"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarılı Emlakçı: Florida’nın En Yüksek Satışını Yapan Chris Leavitt’in Tavsiyeleri

Yaklaşık 20 yıllık deneyimi ile emlak sektöründeki başarılı emlak profesyonellerinden biri olan Chris Leavitt, New York ve Güney Florida pazarlarında etkileyici başarılara imza attı. Rekor sürede sattığı yüksek satışlar ile adını duyuran Chris, sadece 2013 yılında 120 milyon doların üzerinde satış yapmayı başardı. Florida tarihinin en büyük mülk satışını gerçekleştirerek triplex bir evi 34 milyon dolara sattı. Chris’in bu başarıları, Wall Street Journal, New York Times ve Financial Times gibi yayınlarda yer aldı. Chris, müşterilerine benzersiz bir müşteri hizmetleri sunmaktan ve onların beklentilerini aşmaktan büyük keyif alıyor.

Bir Emlak Profesyonelinin En Önemli Özelliği

Ailesinin kendisini emlak sektörü ile tanıştırdığını, ancak kendisinin de sektöre girdiği andan itibaren büyük bir zevk aldığını ifade eden Chris Leavitt, emlak işini yapabilmek için hem eğitimin hem de deneyimin çok önemli olduğunu vurguluyor.

Eğitim, size kurallar, yasalar ve etik gibi temelleri öğretmenin yanı sıra müşterilerle nasıl başa çıkacağınızı öğretir. Deneyim de bulunduğunuz bölgede tam anlamıyla yaşamanız ve iş dünyasına yön vermenize neden olur. Her ikisi de büyük öneme sahiptir.

Chris, aynı zamanda başarılı bir emlak profesyonelinin en önemli özelliğinin ne olması gerektiğine de değiniyor. Ona göre bir emlak profesyonelinin en önemli özelliği, kendine güvenen ve azimli bir kişiliğe sahip olması. Eğer kendi yaptığınız işten emin değilseniz müşteriler hiç emin olamaz. Bu nedenle müşterilerin sizi kendine güvenen biri olarak görmesi, işe başlarken 1-0 önde başlamanızı sağlar.

Emlak profesyonellerinin pek önemsemediği ama çok önemli olan özellik ise Chris’e göre takip etme özelliği. Potansiyel müşterileri her aşamada izlemek ve takip etmek, uzun ömürlü müşteri ilişkileri edinmek için büyük önem taşıyor. Satış öncesinde potansiyel müşteri hakkında bilgi toplamanız gerektiği gibi satış sonrasında da müşteriyi takip etmeye ve onların hatırını sormaya devam etmelisiniz.

Müşteri İlişkileri ve Pazarlama Özellikleri

Chris Leavitt’in emlak işine başladığında takip ettiği yol, sektöre girecek yeni emlakçılar için örnek teşkil ediyor. Chris, ilk olarak çevresindeki herkesin emlak işine girmiş olduğundan haberdar olmasını sağlamış. Arkadaşlarıyla, ailesiyle ve diğer uzak çevreyle görüştüğü her anı fırsat bilerek yaptığı işten onları haberdar etmiş. Çünkü insanlara endüstride olduğunuzu ve yeteneklerinize güvendiğinizi bildirmeniz işin ilk aşamasında çok önemlidir.

Zaman içerisinde çevresini ve müşteri ağını genişleten Chris, birkaç iş yaptıktan sonra geleneksel ve dijital reklamcılığa başvurmuş. Özellikle televizyon programları, yerel bültenler ve yayınlarda vereceği röportajlara yönelmeyi tercih eden Chris, reklam konusuna derinden giriş yapmış. Bugünkü popülaritesinin belki de başarısının yanı sıra reklamcılık faaliyetlerine bağlı olduğunu söylemek de mümkündür. Öyle ki bu konudaki büyük etkiyi kendisi de şu cümleleri ile dile getiriyor:

Kesinlikle, televizyonun gücünü inkâr edemezsiniz. Kendimi orada tutmam ve daha bilinir hale getirmem gerektiğini fark ettim. Tabii ki bu herkese göre değişebilir. Firmanızın ne konuda eksik olduğunu bulup ona göre reklamcılık yönteminizi belirlemeniz gerekir.

Ve tabii ki artık her emlak profesyonelinin kullanması gerektiği gibi Chris de sosyal medyaya büyük önem veriyor.

Günümüzde sosyal medya birçok endüstride önemli bir unsur haline gelmiş durumda. Be Instagram, Twitter ve Facebook kullanıyorum. Özellikle Facebook üzerinden potansiyel müşterilere ulaşabiliyorum ve farklı emlak gruplarında marka değerimi arttırabiliyorum. Instagram ve Twitter’ı ise daha çok sunduğum şeylerin reklam görüntüsü olarak kullanıyorum.

Geleneksel pazarlama söz konusu olduğunda ise Chris çok daha temkinli yaklaşıyor. Örneğin doğrudan posta pazarlamacılığını yalnızca çok özel olarak hedeflediği kitleler için kullanıyor. Eğer böyle yapmazsa çok fazla maliyete sebep olacağını ifade eden Chris, bu pazarlama yönteminin nerede hizmet verdiğinize göre değişkenlik göstereceğinin de altını çiziyor.

Chris’in yeni müşteriler kazanmak için izlediği yol ise özellikle pazar hakkında bilgi sahibi olmak. Evlerin çevresindeki tüm faktörlere (yer, güvenlik, etkinlikler, okullar vb.) dikkat etmek ve bölgenin konut piyasası hakkında ayrıntılı bilgileri yorumlayabilmek, yeni müşterileri kazanmak için mükemmel bir yöntem. Aynı şekilde mülklerin doğru fiyatlandırılması da önemli noktalardan birisi. Eğer yerel pazarınızı iyi yorumlayabilirseniz evlerin değerini de doğru seçebilir ve müşterileri memnun edecek sonuçları alabilirsiniz.

DİĞER HABER
09 Haziran 2017