"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarıya Giden Yol: Zirve Performansı

Zirve performansı, bir performansın ulaşabileceği en uç noktayı ifade etmek için kullanılan bir terim. Bir profesyonelin zirve performansına ulaşabilmesi için, uzmanlık alanına ait yetenek setini maksimum potansiyel hedefine en başarılı yoldan ulaşabileceği şekilde geliştirmesi gerekiyor.

Bu performans sosyoekonomik durum, dil, din, ırk ya da cinsiyetten bağımsız olarak hayatın her alanı için aynı anlamı ifade ediyor. Yani zirve performanslarını hayatın her alanında görebilirsiniz. Fakat tahmin edebileceğiniz gibi, bu tarz bir performansa pek sık rastlanmıyor.

Bu durumun sebebi ise oldukça basit: bu tarz performanslar için kazanılmış yetenekler gerekiyor. Yani zirve performansı sunabilecek seviyede yetenekli olmak tanrının bir lütfu değil. Alanınızda başarılı olmak için gerekli yeteneklere ya da olağandışı düşünme yetisine doğuştan sahip olsanız dahi, risk almayı ve bu yetenekleri bir zirve performansı sunacak şekilde kullanabilmeyi öğrenmelisiniz. Zirve performanslarını değerlendirmek kolay değil. Fakat kabaca söyleyebiliriz ki, toplumun %10’undan daha azı bu denli başarı gösteriyor.

Zirve performansları özelleşmiş performanslar olarak tanımlanabilir. Yani bir kişinin çabası, yetenekleri, bakış açısı, bilgisi ve enerjisi birleşerek başarılı bir süreç geliştiriyor.

Bir zirve performansının 3 ana bileşeni var:

  • Bakış Açısı ve Düşünce Yapısı
  • Aksiyonlar ve Uygulamalar
  • Sistem ve Araçlar

Zirveye ulaşmak isteyen herhangi bir gayrimenkul danışmanı bu kategoriler içerisinde yer alan konularda uzmanlaşmalı. Her kategorinin ayrı bir önemi var, fakat biz bugün “Bakış Açısı ve Düşünce Yapısı” kısmına odaklanmak istiyoruz.

Başarıya giden yolda zirve performansı sergileyebilecek bir bakış açısı ve düşünce yapısına sahip olmak için 14 konuda uzmanlaşmanız gerekiyor:

1. Başarıyı Görselleştirme

Eğer ulaşmak istediğiniz hedefi kafanızda görselleştiremezseniz, ona ulaşacak somut adımları da belirleyemezsiniz. Bu sebeple bu adım çok büyük önem arz ediyor. İnanç ve vizyon olmadan başarıya ulaşmak mümkün değil.

2. Kademeli Hedefler Belirleme

Zirve performansçıları sürecin total mükemmeliyeti ile ilgilenmez. Önemli olan kademeli hedefler belirlemek ve her adımda başarıya ulaşmaya çalışmaktır. Bu şekilde zaten sürecin tamamı başarıya ulaşır.

3. Olağandışı Düşünebilme

Problemlere ve durumlara alışılagelmemiş fikirlerle yaklaşmak ve çözüm önerileri getirmek, rakiplerinizde farklılaşmanız için çok önemli.

4. Disiplinli Olmak

Olağandışı düşünebilmek gerekli, fakat bu durum rastgele aksiyonlar alacaksınız demek değil. Gösterdiğiniz çabanın belirli bir disiplininin olması gerekiyor. Bu şekilde veriminizi yüksek tutabilirsiniz. Bireysel yönetim ve otonomluk oldukça önemli.

5. Problem Çözebilme

Bir problemle karşılaştığınızda onun altından girip üstünden çıkabilmeli, yani problem çözmek konusunda profesyonelleşmelisiniz. Karşınıza çıkan sorunları gelişim fırsatı olarak değerlendirmeyi öğrenmelisiniz.

6. Kişisel Farkındalık

Güçlü ve zayıf yanlarınızın, inançlarınızın, duygularınızın ve düşüncelerinizin farkında olmanız önemli. Aynı şekilde başkalarını nasıl etkilediğinizin de bilincinde olmalısınız. Kim olduğunuzu, ne istediğinizi ve neden istediğinizi bilirseniz, performansınız sınırların ötesine geçebilir.

7. Denge Kurabilme

Ev ve iş arasında dengeyi kurabilmek zirve performansçılarının ortak bir özelliği. Bu insanlar kişisel hayatlarındaki mutsuzluklarının iş hayatlarını da etkilediğinin farkında ve bu yüzden sürekli olarak hayatlarına neşe katmaya çalışıyorlar. Hayatınızda denge ve huzur bulursanız başarı size gelir.

8. Kişisel Programlama

Kişisel programlama, karşınıza çıkabilecek herhangi bir deneyime karşı hazırlıklı olabilmek demek. Bu düşünce yapısını edinirseniz, performansınızın karşısına çıkabilecek herhangi bir probleme karşı pozitif kalabilir ve farklı stratejiler geliştirebilirsiniz.

9. Mental Dayanıklılık

Bu terim genel olarak sporcularla özdeşleştirilse de, mental dayanıklılık sektörden bağımsız olarak karşımıza çıkan bir zirve performansı gerekliliği. Mental dayanıklılığa sahip bireyler ne olursa olsun odağını korur ve başarısızlıktan korkmaz. Hatta baskıyı avantaja bile çevirirler. Düşünülenin aksine, mental dayanıklılık zamanla öğrenilebilir.

10. Büyük Resmi Görebilme

Hedefinizi görselleştirdiğiniz adımın devamı niteliğinde olan bu madde, hedeften geriye giderek süreci planlamanızı ve başarıya ulaşmanızı sağlıyor. Yani önce büyük hedefi belirleyecek, sonra da bu hedefe ulaşacak adımları kurgulayarak zirve performansınızı elde edeceksiniz.

11. Zihinsel Yetenekler

Başarılı olabilmeniz için algı, muhakeme ve yargı konularında kendinizi geliştirmeniz şart. Bu yetenekler ile performansınızı bir adım öteye taşıyabilirsiniz.

12. İletişim Becerisi

Başkalarını ikna edebilmek ve düşünce paylaşımı yamak bir zirve performansının en önemli parçalarıdır. Bu yüzden daha ileriye gidebilmek için iletişim becerilerinizi artırmanız gerekiyor.

13. Müşteri İlişkileri

Bir zirve performansçısı, uzun soluklu ilişkilerin başarı üzerindeki önemini kavrayabilmelidir. Bu tarz ilişkiler geliştirebilmenin ise güven, deneyim ve bütünsellik ilkelerine dayandığını bilmek önemli. Çevrenizdeki insanların size sadakat duymasını sağlamalısınız.

14. Mükemmeli Seçmek

Mükemmele ulaşmak sizin kişisel hedefiniz olmalı.

Bu özelliklerin kaç tanesinin sizde olduğunu düşünüyorsunuz? Fiziksel güce dayanan spor aktivitelerinde bile zirve performansına ulaşmanın ilk adımı doğru bir düşünce yapısına sahip olmaktır. Dünyadaki en yetenekli atlet olabilirsiniz, fakat bakış açınız yanlışsa, asla potansiyelinizin sınırlarına erişemezsiniz.

DİĞER HABER
09 Ekim 2018