"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Big Data: Büyük Anlaşmalara Açılan Kapı

Gayrimenkul sektöründe kolayca toplayabileceğiniz verilerin yararını asla küçümsemeyin. Çünkü farklı teknikler ile elde edeceğiniz veriler bir araya gelerek Big Data dediğimiz büyük veri kaynağını oluşturur.

Big Data; anketler, internet istatistikleri, sektörel istatistikler ve müşteri memnuniyet formları sonucunda elde ettiğimiz verileri ifade eder. Günümüz iş dünyasında teknolojinin gelişimiyle birlikte boyut değiştiren ve emlak sektörüne yön veren, dünyanın bir numaralı yatırım aracının direksiyonunda bulunan Emlak Profesyonelleri için artık bu verileri toplama ve işleme zamanı gelmiştir.

Soru: Uzmanlık bölgenizin demografik yapısı hakkında neler biliyorsunuz?

Geleneksel Anketler

Günümüzde eskisi kadar rağbet edilmese de hala en doğru sonuçları elde edebileceğiniz istatistik elde etme yöntemi birebir doldurtulan anketlerdir. Bu kaynağa doğrudan erişme imkânı verdiği için sizi yanıltma olasılığı çok düşüktür. Bölgenizdeki sakinlere yapacağınız anketler ve bu anketlerin sonucunda elde ettiğiniz veriler üzerinden oluşturacağınız strateji size büyük artılar katar. Örneğin vereceğiniz reklamların hedef kitlesini ve hitap edeceğiniz dili belirlemenizde çok önemli bir yardımcı olabilir.

İnternet Verilerini İzleme

Web sitenize Google Analytics gibi bir analiz sistemini yüklemek, veri ağınızın gelişmesine yardımcı olacaktır. Sitenizi ziyaret edenlerin sayısından hangi sayfada ne kadar durduğuna kadar pek çok istatistiksel veriye ulaşmanızı sağlayacak olan bu sistem sayesinde, hangi tür içerikleri arttırmanız gerektiğini keşfedebilirsiniz. Ayrıca sitenizde hangi kelimelerin daha çok arandığını görerek, hedef kitlenizin ilgilendiği alanları kavrama şansına da sahip olursunuz.

İlerleyen zamanlarda web sitenizdeki bu ziyaretçi ağını arttırmak için çeşitli yollara başvurmanız gerekir. Bu yolları tık başına ödeme reklamları alma, site tasarımını güncelleme, SEO (bu konu hakkında bir yazı hazırlığımız var) ayarlarını yapma ve kaliteli içerik üretme olarak sayabiliriz.

Sektörel İstatistikler

Yurtdışında sektörel istatistiklerin incelenmesi için, emlak profesyonellerine özel hizmette bulunan araştırma kurumlarından bilgi edinilebileceği gibi, ülkemizde TÜİK ve diğer bilgi sağlayıcı kurumlarda tüm gayrimenkul alma potansiyeli olan topluluklar ve geçmiş dönemlere ait istatistikler hakkında bilgi edinilebiliyor. Bu bilgileri kullanarak satış öncesi hazırlanmak ve satış yapmak oldukça kolaylaşıyor.

Müşteri Memnuniyet Formları

Kimi zaman insanlar şikâyetleri ya da talepleri olsa dahi sizlere bunu söylemeyebilirler. Bunu öğrenebilmenin en kolay yolu ise bir memnuniyet formu oluşturarak gayrimenkul almak ya da satmak için firmanızı ziyaret eden kişilere nazikçe doldurmalarını istemektir. Müşterilerinizin tekrar alım-satım yapmak için sizi ziyaret ettiklerinde iyi bir hazırlık yapmanıza yardımcı olacak bu bilgiler sizi başarılı satışa bir adım daha yaklaştırır.

Big Data’nın Doğru Kullanımı

Eğer bu verileri neden topladığınızı ve nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, tüm verileri buruşturup çöpe atabilirsiniz. Küçük bir örnek vermek gerekirse, web sitenizdeki ziyaretçilerin çoğunluğunun nerelerden geldiğini bulursanız, sektörde hedef almanız gereken coğrafi bölgeleri de belirleme şansına sahip olursunuz. Bu sayede web sitenizdeki ziyaretçileri, gerçek hayatta bir müşteriye dönüştürebilirsiniz. Sitenizdeki ziyaretçilerin istatistiğini öğrenebilmek içinse yukarıda bahsettiğimiz gibi Google Analytics’ten faydalanmak mümkün.

Big Data'ya yapacağınız yatırım sizi büyük anlaşmaların zorlu süreçlerinden kolaylıkla geçmenizi sağlar.

Verilerin doğru kullanımında izleyebileceğiniz bir diğer yol da spesifik verilere ulaşmaktır. Bunu nasıl yaparsınız? Öncelikli olarak bu iş için bir bütçe ayırmalı ve bu önemli işe yatırım yapmalısınız. Böylece dış kaynaklı profesyonel veri sağlayıcılar ve analiz uzmanlarından oluşan bir ekip kurarak, sektörün içine girip daha özel bilgilere ulaşmayı mümkün kılabilirsiniz. 

Son adımda ise elde ettiğiniz verilerin analizini yaparak kendinize stratejiler oluşturabilirsiniz. Bu stratejiler doğrultusunda firmanızın adım adım büyümesine hazır olun!

DİĞER HABER
10 Ağustos 2020