“Filozoflar dünyayı yalnızca yorumlamışlardır, oysa sorun onu değiştirmektir.” Karl Marx 
Başarınızı Engelleyen Hata Bariyerlerine Takılmayın Üzerinden Atlayın

Birçok gayrimenkul firması, küçük detaylar ile boğuşur ve emlak işinin detayları içinde kaybolur. Evet, işi anlamak ve ona göre çalışmak için detaylar kritik bir öneme sahiptir. Ancak dikkat edilmesi gereken ve her zaman hatırlanması gereken önemli gayrimenkul iş konuları aslında şunlardır:

- Müşteri kazanma

- Müşteri takibi

- Görüşmeler

- Sözleşme müzakeresi

- Rol yapma

Dolayısıyla bu noktalar, işinizin en önemli parçalarını oluşturuyor. Emlakbroker.com ekibi olarak, bu sektördeki on yıla yakın gözlemlerimize, tecrübelerimize ve de ciddi araştırmalarımıza dayanarak sizlere, bu alanlarda yapılan ve emlak kariyerinizdeki başarınızı olumsuz etkileyen 5 büyük hatayı sıralayacağız.

Zamanı durdurmak ve müşteri kazanmaya çalışmak

Eğer bu sektörde beş yıldan fazladır iş yapıyorsanız, eminiz ki müşteri kazanmak deyimini duymaktan bıkmışsınızdır. Ama bu işin en önemli parçasıdır ve muhtemelen günde en az iki saatinizi nasıl müşteri kazanabileceğiniz üzerine düşünerek harcıyorsunuzdur. Ancak yapılan yanlış şudur: Ofisinizde oturup kukumav kuşu gibi nasıl müşteri kazanacağınızı düşünüp durursunuz.

Bunun yerine hafta boyunca biraz değişiklik yapın. Zamanınızı, geçmiş müşteriler, mevcut yönlendirme kaynakları ve belki yeni yönlendirme kaynakları bulmak için bölümlere ayırın. Ofis dışına çıkın ve müşteri aramaya koyulun. Örneğin yeni bir ağ etkinliğine katılın veya kendi beyin grubunuzu oluşturarak birkaç yeni ve taze beyinler ile iletişim kurun.

Müşterileri takip etmek ama sıkmamak

Gayrimenkul işinde müşteriler üzerinde takipte kalmak çok önemlidir. Ancak sürekli takip edilmekten hoşlanmayan ve bunu itici bulan pek çok insan olduğunu da unutmamanız gerekir. İster satış öncesi ister satış sonrası olsun müşterileri takip etmenin farklı yolları vardır. Belli aralıklar ile bilgilendirme e-postaları atarak veya bir hizmet alındıysa kendisinden referans istemek bu yollardan bazılarıdır. Fakat bunu da sürekli yapmanız istediğinizi almanıza engel olabilir.

Bu nedenle müşterileriniz için kendinize bir sistem oluşturun. Bir Excel çalışma tablosunda veya veri tabanında müşterilerinizi ve bilgilerini listeledikten sonra, kendinize her hafta belli saatlerde ve belli müşterilere ulaşmak için saatler belirleyin.

Randevular için zamanı sömürmek

Tüm zamanı randevulara ayırmak, her randevuya yüzde yüz odaklanmanızı engeller. Müşteri görüşmelerinize her zaman için değer verin ve iyi hazırlanın. Bir gün içerisine yığınla görüşme sığdırmak için uğraşmak yerine, az ama sonuca vardırabildiğiniz görüşmeler yapmaya özen gösterin.

İş takviminize bir görüşme eklediğiniz zaman, bu görüşme saatinde önce hazırlanmanız için kendinize bir süre tanıyın. Kendinizi yapacağınız görüşmeye odaklayın. Örneğin nefes egzersizleri yapabilir, görüşmede başvurabileceğiniz teknikleri zihninizde düşünebilir veya sizi sakinleştiren motive edici bir müziği dinleyebilirsiniz.

Yanlış şeyler üzerine gereğinden fazla odaklanmak

Bu sektörde farklı yöntemler vardır. Kazan-kazan bunlardan biridir. Yani bu, her iki tarafın da kazandığı yöntem demektir. Bir de “kazan-kazan veya hiç anlaşma” yöntemi vardır. Bu yöntem, diğerlerine sunabileceğiniz en uygun yöntemdir. İki taraf da kazanacaksa anlaşma yaparsınız, yoksa yapmazsınız.

Kendinizi müşterilerin yerine koyun ve onların ihtiyaçlarını ortaya koyun. Bu ihtiyaçları karşıladığınız zaman kendi ihtiyaçlarınızı da otomatik olarak karşılamış olacaksınız. Onları kazanmak adına boş şeylerle vaktinizi kaybetmek yerine, onları dinleyin ve anlamaya çalışın. Onları dinlediğiniz zaman, müşterilerinize en iyi ne açıdan yardımcı olabileceğinizi de kestirmiş olacaksınız.

Testerenizi bilemek için yeterince vakit ayırmamak

İşiniz, kişisel ve profesyonel anlamda ilerlemeyi hedeflediğiniz zaman büyümeye başlar. Yeni ve deneyimli emlak ofislerinin yaptığı en büyük yanlışlardan biri, daha profesyonel olmaya yeterli zaman harcamamalarıdır.

Örneğin, en son ne zaman liste sunumunuz veya telefon görüşmesi için bir prova yaptınız?

Halbuki önünüzde sektöre dair çok büyük bir veri tabanı bulunuyor. Çalışın ve kendinizi geliştirmeye bakın. Endüstrideki en iyi şeyleri ve en yeni şeyleri öğrenmeye çalışın. Bir emlak ofisinin hafta bazında yapabileceği en az 100 görevi olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Acaba siz bu görevlerin ne kadarını gerçekleştiriyorsunuz?

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi, bu görevler arasında temel olan beş göreve özellikle dikkat edin;

Müşteri kazanma, müşteri takibi, görüşmeler, sözleşme müzakeresi ve rol yapma.

İşteki başarınızı engelleyen tüm kötü durumları kendinizden uzaklaştırın, işinize odaklanın ve ilerlemenizi sürdürün.

DİĞER HABER
03 Eylül 2016