"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bir Alıcının Bozuk Morali Nasıl Düzelir?

Bir ev satın alma süreci gerçek bir hız treni deneyimi olabilir. Beklentiler, alıcıların kalbinde yer alır; uzun bir arayıştan sonra sonunda hayallerinin evini bulduklarını düşünebilirler. Teklifler yapılır, denetimler yapılır ve son anda bir şeyler ters gider ve tüm anlaşma suya düşer.

Bu, müşteriler için yıkıcı olabilir ve aynı zamanda, bazı kesimler tarafından birçok danışmanın modası geçmiş olduğuna inanıldığı bu teknoloji çağında bile, bir emlakçının gerekli olmasının daha nüanslı nedenlerinden biridir.

Emlakçılar, özellikle moraller bozulduğunda, müşterilerine güven vermek zorundadır. Bir anlaşmanın 11. saatte dağılmasının onlarca nedeni vardır ve bu derin bir umutsuzluk yaratabilir.

Devre arasında bir koç gibi hareket etmeli ve müşterilerinizi oyuna geri döndürmeye hazır olmalısınız. Harika bir danışman olmanın bir parçası, başarısız bir satın alma işleminin etrafındaki toz yığınını temizlemek için müşterinizin yanında olmaktır.

Murphy kanunu çoğu zaman emlakta çirkin yüzünü gösterir. Sadece sözleşmelerin oluşturulmasını kolaylaştırmak ve gösterimi düzenlemek için burada değilsiniz. Siz bir danışman ve danışılansınız. Arada sırada müşterilerinizin gözyaşını kurutmanız gerekebilir; onları tekrar ayağa kaldırmak için motive edici konuşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu büyük bir sorumluluk ama aynı zamanda işin harika olmasının sebeplerinden biri. İşte herkesi mutlu etmenin bazı yolları:

Beklentileri Yönet

Bir müşteriye kısa sürede yeni bir ev bulmak için söz verdiğinizde, bu süre içerisinde taleplerine uygun bir yer bulmanız iyi olur. Bir müşterinin ihtiyaç duyduğu veya istediği her şeyi sağlayacak durumda değilseniz, her iki tarafın zamana karşı yarıştığı bu süreçte başka bir danışman bulmasına izin vermek en iyisidir. İşi bırakmak zordur, ancak sağlam bir itibar kazanırken halihazırda birlikte çalıştığınız alıcılara ve satıcılara odaklanmanız için size daha fazla zaman tanır.

Birlikte çalışmaya karar verdiğinizde, her şeyin masaya yatırıldığı bir tanıtım toplantısı yapın. Bu toplantı düzgün bir şekilde yapılırsa, ileriye dönük tüm ortaklığın temeli olarak hareket edecektir, bu nedenle oyun planınızın ne olacağına dair ciddi bir düşünce belirleyin ve alıcının/satıcının sürecin nasıl ilerleyeceğine dair gerçekçi bir fikre sahip olduğundan emin olun. Bu noktadan sonra yolda kalmak ve tuzaklardan kaçınmak sizin sorumluluğunuzda olacaktır. Süreçte herhangi bir aksaklık yaşandığında müşterinize önceden haber verin.

Bir uçağın türbülans anında, hostes Nükhet'in sakin olun çabaları yolcuları sakinleştirmek için yeterli olmayacaktır. Yolcular bu korkunç andan, pilot Umut'un güvenceleriyle daha iyi başa çıkacak ve pilotun söylediği her şeyi dikkate alacaktır.

B & C Planı

Her zaman ikinci plan önemlidir, ancak işleri sıkı tutmak için B planınızın bir C planına ihtiyacı olacaktır. En kötü bir anlaşmadan çıktığınızda, müşterinin dikkatini hemen bir sonraki şeye çevirerek birçok acıyı ve hayal kırıklığını hafifletebilirsiniz. Bir sonraki hamle yoksa, durgunluk hızla etkisini gösterecek ve bu da eylemsizliğe yol açacaktır. Bazı takılmalar o kadar şiddetli olabilir ki, müşteriler havluyu tamamen atar. Pistte bekleyen müşterinin yeni rotalarının olmaması müşterinin uçuşunu engeller.

Sürekli İletişim

Danışmanlar her gün gayrimenkul dünyasında yaşıyorlar. Zirveler ve vadiler, onları gezinmek tam anlamıyla günlük işiniz olduğunda çok zor görünmüyor. Fakat, alıcılar ve satıcılar için tüm süreç sinir bozucu olabilir. Danışmanlar güncelleme ve moral desteği sağlamak için mümkün olduğunca sık iletişime geçmelidir. Çoğu müşteri muhtemelen bu kadar sık ​​ilgiye ihtiyaç duymayacaktır ve durum gerçekten buysa müşterinin peşini bırakmalısınız. Ancak müşterilerinizi sürekli döngüde tutarak bilgilendirin. Bu, onların refahlarını önemseyen bir danışmanın yetkili ellerinde olduklarını bilmelerini sağlayacaktır.

Bir ev satın almak veya satmak, müşteride çok çeşitli duygular uyandırmakta asla başarısız olmaz. Emlakçıların masaya sadece teknik bilgi getirmeleri yeterli değil, ilgili herkesin beklentilerini yönetme konusunda da usta olmaları gerekir. 

DİĞER HABER
19 Eylül 2022