"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarının Big Mac Tarifi

Tam 47 yıl önce, McDonald’s Big Mac isimli hamburgerini piyasaya sürdü. Bu hamburger, hala fast food sektöründe en çok satılan ürünlerden birisi. Big Mac’in aşırı başarılı olmasının en büyük sebebi, reklamlarında da sıkça bahsedildiği üzere, içerdiği malzemeler. Yani; iki köfte, özel bir sos, marul, peynir, turşu, soğan ve ekmek.

Big Mac’in içerdiği her malzeme, mükemmel hamburgeri oluşturmak adına büyük bir önem taşıyor.

Emlak konusundan ne zaman bahsedeceğimizi merak ediyor olabilirsiniz. Ama bugünkü konumuz Big Mac. Daha doğrusu, Big Mac’te kullanılan malzemelerin emlak sektöründeki karşılığı.

İlginç bir şekilde, Big Mac’in kullandığı tarif ile siz de başarılı bir gayrimenkul danışmanına dönüşebilirsiniz. Hem de evde bulabileceğiniz malzemelerle.

Gelin şimdi bu tarifi yapabilir misiniz bir bakalım:

1. Materyal (köfteler)

all beef patty ile ilgili görsel sonucuBazen dış görünüşe aşırı önem veriliyor. İnsanların yaptığı yorumlara olan takıntı, içten işler yapılmasını engelliyor. Ama Big Mac’in en önemli ürünü köftedir. Her ne kadar standart görünse de içerisinde köfte olmayan bir hamburger satın almak istemezdiniz değil mi? Bu yüzden kendi içinizde sahip olduğunuz yeteneklerinize odaklanmanız ve bu yeteneklerinizi müşterilerinizi etkilemek için kullanmaktan çekinmemeniz gerekiyor.

2. Orijinallik (özel sos)special sauce ile ilgili görsel sonucu

Özellikle internet kullanımının yaygınlaştığı bu çağda, başka birisinin yaptığı işleri kopyalamak oldukça kolay. Ama eğer ki bilinen taktikleri uygulamaya çalışıyorsanız, müşterinize farklı olduğunuzu gösterecek bir şey vermiyorsunuz demektir. Müşterinizin sizden önce defalarca kez gördüğü bir şeyi sizden de görmesi, onda etki yaratmayacak. Bu yüzden kendi özel sosunuzu oluşturmanız gerekiyor.

3. Değer (marul)

lettuce ile ilgili görsel sonucuMarul, bir hamburgerin yol kenarından alınmış pis bir yemek olmadığı algısını oluşturur. Başka bir deyişle, hamburgerin elitlik seviyesini artırır. Sizin de aynı şekilde müşterilerinize yaşattığınız deneyiminize ekstra bir şeyler eklemeniz ve bu deneyime elitlik katmanız gerekiyor. Müşterinizin sizden beklemediği ama yaptığınızda oldukça mutlu olacağı bir hareket, tam olarak hamburgerinize marul eklemek demek.

4. Lezzet (peynir)

Peynir, her yemeğe ekstra lezzet katan ve dokunduğu yemeği güzelleştiren bir malzeme. Sizin de cheese ile ilgili görsel sonucumüşterilerinizin gözünde değerli olan özellikleriniz olmalı. Bu özellik, yukarıda bahsettiğimiz değer katan hareketten farklı. Marul hamburgere beklenmedik bir tatmin duygusu ekliyor, ama sizin aynı peynir gibi müşterinize duygusal olarak dokunabilen bir duruşunuz da olmalı. Bunu da empati yapıp müşterinizi anlamaya çalışarak sağlayabilirsiniz.

5. Dönüm Noktası (turşu)

pickles ile ilgili görsel sonucuTurşu hamburgere heyecan getiren malzemedir. Tadı genel uyumun dışına çıkar, ama eşsiz bir lezzet getirir. Bu malzeme sizin enerjiniz anlamına geliyor. Bir müşteri sizinle ancak ve ancak ne kadar iyi çalıştığınızı hatırlarsa tekrar çalışmak isteyecektir. Müşteri ilişkilerinizde enerjik olmanız ve pozitiflik yaymanız, müşterinizin size referans olmasını ve ilk fırsatta sizinle tekrar çalışmasını sağlayacak.

6. Düşünceler (soğan)

Bir insan soğan yemeyi sever ya da sevmez. Bu konuda griye yer yoktur. Bu yüzden de soğan, düşünceleri ifade ediyor. Başarılı bir emlak danışmanı olmak için fikirlerinizin sektörde duyulmasını sağlamalısınız. Soğan; aksiyon alan, fikirlerini dile getiren ve değişim yaratan insan demek. Böyle bir insanla kim çalışmak istemez ki?

7. Paketleme (ekmek)

sesame bun ile ilgili görsel sonucuEkmeği olmayan bir hamburgeri yemek garip olurdu değil mi? Ekmek tüm malzemeleri bir arada tutar ve böylelikle müşteri onu rahatlıkla yiyebilir. Sizin de müşterilerinize kompakt ve anlaşılabilir bir hizmet sunmanız gerekiyor ki süreci kolaylıkla takip edebilsinler.  

Son Malzeme

bigmac timeline ile ilgili görsel sonucu
Karnınız acıktı mı? :)

Big Mac’in başarısının arkasında içindeki malzemelere ek olan gizli bir malzeme daha var, tutarlılık. Big Mac, piyasaya sürüldüğü 1968 yılından beri aynı lezzet ve pazarlama stratejisini koruyarak piyasadaki hakimiyetini sürdürüyor.

McDonald’s şirketi, genel anlamdaki başarısını da tutarlılığına borçlu. McDonald’s paketleme, malzemelerin kalitesi ya da hizmet politikasından yıllardır taviz vermiyor. Müşterilerine sürekli aynı tatmin duygusunu yaşattıkları için de ayakta kalıyorlar. Sonuçta, eğer ki referans üzerinden oraya gelen bir müşteri aynı deneyimi yaşamazsa, başarı sürekli hale gelemez.

Bu bahsettiğimiz tabi ki de yeni şeyler denememeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Özellikle teknolojik gelişmeleri sürece dahil etmeniz, size oldukça yararlı olabilir. Ama bu noktada yeniliklerin zamanlamasının doğru olması ve bir yeniliğin gerekliliğini iyice irdelemeniz gerekiyor. Bu yeniliği getirirken mevcut malzemeleri kaybetmemeniz de çok önemli. Sonuçta Big Mac’ten bir malzeme dahi eksilse o artık Big Mac olmazdı değil mi?

Kolaya buz katmasalar olmaz mı?

McDolnald’s ilk başlarda binlerce müşteriye hizmet ediyordu. Sonrasında bu sayı milyonlara çıktı, şimdi ise milyarlar seviyesinde. Siz de hiçbir zaman mevcut durumu kabullenmemeli, kendinize hedefler koymalı ve limitleri zorlamalısınız. Başarı için risk almaktan çekinmeyin.

McDonalds’ın ilk defa müşterilerine patates kızartması isteyip istemediklerini sorması çığır açıcı bir fikirdi. Bu durum emlak sektöründe müşterilerinize ekstra ne yapabileceğinizi sormamız anlamına geliyor. Çünkü bu hareket, sizinle çalıştıktan sonra akıllarında kalan şey olacak.

Şimdi geriye tek bir soru kalıyor: Sizin hamburgerinizde neler var?

DİĞER HABER
26 Eylül 2019