalışmaları için yönlendirdiği yan hizmetler ve alıcının yerleşimi gerçekleştikten sonra onları düzenli olarak takip etmesi olarak ortaya çıkıyor. Mesleğine gösterdiği tüm bu özveri, onun bölgesinde fark oluşturmasına neden oluyor.

Joseph, aynı zamanda dünyanın ikinci en büyük emlak listeleme servisi olan Metropolitan Regional Information Systems’ın Kurul Danışma Forumu’nda görev yapıyor. 2014 yılında, dünyanın her yerinden bağımsız emlak brokerlarının çıkarlarını temsil eden bir kuruluş olan Bağımsız Emlak Brokerları İttifakı’nın (IREBA) başkanı oldu. 2010 yılında NAR tarafından 4 emlak teknoloji yenilikçisinden biri seçildi. 2014 yılında Who's Who in Luxury Real Estate tarafından Uzman Ağ Oluşturucu ödülünü kazandı. 2015 ve 2016 yıllarında ise Washingtonian Magazine tarafından En iyi Emlak Broker ödülünü aldı.

Bağımsız Emlak Broker Olmak ve Rekabet Ortamı

2004 yılına kadar başka bir emlak firmasına bağlı olarak çalışan Joseph, o yıldan itibaren kendi markası adı altında bireysel olarak çalışmaya karar verdi. Bu elbette bir tercih meselesi, ancak bunun mutlaka bir sebebi olmalı diye düşündüğümüz zaman, Joseph’in sıraladığı nedenlere rastlıyoruz.

Ona göre bireysel çalışmayı tercih etmesinin iki sebebi var:

Birincisi, bireysel olmaya karar verdiğim zaman başka bir firma için çalışıyordum. Onlara ödediğim para, bana verdikleri hizmet değerini karşılamıyordu. Bu nedenle, kendi kazandıklarımın yüzde yüzünü elimde tutmak ve kendi harcamalarımı kendime göre yapmak istedim.

İkincisi, diğer brokerların sahip olduklarından daha farklı değerlere sahip olduğumu fark ettim. Büyük firmaların ve markaların, müşterilere açıkça ifade etmedikleri ek komisyon ücretleri ve ticari düzenlemeler vardır. Fakat ben bu seçeneklere başvurmuyorum ve daha ucuz seçenekler olsa bile müşterilerime faydalı olma yolunu kullanıyorum. Firmalar sadece para kazanmaya odaklı çalışıyor maalesef.

Joseph’in bir emlak firmasına bağlı olarak çalışmak hakkında yaptığı yorumlar ise, bu yolda ilerlemek isteyenler için önemli ipuçları içeriyor:

Bir emlak markasına bağlı olarak çalışırsanız, net gelirinizi arttırmanızı sağlayacak pek çok satış sahası elde edersiniz. Bağımsız olarak yeni başladığınız bu sektörde, bir markanın ulusal çaptaki reklamından faydalanırsınız. Ancak bunun hiçbir garantisi yoktur. Bir markanın adı altında satış yaptığınız zaman kendi markanızı büyütmeniz çok zordur. Üstelik bağlı olduğunuz markadan alacağınız ilave yıllık gelir, o markaya vereceğiniz ücreti karşılamak için yeterli olmaz.

Joseph Himali, bu anlamda büyük markaların internet ortamındaki egemenliklerine de değiniyor ve emlak brokerlarına rekabet etmek için önemli bir tüyo veriyor.

Arama motoru sonuçları, tamamen büyük markalar tarafından ele geçirilmiştir ve siz onlarla rekabet edemezsiniz. Bu nedenle bağımsız emlak brokerlar, internet üzerindeki etkinliklerini arttırmak için yerel arama sonuçlarına yönelmelidirler ve SEO çalışmalarını niş pazarlamaları çerçevesinde sürdürmeliler.

Ofis ekibi için tüm konfor düşünülmüş.

Bireysel Olarak Çalışmanın En Zor Anları

Emlak sektöründe bireysel olarak çalışmaya başlamak ilk aşamalarda gerçekten çok zorlayıcı olabilir. Sektörün içindeki pazarda çok sayıda emlak firması ve bireysel emlak broker vardır. Bunların birçoğu ağını oluşturmuş ve piyasaya yerleşmiştir. Onların arasında fark oluşturmak, ilk aşamada oldukça zorlayıcı olabilir.

Joseph de bireysel olarak girdiği bu sektörde son derece zor anlar geçirdiğini ifade ediyor ve bunların neler olduğunu açıklıyor:

Bireysel olmanın en büyük zorluğu, tüm düzenleyici işlemleri ve gerekli evrakları elde etmek oldu. Tüzel bir kişilik oluşturmak ve gerekli tüm adımları kendi kendinize belirlemek zordur. Bunun ötesinde, emlak faaliyetlerinizi sürdürebilmeniz için markanızın belli bir döngüye girmesi daha da zordur. Çünkü yenisiniz ve var olmayan bir nakit akışını oluşturmanız gerekir. Bu anlamda, doğru bir ekip oluşturmak size en büyük faydayı sağlar. İyi bir avukat, iyi bir bankacı, iyi bir danışman ile her şeyi kolayca yürütebilirsiniz.

Best Adress ofisi ferah çalışma ortamı.

Kültür ve Ofisin Hitap Özelliği

Emlak brokerlar, hizmet verdiği hedef kitleye göre kendi kriterlerini belirlemelidir. Eğer hizmet sunduğunuz kitlenin dikkatini çekmeyecek veya onlara ters gelecek bir emlak firması kültürüne sahip olursanız, bu size ve satışlarınıza olumsuz yansıyacaktır.

Joseph bu konudan bahsederken, kendi kurmuş olduğu emlak firmasının ilginçlik anlamında herhangi bir özelliğe sahip olmadığını belirtiyor. Sebebini kendi sözlerinden okuyalım:

İlginçlik, firmamız için güçlü bir unsur değil. Çünkü bizim hitap ettiğimiz kitle, tarihi ve lüks pazara yönelik. Yani biraz muhafazakar bir kesime hitap ediyoruz. Dolayısıyla bünyemizde çalışan emlak brokerları her zaman takım elbise ile profesyonelce giyinirler. Çalışma ortamımız ise herkesin ortak bir alanda bulunacağı şekilde tasarlanmıştır.

Başvurulan Pazarlama Yöntemleri

Joseph’in kurduğu emlak ekibinin en çok başvurduğu pazarlama yöntemi referanslar. Öyle ki Joseph’in belirttiğine göre, işlemlerinin yüzde 90’ından fazlasını, geçmiş müşterilerin tavsiyeleri üzerine şekilleniyor.

Gelen tavsiyelerin bizimle aynı değerleri paylaştığını ve bizimle çalışmaya daha meyilli olduklarını düşünüyorum. Bunun haricinde el yazısı ile hazırlanmış notlar, kartpostallar, telefon görüşmeleri ve geçmiş müşterilere kişisel ziyaretler yapmak şeklinde en çok başvurduğumuz yöntemleri sıralayabilirim.

Ayrıca bir web sitemiz var. Boston Logic’in Sequoia platformunu kullanıyoruz. Ancak web sitemizi ve sosyal medyadaki varlığımızı arttırmanın yollarını arıyoruz. Facebook, Twitter ve Linkedin platformları üzerindeki varlığımızı yenilemenin vakti geldi. Emlak brokerlar, düzenli olarak yenilikler yapmalılar.

 

DİĞER HABER
09 Ocak 2017