Mail listemize abone oldunuz mu?
Bildiğimiz Pazar Analizi Sistemi Artık Değişiyor!

Rekabetçi piyasa analizleri onlarca yıldır sürüyor. Ticari gayrimenkul, genellikle metrekare başına fiyat değerlendirmesine dayanmasına rağmen, konut gayrimenkul bu yaklaşımı benimsemekte daha yavaş hareket etti. Ancak ister metrekare başına fiyat sistemi kullanılsın ister başka bir sistem, günümüzün müstakil konut alanındaki rekabetçi piyasa analizleri artık bildiğimiz gibi değil.

Veri analizi devrimi, alıcıların bir ev seçerken yatak odası, banyo ve fiyat gibi özelliklere dayanarak karar verme aşamasını; yaşam tarzlarına, işe gidip gelme sürelerine ve finansman gücüne göre karar verme aşamasına dönüştürdü. Veri analizi şirketlerinin sayısı arttıkça ve kullandıkları bu tip algoritmalar daha sofistike hale geldikçe, alıcı müşteriler de sabit bir takım kriterler yerine öncelikli olanları sıraya dizerek karar vermeye başladılar.

Örneğin alıcılar bir ev bakarken, vergi, ipotek ve sigorta gibi karşılanacak masraflarına, çevredeki okul kalitesine veya favori mekânlarına yakınlığına öncelik verebiliyor. Yatak odası, banyo ve zemin, bu tip yaşam tarzı değişkenliklerine göre artık kritik öneme sahip değil.

Özellik Uzmanlığı vs. Yaşam Tarzı Uzmanlığı

En başarılı emlak profesyonelleri, piyasayı o kadar iyi tanırlar ki karşılaştırılabilir satışlara bakmadan bile bir gayrimenkulün değerini ortaya koyabilirler. Örneğin sıfır manzarası olan bir evin değerinin kısmi bir manzaraya sahip bir evden 20 bin lira daha fazla olacağını veya manzarasız bir evden 40 bin lira daha fazla olacağını direkt olarak düşünebilirler. İşte biz buna özellik uzmanlığı diyoruz.

En başarılı emlak profesyonellerinin bir kısmı ise yaşam tarzı uzmanlığı yapar. Bu tip emlak profesyonelleri, müşterilerine en iyi çatı onarım malzemelerinin nereden satın alınabileceği konusunda yardımcı olur veya spor yapmayı seven bir müşterisine spor salonuna yakın bir evi tavsiye eder.

Günümüzde yaşam tarzı uzmanlığının artarak devam ettiğini ve daha fazla işe yaradığını görüyoruz. Ama özellik uzmanlığı da bir yandan kendini geliştirmeye devam edecektir. Gelecekte bu konuda uzmanlaşmak isteyen emlak profesyonelleri, veri analizlerini kullanacaklar. Bu durum, müşterinin tercihlerine dayalı olarak sıralayabileceğimiz bir dizi faktörü içeren bir fiyatlandırma modelini ortaya çıkarak.

Özelleştirilebilir Algoritmalar

Veri analizinde en heyecan verici yeniliklerden biri, arama algoritmalarının özelleştirilebiliyor olmasıdır. MoveUp.com bu konudaki en yenilikçi adımı atmıştır. Otomatik ev fiyatlandırma modeli olan bu uygulama, kullanıcılara karşılaştırılabilir satış ayarlamaları yaptırarak algoritmaları değiştirme olanağı tanır. Bu algoritmalar arasında örnek olarak, pazar hareketi, harici ve dahili kondisyon, arazi büyüklüğü, özellikler manzara, konum ve daha pek çok algoritma sayılabilir.

Geleceğin Fiyatlama Modelindeki Değişim

Ekonomide maliyet yararlanım analizi denilen şey, pazar analizin bir parçası olarak size ne tür fiyatlandırma verileri sunabilir? Bunun nasıl çalıştığını görmek için MyUtilityScore.com sitenizi ziyaret edebilirsiniz. Bu uygulama, sizin sadece maliyetlerinizi hesaplamakla kalmaz, aynı zamanda belirlediğiniz evin kaç kişi ile yaşamaya uygun olduğu, yaz ve kış termostatlarının gün boyunca çalışmasının size getireceği ek maliyetleri ve buna benzer çeşitli algoritmaları da hesaplayarak sizin önünüze koyar.

Değişen algoritmalar ve tüketici alışkanlıkları, geleceğin emlak sektöründeki fiyat modellerini ve pazar analizi sistemlerini de daha fazla değiştireceği çok net şekilde görülüyor. O zaman bu duruma hazırlıklı olmalıyız…

DİĞER HABER
23 Ekim 2020