“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Başarılı Emlakçı: Müşteri İlişkilerine ve Emlak Sektörüne Farklı Açılardan Yaklaşan Billy Ekofo

Billy Ekofo, 2015’ten beri Century 21 Redwood Realty’de müşteri yönetimi direktörü olarak hizmet veriyor. Potansiyel müşteri kazanma ve onları gerçek müşterilere dönüştürme alanında görevli ve dönüşüm oranını en üst düzeyde tutmaya çalışıyor. Washington DC, Northern Virginia & Suburban Maryland’de çekirdek aileler evleri, şehir evleri ve kat mülkiyeti satışlarında uzmandır.

Century 21’de 2017 yılından itibaren “influencer” pazarlamayı uygulayan uzmanlardan biri olarak seçilmiş. Yani sosyal medya kanallarında Century 21 markasını tanıtıcı faaliyetler ve konuşmalar yapıyor. Inman’da ise 2015 yılından beri yoğun olarak sosyal sorumluluk hakkında yazarlık yapıyor.

Pazar araştırması, sosyal girişimcilik, hızlı pazar analizleri oluşturma, müşteri yönetimi, müşteri kazanma ve dönüştürme konularında uzman olarak görülüyor.

Müşteri İlişkilerine Farklı Açılardan Yaklaşmak

Emlak sektöründe yapılan büyük yanlışlardan biri, iş yaptığınız kişileri “müşteri” olarak adlandırmanızdır. Teknik olarak onlar sizin müşterileriniz de olsalar, bir emlak profesyoneli olarak sizin onlara müşteri gözü ile bakmamanız gerekir. Çünkü emlak işi evlerin alım satımı ile ilgili olmasının yanı sıra aynı zamanda insanları önemsemek, onları anlamak ve yardımcı olmakla ilgili bir iştir.

Billy Ekofo’nun da iş unvanında her ne kadar “müşteri” kelimesi geçiyor olsa da o bu kelimeyi kullanmamayı seçiyor. Müşteri kazanma ve müşteri dönüştürme alanlarında uzman olan Billy neden böyle bir bakış açısına sahip? Çünkü o, alıcı ve mal sahiplerinin kendisinden bir mal değil bir hizmet beklediğinin bilincinde olarak bu işi yapıyor.

Gayrimenkul müşterileri, aslında sizin ne eğitiminizle ne sertifikanızla ne de komisyon yapınızla ilgilenirler. Asıl önemsedikleri şey, insan olarak görülmeleri ve onlara yardımcı olup olmayacağınızı bilmeleridir. Yardım edeceğimiz kişileri birer insan olarak değerlendirmek yerine iş gemisinin yürümesi için gereken kişiler olarak görürsek, gayrimenkul sektörünün bir hizmet alanı olmaktan çıkmasına neden oluruz. Bu da en büyük kozumuzu elimizden alır.

Billy Ekofo’nun müşteri ilişkileri ile ilgili diğer bir bakış açısı da onlara her an vakit ayırmakla ilgili. İşlerini ilerletmeye kararlı olan bir emlak profesyoneli, çok sayıda müşteri ile irtibat halindedir. Bu kişilerin bir kısmı telefonla size ulaşırken bir kısmı e-posta atar, bir kısmı sosyal medya hesabınızdan yazarken bir kısmı ise telefonunuza mesaj atar.

Billy Ekofo, her ne olursa olsun tüm bu gelen mesajları cevaplandırmak için elinden geleni yaparak öne çıkıyor. Telefonlara cevap veriyor, e-postaları yanıtsız bırakmıyor ve Facebook üzerinden insanlarla iletişim kuruyor. Ancak bunu yaparken her ne kadar derindeki temel amaç satış olsa da satış yapmaya çalışmıyor. Sadece onlara yardımcı olmak için bunu yapıyor. Çünkü insanlara yardım ettiğinizde güven ve satış da hemen arkasından geliyor.

Birisi alacağı bir evi arıyorsa, bizim görevimiz onların sorularını cevaplamaktır. Bu sorulara cevap vererek güvenilirliği sağlamış oluruz ve güven sağlamak emlak işinde her zamankinden daha fazla önem taşıyor.

Billy, bu konuda sektör adına önemli bir araştırmaya da parmak basıyor. 2015 yılında Forbes tarafından sosyal sorumluluk üzerine hazırlanan bir raporda emlak sektörünün yer almadığına dikkat çeken Billy, bu anlamda emlak profesyonellerinin daha çok çaba sarf etmeleri gerektiğinin de altını çiziyor.

Her şey bağlantı kurmakla alakalıdır. İş ve paranın ötesinde insanlarla gerçekten bağlantı kurmayı ve onlara vakit ayırmayı bilmeliyiz. İşinize önem verdiğiniz andan itibaren ve sosyal sorumluluklarınızı bilerek hareket ettiğiniz sürece, sadece işinizde başarıyı yakalamazsınız, aynı zamanda sektöre de fayda sağlamış olursunuz.

Century 21 Redwood Realty

Emlak Sektöründe Bir Sonraki Şey Nedir?

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte emlak sektöründe bir sonraki yeni şeyin ne olacağına dair sorulara cevap aranıyor. Billy Ekofo ise buna bambaşka bir yanıt veriyor. Ona göre emlak sektöründe bir sonraki şey, her zaman için emlak profesyonelleri olacak. Eğer siz bu sektördeki değerinizi bilirseniz ve bu farkındalık ile birlikte işinizi yaparsanız sektörün bir numaralı unsuru siz olmaya devam edeceksiniz.

Billy, bu görüşün nedenlerini de sıralamaktan geri durmuyor. Ona göre emlak profesyonellerinin her daim önemini koruyacağını gösteren sebepler şöyle:

Her zaman kendilerini geliştirmek zorundadırlar

Emlak profesyonelleri, her zaman için kendini elinden geleni yapmaya zorlar. Çünkü sürekli olarak satış yapmak zorundalar. Gayrimenkulde kaçırılmış bir fırsat, genellikle hayatın içinde kaçırılmış bir fırsattır. Dolayısıyla insanları etkilemek için her ay ve her yıl yeni yöntemler geliştirerek işlerini yapmak durumundadırlar.

Yerel ekonominin temel taşlarıdırlar

Emlak profesyonelleri pazar dalgalanmaları olduğunda ve her şey çöktüğünde yerel pazarın köşe taşlarını oluştururlar. Farklı mal sahiplerine bağlanma yeteneğimiz yerel ekonominin büyümesine yardımcı olur. Video turlarımız, mahalle bilgilerimiz, insanlara taşınacakları yeri iyi tanımaları konusunda yardımcı olur. Biz, ekonomik ve sosyal bir aşamadan diğerine geçmek için ev sahibi hayallerinin merkez üssü olmaya devam edeceğiz.

Farklı amaçlar uğruna değer verilen sektör

Bizi bir başka işletmeden ayıran şey, yalnızca iş yapma şeklimiz değil, aynı zamanda kimin temsilcisi olduğumuz konusunda daha büyük bir amaç bulma yeteneğimizdir. Benim için gayrimenkul aradığım bir meslek değildi. Ailem için gerekli olanı yaptım. Ardından emlak satışı üzerine faaliyet gösteren firmaların kendilerini büyütmelerine yardımcı olmayı amaçladım. Daha sonra ise dünyada yapmak istediğim güzel şeyleri emlak sektöründe yapabileceğimi fark ettim. Emlak profesyonelleri, belli amaçlar uğrunda sektöre daha fazla değer katıyorlar.

DİĞER HABER
01 Temmuz 2017