"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarılı Emlakçı: Teknoloji ile Barışık ve Blog İçeriklerine Önem Veren Jay Thompson’ın Tavsiyeleri

Teknoloji ile barışık emlak profesyonellerinden biri olan Guy Jay Thompson, Century 21 ve Realty Tech Help gibi firmalarda çalıştı ve 2008 yılında kurduğu Thompson Realty’de eşi ile birlikte kurucu ortak olarak hizmet veriyor. Pek çok önemli emlak sitesinde blog yazarlığı yapmasının yanı sıra şu anda Zillow’da da blog yazarlığını sürdürüyor. Müşteri görüşmeleri, emlak yönetimi, web sitesi yönetme ve seo konularında uzman olan Guy Jay Thompson, aynı zamanda personel seçimi, ekip oluşturma, maliyet analizi gibi konularda da yetkinlik sahibidir.

Emlak İşine Adım Atarken

Guy Jay Thompson, Amarika’da kurumsal endüstrinin en vahşi olduğu dönemlerde imalat sektöründe çalışıyordu. Ancak bu kurumsal Amerika iş hayatından o kadar sıkılmıştı ki artık kendi işini yapmak istiyordu. Bunun üzerine karısı ile birlikte emlak sektörüne girmeye karar verdiler. Her ikisi de Century 21’de emlak komisyoncusu olarak çalışmaya başladı.

Phoenix’te emlak sektörüne atıldıkları zamanlar dalgalı bir piyasa vardı. Peki, Guy Jay Thompson ve eşi bu dalgalı piyasada yeni olmalarına rağmen nasıl tutunabildiler? Thompson, bu sorunun cevabını şöyle veriyor:

Emlak sektöründeki yenilikleri sürekli takip ettik. Çünkü bu sektörde değişiklikleri takip edemiyorsanız başarılı olamazsınız. Eğer bu dalgalanmayı takip edemeseydik emlak maceramız başladığımız gibi sona erebilirdi.

Tabii Thompson’ın emlak işine başlarken dikkat ettiği tek şey bu değildi. O, aynı zamanda iş yapacağınız şehri seçerken de çok dikkatli olunması gerektiğini ifade ediyor. Guy Jay Thompson ve eşinin Phoenix’i seçmesinin çok mantıklı sebepleri var. Yazları kesinlikle çok acımasız geçerken yılın geri kalan aylarında mükemmel bir hava var. İnsanlar ev alıp satmak için tereddüt etmiyorlar. Üstelik ekonomik açıdan hızla büyüyen bir şehir olması da onları etkilemiş. Emekli olan çok sayıda insan yaşıyor ve bunların bazıları kalıcı bir ev bakarken bazılarıysa ikinci evlerini arıyorlar. Birçok yatırımcı ise bu şehirde ev satın almayı tercih ediyor. Tüm bunlar, emlak işine girişirken bir şehrin tercih edilmesi için önemli sebeplerdir.

Online Ortam ve Teknolojinin Değeri

Guy Jay Thompson, web sitesinin emlak işinde ne kadar değerli olduğunu fark eden profesyonellerden biridir. Çünkü bu işe atıldıktan sonra yaptığı ilk şey, web sitesini modası geçmiş bir görünümden modern bir görünüme kavuşturmak oldu. Bununla da yetinmedi ve kendine bir blog oluşturarak isminin sektörde duyulmasını hızlandırdı.

Teknoloji ise Guy Jay Thompson’ın işinde en önemli araçlardan biri. O, teknolojiyi işini ele geçirecek bir unsur olarak görmek yerine, kendi işini daha iletiye taşıyabileceği bir araç olarak görmeyi tercih ediyor. Normalde ulaşamayacağı birçok yere teknoloji sayesinde ulaşabildiğini ve daha çok müşteri kazandığını dile getiriyor. Her hafta posta kartları göndermek eskiden mümkündü, ancak şimdi internet sayesinde 7 gün 24 saat birilerine erişebiliyoruz.

Aslında emlak işi insan işidir. Güven oluşturmanız, ikna etmeniz ve onların hislerini anlamanız gerekir. Teknoloji ise onlara ulaşmanızda kullanabileceğiniz en etkili araçtır.

Guy Jay Thompson, eşiyle birlikte kendi şirketlerini kurma planı içindeyken bu konuda azmetmişlerdi. Century 21’de emlak komisyoncusu olarak çalışıyorlardı, ancak hayalleri kendi şirketlerini kurmaktı. Çevrelerindeki pek çok kişi onlarla aynı hayale sahipti, ama onlar bunu kısa sürede gerçeğe dönüştürdüler.

Guy Jay Thompson, bu başarılarında internet teknolojisinin gerçekten büyük payının olduğunu söylüyor. Şubat 2008’de firmalarını açtıklarında yalnızca üç kişiydiler. Ancak internette reklamlarını verdikten birkaç gün sonra kendilerine katılmak için bir telefon yağmuru ile karşılaştılar. “Şimdi ne yapacağız” dercesine birbirlerine bakarken ise hiçbir fikirleri yoktu.

Temel olarak internetin varlığı bize kazanç sağladı. Gelen talelpleri değerlendirerek üç yıl içerisinde 36 tane kaliteli emlak danışmanı yetiştirdik. İnternet aynı zamanda markamızın ağızdan ağıza yayılması anlamında da büyük katkı sağladı.

Müşteri Memnuniyeti ve Blog İçerikleri

Emlak sektöründeki müşterilerin günümüzde emlak profesyonellerinden en çok ne beklediği konusunda Guy Jay Thompson, bilginin önemine değiniyor. Ona göre müşterilerin kendisinden en çok beklediği şey bilgi. Üstelik istedikleri bilgiler yalnızca listeler ile sınırlı değil. Mahalle hakkında, evlerin görsellikleri ile ilgili ve ulaşım ile ilgili çok daha fazla bilgi vermenizi bekliyorlar.

Hatta temel bilgilere kendileri de erişebiliyorlar ve sizden daha ayrıntılı bilgiler vermenizi bekliyorlar. Kendi buldukları verileri detaylı bir şekilde yorumlamanızı ve onlara yardımcı olmanızı istiyorlar. Bu, emlak profesyonellerini değerli kılan büyük bir nimettir.

Guy Jay Thompson, müşterileri bilgi anlamında doyurmak için blog kavramına çok önem veriyor. Ancak bir blogta yalnızca bilgi yüklemenin doğru olmadığının da altını çiziyor. Sıkıcı olmayan yazıların içerisine bilgilerin serpiştirilmesini daha etkileyici buluyor. Dürüst, samimi ve dikkat çekici şekilde…

Sıkıcı şeyler hakkında yazmayı sevmiyorum. Potansiyel müşterileri çeken birincil nedenin, o kişiyi ve o kişinin paylaştığı değişik fikirleri beğenmeleri olduğunu düşünüyorum. Sadece resmi verileri sunduğunuz bir blog ile çekici olamazsınız.

Thompson’un bu kouda emlak profesyonellerine bir tavsiyesi de var:

Blog hazırlamak ve bunu sürdürmek zordur. Sürekli ilgi ve zaman ayırılmasını ister. Eğer bu ilgiyi göstermezseniz hazırladığınız blog yarardan çok zarar olabilir. O nedenle vakit ayıramayacaksanız bu işe hiç girişmeyin ya da bloğunuzu takip edecek birilerini bulun.

DİĞER HABER
28 Haziran 2017