"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarılı Emlakçı: Emlak İşindeki Krizlerden Akıllıca Kurtulan Bir Emlak Danışmanının Hikâyesi

Brandon Green, en çok listelenen emlak işletmecisi olmasının yanı sıra bir girişimci, konuşmacı ve endüstri lideri olarak da tanınıyor. 2006 yılında Bo Menkiti, Carlos Garcia, Joel Nelson ve Jason Martin ile birlikte kurduğu Menkiti Group bünyesinde yönetim liderliği yaptı.

Konut ve ticari mülklerin stratejik açıdan gelişimi, yönetimi ve satışı yoluyla Amerika'nın kentsel bölgelerindeki yaşam dokusunu arttırmayı amaçlayan Menkiti Group bünyesinde kurulan Keller Williams Capital Properties ise yaklaşık 1000 iş ortağı olan ve 2 milyar dolardan fazla satış yapan bir şirket olarak hizmet veriyor. 2015 yılında Washington Bussines Journal tarafından Washington’daki en hızlı büyüyen şirketler arasında yer aldı.

Brandon Green, bağımsız bir emlakçı olarak çalışmaktansa bir emlak şirketine bağlı olarak çalışmayı daha uygun gören başarılı emlakçılardan bir tanesi. Son derece girişimci bir ruha sahip olan Brandon’ın bu özelliği düşünüldüğünde, bir şirkete bağımlı olarak çalışmayı tercih etmesi tezat olarak görülebilir. Ancak kendisi bu durumu oldukça mantıklı bir şekilde anlatıyor:

Danışmanlık hizmetlerinin girişimci bir ruha sahip olduğuna inanıyorum. Danışmanlık işinin, emlak danışmanlarını kontrol ederek kısıtlayan bir iş modelinin aksine onları cesaretlendiren bir anlayışa sahip olması bana ilham verdi. Böyle bir hareketin ve ekibin içinde olmak istedim ve bu anlayışı taşıyan bir emlak grubuna dahil oldum.

İflas Noktasına Getiren Bir Krizden Nasıl Dönülür?

Emlak sektörü inişli çıkışlı bir iş alandır. Bu duruma ve yaptığınız seçimlere göre iş hayatınızda çok dalgalı süreçlerden geçebilirsiniz.

Brandon Green de bu sektörde uzun yıllar sahip olduğu deneyim sırasında pek çok olumlu ve olumsuz durum ile karşı karşıya kaldığını itiraf ediyor. Öyle ki kendisi, hem iş hayatında hem de kişisel yaşamında iflas edebilecek noktaya kadar geldiğini anlatıyor:

2010 yılında büyük bir gayrimenkul maliki sağlayıcısı ile sözleşme imzaladım. Bu imzanın ardından bir anda üç yüzden fazla satılık liste elime geçti. Ardından hiçbir ödeme garantisi olmadan 1 milyon dolar alacaklı durumuna düştüm. Bu durum, sadece iş açısından değil, kişisel olarak da iflas etmeme neden olacak bir krizdi. Yaşadığım ilk önemli kriz buydu.

İş hayatında karşılaşılan kriz anları çok önemlidir. Hatta kriz anında nasıl bir düşünce stili seçtiğiniz, yaşadığınız krizden daha da önemlidir. Brandon Green’in böylesine büyük bir kriz ile karşılaştığı anda tercih ettiği düşünce yapısı, tüm emlak danışmanlarına örnek olmalı.

Bu kriz anı ile karşılaştığımda, yaklaşık 30 dakika kadar üzüntüm ile baş başa kaldım. Sonrasında üzülmeyi bırakıp harekete geçmem gerektiğini düşündüm. O an hızlı bir şekilde şunu idrak ettim ki girişimci olmak, hızlı ve zor seçimler yapmak anlamına geliyordu. Bu karışıklıktan nasıl çıkacağıma dair hiçbir fikrim yoktu, ama işe ilk başladığımdan daha büyük bir istekle ve güvenle bu sorunun üzerine atıldım.

Asıl soru ise şimdi geliyor. Brandon bu büyük krizi atlatmak için nasıl bir yol izledi ve ilk olarak ne yaptı? İşte cevabı:

Bazı usta avukatların ve iş antrenörlerinin danışmanlıkları ile birlikte işimi yeniden düzenlemek için bir strateji oluşturdum. Taktiksel olarak ofisime her seferinde arabamda bir alıcı ile geri döndüm ve mali boşlukları kapatmak için çok hızlı bir şekilde ve daha fazla çalıştım. Bu koşturmaca içerisinde çalışmak birkaç yılımı aldı, fakat son geldiğim nokta beni gururlandıracak bir aşama oldu.

Liderlik Sorunu ve İşyeri Kültürü

Gelelim sektörde yaşanan zorluklara. Brandon, elbette ki başarılı ve güçlü bir emlak danışmanı, ancak onun da bu sektör içerisinde yaşadığı zorluklar var. Kendisi, bu zorlukların en büyüğünü, lider olmak ile ilgili insanların zihninde yatan yanlış bakış açısı olarak tanımlıyor.

Karşılaştığım en büyük zorluk, insanları başarılı bir lider olmaya çağırabilmektir. Bu işteki insanlar, genellikle başarılarını üretim açısından ölçer. Yani bireysel egzersizleri ve kişisel gelişimleri göz ardı eder. Liderlik ise sektöre ve dünyaya kazandırdığınız şeyleri tam olarak kavramayı ve yeteneklerinizin farkında olmayı gerektirir. Yeteneklerinizi, başkalarını olumlu yönde etkileyecek şekilde nasıl kullanacağınızı bilmeyi gerektirir. Bu kolay değildir ve tamamen farklı bir düşünce biçimi ister. Bu zorluğun üstesinden gelebilmek için önümüzdeki aylarda bir Liderlik Akademisi açmayı düşünüyoruz.

Brandon’ın ekibi, Washington Post tarafından tüm endüstrilerdeki En İyi İşyeri Raporu’nda 2 numarada yer aldı. Dolayısıyla bir işyeri kurma ve varlığını sürdürme anlamında ondan alınacak çok dersler olabilir.

İnsanlar, çok çeşitli nedenlerle bize gelirler ama bizimle birlikte kalmalarının en büyük nedeni bir şirket kültürüne sahip olmamızdır. Ayrıca başarma kabiliyetiniz, tamamen zihniyetinize bağlıdır. Emlak firma yöneticileri, başarının sermaye, yetenek, bilgi gibi unsurlara bağlı olduğunu düşünür. Ancak bunlardan daha önemlisi zihninizde yaşattığınız motivasyondur.

Emlak Sektörünün Geleceğine Dair

Teknoloji ile iç içe geçme anlamında hız kazanan emlak sektörünün gelecek yıllar içerisinde nasıl bir seyir izleyeceği herkes tarafından merak edilen bir konudur. Herkes bu konuda fikirlerini ve tahminlerini paylaşır. Brandon da bu konudaki düşüncelerini saklamıyor ve geleceğin emlak sektörüne dair yorumunu paylaşıyor:

Önümüzdeki 5 yıl içinde rahat bir emlak danışmanı olamayacağız. Çünkü tüketici, artık daha üst düzey bir profesyonellik bekliyor.

Sanırım iki iş modeli şeklinde ayrışmalar olacak. İlk iş modeli, tüketiciye bir hizmet önerisi sunan girişimci ruhu taşıyacak. İkinci iş modeli ise, girişimci olmanın yanı sıra müşteri ile ilişkisini yakından takip etme anlayışını taşıyacak.

Brandon Green’den 3 Kısa Tavsiye

  • En değerli emlak teknolojisi, kesinlikle veri tabanlarıdır. Bir emlak şirketi yöneten için ilk başta hazırlamış olduğu veri tabanı, en iyi yardımcı unsur olacaktır.
  • Güç, çok önemli bir motive unsurdur. Paradan daha önemlidir. İnsanların istedikleri zaman istedikleri şeyi elde etmelerini sağlayacak olan güç, gerçekten iyi bir motivasyon sebebidir.
  • İşin riskli taraflarını değerlendirmek ve yönetmek için yeterince düşünmüyoruz.
DİĞER HABER
15 Ocak 2017