“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Başarılı Emlakçıların Sıklıkla Gözden Kaçırdığı 5 Soru

Sorular düşünmeyi ve değerlendirmeyi teşvik eder. Düşünce ve değerlendirme, işinizi büyütmek için yeni ve daha iyi yollara yol açan fırsatları veya daha büyük fırsatları ortaya çıkarır.

Başarılı emlakçılar sürekli bir değerlendirme durumundadır. İşlerini iyileştirmenin ve daha fazla müşteriye daha iyi hizmet vermenin yollarını ararlar. Ne kadar çok insana hizmet ederlerse o kadar çok hizmet göreceklerini anlarlar.

Başarılı emlakçılar kendilerine aşağıdaki beş soruyu sorarlar. İdeal müşterimin bilgiye ihtiyacı var mı? Rehberliğe ihtiyacı var mı? Sizin doğru yöne gideceğinize dair güvene ihtiyacı var mı?

1. İdeal müşterim kimdir?

Hiçbir emlakçı birbirine benzemez. Bazıları satıcılarla çalışmayı tercih ederken, diğerleri yalnızca alıcılarla çalışmayı tercih eder. Bazıları ilk kez ev alacak kişilerle çalışmayı, bazıları da yatırımcılarla çalışmayı sever.

Başarılı emlakçılar kendilerine işin hangi bölümünü tercih ettiklerini sorarlar ve tutku düzeylerinin başarı düzeylerini belirleyeceğini anlarlar.

“Bir niş sizi zengin eder” sözü sadece maddi ödülleri ifade etmez. İdeal müşterinizle çalışmak aynı zamanda stresi azaltarak, sizi iş konusunda heyecanlandırarak ve yardım etmeyi en çok arzu ettiğiniz insanlara yardım ederek, size tatmin olma yeteneği verecek ve hayatınızı zenginleştirecektir.

2. İdeal müşterimin neye ihtiyacı var?

Başarılı emlakçılar, problem çözücü olduklarının farkındadır. İdeal müşterilerinin acısı ne kadar büyük olursa, bir çözüm sunarak o kadar çok kazanmaları gerektiğini anlarlar.

İdeal müşterinizin ihtiyacını belirlemek ve çözümü sağlamak başarıya giden yoldur.

3. İdeal müşterimi nasıl bulurum?

Başarılı emlakçılar, ideal müşterileri hakkında demografik bilgileri inceler. İlk kez ev alacakların pazarın diğer bölümlerinden daha genç (y kuşağı) olacağını anlıyorlar. Gençlerin farklı sosyal medya mecralarında (snapchat, tiktok) bulunacağının farkındalar.

Satıcılarla çalışan emlakçılar, satıcıların çevrimiçi olarak sürece başladıklarını anlarlar, bu nedenle çevrimiçi olduklarından emin olurlar. Lüks segmentinde çalışan emlakçılar, hayır kurumlarına dahil olmanın onlara lüks mülk alıcıları ve satıcılarıyla tanışma fırsatı verdiğini iyi bilirler.

En sevdiğiniz geçmiş müşterilerinizle nerelerde gördüğünüzü hatırlayın. Zamanlarını nerede geçiriyorlar? Onları nasıl buldunuz? Geçmişte ideal müşterinizi nasıl bulduğunuza bir bakış, sizi gelecekte daha ideal müşterilere götürecektir.

4. İdeal müşterimi nasıl çekerim?

İdeal müşterinizi çekmenin en iyi yolu, onları aramak değil, arayacakları türden bir emlakçı olmaktır. Başarılı emlakçılar, ideal müşterilerinin ihtiyaçlarını belirledikten sonra, ideal müşterilerini kendilerine çekecek pazarlama geliştirir.

"Çoğu ev satıcısının yaptığı ve onlara binlerce maliyeti olan 5 hata" gibi ücretsiz raporlar, gelecekteki satıcıları ücretsiz raporu talep ederek kendilerini tanıtmaya yönlendirir.

“İlk evinizi satın almayı kolaylaştıran 7 gizli ipucu” başlıklı bir rapor, ilk kez ev alacakları size çekecektir.

Başarılı emlakçılar, ideal müşterilerine bilgi ve çözümler sağlamaya odaklanır. Bu çabaların sonuçları, sürekli büyüyen bir iş hacmidir.

5. Nasıl çılgın bir hayran kitlesi yaratırım?

Çılgın bir hayran kitlesi, hizmetinizi o kadar çok takdir eden kişilerdir ki, yakın çevrelerine sizi önermenin yollarını ararlar. Mutlu müşterileriniz sizin elçileriniz olurlar. Başka türlü ulaşamayacağınız insanlara sizin için ulaşırlar.

Başarılı emlakçılar, çılgın hayranlar yaratmak için neler yapabileceklerini değerlendirir. Beklenmedik hizmet sağlamak için eylem planları geliştirirler. Ne kadar çılgın hayranlar yaratırlarsa işlerinin o kadar hızlı büyüyeceğini çok iyi anlarlar.

Kendinize hangi soruları soruyorsunuz?

Kendinize sorduğunuz sorular olumlu mu olumsuz mu? Bunlar, işinizi büyütmenin yenilikçi yollarına götürecek sorular mı?

Arzu ettiğiniz başarı düzeyine ulaşmak için işinizi değerlendirmelisiniz. Kendinize yukarıdaki beş soruyu sorun ve işinizi büyütmenin yeni yollarını arayın. Yeni başarı seviyeleri sadece birkaç soru uzaklıktadır.

Beklemeyin, değerlendirin ve büyük aksiyonlar alın.

DİĞER HABER
16 Mayıs 2022