"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarılı Emlakçı: Motivasyon Gücü ve Değer Verme ile Elde Edilen 26 Yıllık Emlak Deneyimi

Bu haftaki başarılı emlakçılar makalemizde, Los Angeles’ın deneyimli ismi Natalie Neith’in sırlarına yer vereceğiz. Hayatı boyunca sanatsal faaliyetler içinde bulunan Natalie, bu alanı gayrimenkul sektörü ile harmanlamayı başaran ender emlak profesyonellerinden birisi.

Gayrimenkul sektöründe 26 yıllık bir deneyime sahip olan Natalie Neith, aynı zamanda tarih ve mimari yapılara olan tutkusu ile öne çıkıyor. Eskiden Santa Monica’da çağdaş sanat galerisi ve bir çömlek atölyesi bulunan Natalie, gayrimenkul sektörüne atıldığı andan itibaren estetik bakış açısını emlak sektöründeki işine de ister istemez yansıtmış. Bu anlamda Natalie, alıcı ve satıcıların emlak sektörüne ilişkin beğenilerini anlama yönünde büyük bir avantaja sahip.

Los Angeles’ta klasik görünümlü evlerden çağdaş tasarımlı evlere kadar binlerce evin satışını gerçekleştiren Natalie, ilk defa ev alacaklardan yatırımcılara, kendisinin müdavimi olan satıcılardan ünlü yıldızlara kadar çok geniş bir kitleye hitap ediyor.

Her Gün Yeniden Müşteri Kazanmaya Odaklanmak

Gayrimenkul sektöründe her gün müşteri kazanmaya yeniden odaklanmak ve büyük bir istekle çalışmak çok da kolay bir iş değildir. Natalie Neith, bu konuda kendini nasıl motive ettiğini, alışkanlık haline getirdiği sabah rutini ile açıklıyor.

Sabah rutini oluşturmanın çok önemli olduğunu belirten Natalie, güne mutlaka kahvaltı yaparak ve duş alarak başladığını ifade ediyor ve bu rutin içinde başka neler olduğunu şöyle anlatıyor:

Kahvaltıdan sonraki bir saatlik dilim içinde her 10 dakikada bir toplam 6 farklı egzersiz yapıyorum. Meditasyon, canlandırma, okuma, günlük tutma ve antrenman yapma gibi… Tüm bunlar kafamdaki dağınıklığı yok ediyor ve sonraki zaman diliminde görevlerime odaklanmamı sağlıyor. Rutinimin en sonunda ise kendime daha çok güvenmiş oluyorum ve güne başlamaya hazır hissediyorum.

Çok Sayıda Tekrar Eden İş Yapabilmenin Sırrı

26 yıldır gayrimenkul endüstrisinde hizmet veren Natalie’nin çok sayıda geçmiş ve mevcut müşterisi var. En önemlisi ise Natalie, daha önce yapmış olduğu pek çok müşteri ile defalarca iş yapma potansiyeline sahip olabiliyor. Çoğu profesyonel bir kez iş yaptığı müşteri ile bir daha görüşmezken, Natalie’ye ise müşterileri çoğu defa iş için geri dönebiliyor. Natalie bunun sırrını şöyle açıklıyor:

Çalıştığım ve yardımcı olduğum müşteriler ile bağımı hiçbir zaman koparmıyorum ve onların önemli günlerinde yanında olarak onlara değer verdiğimi gösteriyorum. Diğer firmalar ise bunu yapmayarak bir anlaşma tamamladıktan sonra müşteriler ile tüm ilişkilerini kesiyorlar. Ben onlarla hep bağlantıda kalıyorum. Onlara verdiğim değer, birkaç yıl sonra başka bir iş olarak bana geri dönüyor.

İtici Güç Oluşturan Nedenler

Herkesin çalışmak için bir sebebi vardır. Bu idealist bir şekilde yaptığınız işi seviyor olmanız olabileceği gibi, sadece para kazanmak veya sadece insanlara yardım etmeyi seviyor olmak da olabilir. Natalie Neith de gayrimenkul sektöründe kendinize bu tip bir neden belirlemeniz gerektiğini, yani işinize anlam katmanız gerektiğini söylüyor.

Yatırımcılara sağladığım evlerden kazandığım paralar sayesinde her yıl kendime egzotik bir tatil imkanı sunabiliyorum. Bu işte başarı elde etmek bana rahat bir yaşam tarzı sağlıyor. Ancak her sabah erken saatlerde kalkıp bu iş için koşturmamı asıl sağlayan motivasyon, kızım ve torunlarımdır. Onların bir ev sahibi olmalarını ve iyi bir gelecekleri olmasını istediğim zaman, kendi işime de daha fazla sarılıyorum. Herkesin bir motivasyon aracı ve nedeni olmalı.

Natalie’den Gayrimenkul Endüstrisine Girecek Olanlara Tavsiyeler

Natalie Neith, gayrimenkul sektörünün ne kadar büyük bir ağırlığı olduğunu derinden yakalamış isimlerden birisi olarak, bu sektöre yeni girecek olanlara bazı önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Öncelikle bir gayrimenkul profesyoneli olma konusu hakkında insanların zihninde yanlış bir kanı olduğundan bahsediyor. Gayrimenkul profesyonellerinin yaptığı işin, zengin müşterilere değerli evleri göstermek ve birkaç ev gösterimi yapıp ondan komisyon almak olmadığını çok net şekilde ifade ediyor. Ona göre emlak profesyoneli olmak hiç de kolay değil.

Başarılı bir gayrimenkul profesyoneli olmak istiyorsanız, tüm dikkatinizi vermeniz, çok çalışmanız ve kesinlikle özveri sahibi olmanız gerekir. Bir gayrimenkul firması olarak çalışıyor olsanız bile, emlak profesyonellerinin her zaman girişimci bir ruha sahip olması lazım gelir. Kendi kendinizi motive etmeyi bilmeniz ve fazlasıyla çaba harcamanız çok önemlidir.

Natalie Neith, başarılı bir gayrimenkul uzmanı olmak için öncelikle belli bir yatırım yapmanın gerekliliğinden bahseder. Eğitim alma, lisans kazanma, organizasyonlara katılma ve listeleme servislerinden yararlanma gibi çeşitli yetkinlikleri edinmek için bu gibi konulara bir takım yatırımlar yapmanız gerekir.

Bu sektöre girdiğiniz andan itibaren en az ilk altı ayınız böyle bir eğitim aşaması şeklinde geçer ve kazanç olmadan önce giderleriniz olur. Gayrimenkul işi sabır ve azim ister.

Emlak profesyonellerinin başlangıçtaki bu eğitim sürecinin, sonradan iş yapmaya başlayınca da devam etmesi gerektiğinin özellikle üzerinde duran Natalie, en başarılı emlakçıların öğrenmekten asla vazgeçmeyenler olduğunu ifade ediyor.

Çok okuyan, seminerlere katılan, her yenilikten haberdar olan ve girişimci olan emlakçılar başarıya mutlaka ulaşıyor. Bir akıl hocası ile birlikte çalışmak ve çok okumak, öğrenmeye devam etmenizi sağlar. Eğer öğrenmeye devam ederseniz, büyümeye de devam edersiniz.

Gayrimenkul sektörüne gireceklere tavsiyelerde bulunan Natalie, son olarak iyi ilişkiler kurmanın önemine de vurgu yapıyor. Başkalarıyla iyi ilişkiler kuran ve birlikte çalışma kurallarına uyum sağlayanların daha fazla başarı elde ettiğini şu sözlerle belirtiyor:

Ofisinizde yardımcı elemanlar edinin ve etik uzmanları ile birlikte çalışın. Yardım almayı ihmal etmeyin. Özellikle sektöre ilk girenlerin bir destek takımına ihtiyacı olabilir.

Hatırlatma: Başarılı Emlakçılar yazı dizimiz her hafta cuma günü yayınlanmaktadır. İnternette yaşanan sorundan dolayı bu hafta pazartesi yayınlanmıştır. Takipte kalın...

DİĞER HABER
08 Kasım 2016