“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Belirsiz Ekonomilerde Esnek, Yaratıcı, Pratik ve Yenilikçi Olmak

Günümüzün iş umutları biraz belirsiz ama eğer oyunu dikkatli ve esnek bir şekilde nasıl oynayacağınızı biliyorsanız o kadar da kasvetli değil. Yaşanan teknolojik gelişmeler, dijital medyanın artan önemi ve yeni sanayilerin yükselişi, küresel ekonomiyi değiştiren güçlü kuvvetler haline geldi.

Yatırımın ve iş yapmanın geleneksel yolları bu faktörler tarafından kökten değiştiriliyor. Geçiş halindeki günümüzün ekonomisi, daha belirsiz hale geliyor. Bu karmaşayı daha karmaşık hale getiren şey ise desteklediğimiz veya karşısında olduğumuz siyasi faktörler oluyor.

Bütün bunlardan iş umutlarının daha belirsiz hale geldiğini görebiliyoruz. Ancak oyunu öngörü ve esneklikle oynayabilenler, büyük işlere imza atabiliyorlar. Böylece iş uygulamaları gelişiyor. Prosedürler ve politikalar yeniden yazılıyor. Bir işletmenin başarılı olabilmesi ve bu yeni ekonomideki varlığını sürdürebilmesi için girişimci, açık ve yaratıcı olması gerekiyor. Sınırları zorlamak ve yeni sınırları keşfetmek için istekli olmalı ve eski kuralların her zaman geçerli olmadığını fark etmeniz çok önemli. Artık bir şeyler yapmanın yeni yolları var. Yenilikçi bir bakış açısı ile yönlendirilen girişimci ruhu ile aslında yapamayacağınız şey yok.

Bu yeni ekonomide başarılı olan işletmeler, esnekliği getiren kaynaklara sahip olmak için çabalıyor. Neyse ki yeni ekonomik sorunlar, zorluklar yaşanırken çözüm sunmada da hızlı hareket ediyor. İşletme sahipleri, her zamanki sistemlere ve metotlara yapışmak yerine, işletmelerini daha kolay, pratik ve az maliyetli seçeneklere yöneltmelidir. Girişimcilik gayreti, iş içgüdüleri ve yenilikçi esneklik sayesinde gelen çözümler…

Girişimci ruhların ortak noktası; paylaşımlı ofis. 

Bu esnekliğin sektörlere getirilerinden biri de ortak çalışma alanları oldu. Şimdilerde ortak ofis kavramı geziniyor. Tüm modern kolaylıkların keyfini çıkararak daha pratik iş alanları olarak bilinen ortak çalışma alanları, çok sayıda pratik işin yapılmasını sağlıyor. Ofis mobilyalarından hızlı internete, resepsiyon ve yardımcı personelden büro süitine kadar pek çok çeşitlerini bulmak mümkün. Daha basit şekilde söylemek gerekirse ihtiyaca göre hazırlanan mevcut geçici ofisler olduğunu söyleyebiliriz. Bu ortak alanlar farklı iş alanlarında çalışan kişiler tarafından kiralanarak inanılmaz ağ olanakları sunabiliyor. İş alanlarının paylaşımı ve paylaşım ofisleri, esneklik avantajı sunuyor.

Bu tarz ortak çalışma alanları, pahalı iş alanlarını kiralamanızı engellemekle birlikte fotokopi makineleri, faks makineleri, yazıcıları gibi büro ekipmanına para dökmenizi de engeller. Ortak çalışma alanlarında, tüm bunlar çalışma süreniz boyunca size sağlanır. Saatlerce ve hatta günlerce bu tür ekipmanları kiralayabilirsiniz. Ayrıca bu, onları satın almaktan çok daha ucuza mal olur. Bu, işletmenizde işinize kullanabileceğiniz tasarrufu size sağlar.

Yeni bir girişimci için veya emlak sektörüne yeni giren biri için tasarruf çok önemlidir. Hem para anlamında hem zaman anlamında. Zamanı akıllıca kullanmanın farkında olan şimdiki nesil, zamanın para demek olduğunu biliyor. Aynı zaman sürekli iş olamayacağını ve aile ile de zaman geçirilmesi gerektiğini düşündüğümüzde, zaman kavramının önemi bir kat daha artıyor. Ortak çalışma alanları, bu saydığımız her şeyi işletmelere sağlıyor. Her gün her saatte açık olan bu yerler, size zaman açısından esneklik kazandırır. Bir emlak ekibi için öğleden sonraları çalışmak daha uygunsa, bu sorun olmaz. Neyin mümkün ve neyin mümkün olmadığı arasında bir seçim yapmanız gerekmez.

Bu yeni belirsiz ekonomi ile birlikte gelen anlayışlardan biri de kitlesel fonlama yeniliği oldu. Bir yatırım ağı olarak dünyaya açılmanızı sağlayan kitle fonlaması üzerine yeni girişimler ortaya çıkıyor. Daha önceden birkaç kişi bir araya gelerek bir yatırım ağı oluşturulurken, şimdi kitle fonlaması sayesinde bu işi dünyanın dört bir yanından gelen yüzlerce ve hatta binlerce yatırımcı ile yapabiliyorsunuz. Bankaların karşılayamadığı yatırım rakamlarına ulaşma fırsatı sunan bu sistem, yatırım ortaklığı sürecini de son derece şeffaf hale getiriyor.

Neticede geldiğimiz noktada bu iki noktanın haricinde esnekliğin getirdiği yenilikler arttırılabilir. Burada anlatmak istediğimiz ana konu, belirsiz yeni bir ekonomisinin içinde emlak işletmemiz ile fark yaratmak için hangi değerlere sahip olmamız gerektiğini bilmemizdir. Girişimci ruhuna sahipseniz ve yenilikçi bakıyorsanız, bu işi kotarmak uzun vadede mümkün görünüyor.

DİĞER HABER
22 Şubat 2021