"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başımızı Döndüren Teknolojik Gelişmeler Emlak Endüstrisini Nasıl Bozuyor?

Günümüzde bir ev satın almak, önceki nesillerin evlerini satın aldığından çok farklı görünüyor. Çoğu kişi muhtemelen aramalarına çevrimiçi olarak başlar ve çevrimiçi evi görebilir ve çevrimiçi olarak satışı kapatabilirler.

Covid-19 salgını, emlak sektörünün teknolojiyi hızlı benimsemesine yardımcı oldu. İşte teknolojinin gayrimenkulü etkilemesinin yedi yolu ve gelecekte onu şekillendirmeye nasıl yardımcı olabileceği hakkında görüşlerimiz.

1. Veri

Bir evin ne kadar değerli olduğunu anlamak zor olabilir. Gerçekten çeşitli parametrelerin hesaplanması zor. Bu nedenle geçmişte bir evin değerine karar vermek değerleme uzmanlarına ve emlakçılara bırakılmıştı. Şimdi, çevrimiçi değerleme aracı sunan siteler, kullanıcılar için bazı varsayımları ortadan kaldırıyor ve bir evin değeri hakkında kabaca bir tahminde bulunmak için verileri kullanıyor. Örneğin Zillow, Hepsi Emlak, Sahibinden.com, yatak odası, banyo, metrekare, posta kodu, pazar eğilimleri ve diğer birçok faktör dahil olmak üzere fiyat değerlendirmesi için çeşitli veriler kullanıyor. Ev değeri üzerindeki mevsimsel etkileri bile açıklayan veriler mevcut. 

Alıcılar ve satıcılar, sırasıyla makul teklifler yapmak ve evleri makul miktarlarda listelemek için hiç olmadığı kadar bilgili. Bu yüzden ev satın alanların %95'i  aramalarına internetten başlıyor.

2. Sözleşmeler

Bir evin satışını kapatmak, bir zamanlar tam gün süren bir olaydı. Alıcılar, satıcılar, danışmanlar ve bankalar arasında koordinasyon zordu. Artık birisi Alanya'daki bağlantılara bakarken California'daki bir evi kapatabilir. Birçok emlak şirketi, herhangi bir yerden uzaktan hızlı satış kapamaya yönelik teknoloji alt yapısına sahipler. 

3. Gösteriler

Cumartesi günleri futbol içinse, Pazar günleri çalışan alıcıların ev gezme günüdür. Giderek daha fazla emlakçı, drone ev gösterileri için “kutudaki kurabiye kokusundan” vazgeçiyor. Evleri sanal gezintiler aracılığıyla çevrimiçi görüntüleme eğilimi tamamen yeni olmayabilir, ancak Covid-19 salgını bunu sağlamlaştırdı. Redfin, 2020'de ev satın alanların % 63'ünün evlerini yüz yüze görmeden satın aldığını bildirdi. Özellikle evlerin istenen fiyatın üzerinde satılması ve insanların ülke dışından ev satın alması nedeniyle, hızlı ve verimli gösterilere ihtiyaç duyulmaktadır.

4. Fintech

Bir ipotek almak uzun ve karmaşık bir süreç olabilir. Bir ipotek türü seçmekten bir bankayı seçmeye ve onaylanmaya kadar birçok seçenek var. Artık insanlar için her zamankinden daha kolay ve sadece birkaç tıklamayla ön onay almayı bekliyorlar. Daha kolay kredi onayı, piyasada daha fazla alıcı ve daha fazla teklif savaşı anlamına gelir. 

5. Çevrimiçi Yatırım

Fintech sadece ipotek sürecini talep etmedi. Şirketler artık online olarak da gayrimenkul yatırım araçları sunuyor. Kurumsal bir bakış açısından Robinhood, GYO'larda kısmi mülkiyet sunuyor. Diğer şirketler, lüks konutlarda ve ticari gayrimenkullerde 1 hisse bedelli alternatif yatırım seçenekleri sunuyor. Ayrıca, bazı fintech girişimlerinde yatırımcıların akredite edilmesini gerektiriyor.

6. Akıllı Ev Teknolojisi

Teknoloji sadece bir ev satın alma şeklinizi değiştirmiyor; aynı zamanda evlerin iç görünüşünü de değiştiriyor. IoT (nesnelerin interneti), akıllı kilitlerden akıllı ekmek kızartma makinelerine kadar ev deneyimiyle ilgili her şeyde devrim yaratıyor. Gayrimenkul geliştiricileri, akıllı ev teknolojisini yeni inşaatlarına entegre ederek trendi takip edebilir. Akıllı termostatlar ve akıllı kilitler, dahil edilecek en yaygın teknolojidir. Bu yeni gelişmelerin alıcıları, daha düşük kullanım maliyetlerini memnuniyetle karşılar ve mülk yöneticileri, fiziksel anahtarlar hakkında endişelenmeden mülklere giriş ve çıkış kolaylığını takdir edebilir.

7. Yeni Kiralık Caddeler

Geleneksel emlak modeli her zaman aynıydı: Mülkü satın alın ve kiralayın. İnternet, gelir elde etmenin yeni yollarını getirdi. Airbnb, kısa vadeli kiralama alanında ilk değildi, ancak şimdi kesinlikle kiralamanın tek hakimi. Küresel kısa vadeli kiralama pazarının 200 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Özellikle Covid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasıyla birlikte bu pazarın nitelikli hizmete ihtiyacı var.  Airbnb CEO'su Brian Chesky, yaptığı açıklamada, platformunun talebi karşılamak için önümüzdeki aylarda milyonlarca ev sahibine ihtiyaç duyacağını söyledi.

Gayrimenkulde Gelecek Neleri Bekliyor?

Sanal gösterilerin ve çevrimiçi kapanışların pandemi ile kaybolmayacağını tahmin ediyoruz. Bunun yerine, teknolojinin endüstriyi değiştirmeye devam etmesini beklemeliyiz. Blockchain teknolojisi, gayrimenkul üzerinde büyük etkileri olma potansiyeline sahip bir alandır. Kripto para birimleri, gelecekte listelenecek evler için ödeme olarak kabul ediliyor. Blockchain ayrıca, kendine özgü güvenlik özellikleri nedeniyle sözleşme ve belge yazılımı için kullanılma potansiyeline de sahiptir.

Teknoloji, gayrimenkulün geleceğini şekillendiriyor, bu nedenle teknolojik eğrinin önünde kaldığınızdan emin olun.

DİĞER HABER
15 Ocak 2024