"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bir Emlak İş Planı Hazırlamanın Aşamaları (Bölüm 2/2)

Bir emlak iş planı hazırlamaya dair tüm aşamaları aktardığımız yazı dizimizin ilk bölümünde, pazarlama stratejisinin ve finansal planın oluşturulması aşamalarına değinmiştik. Bu bölümde ise eylem planlarının uygulanması ve uygulanan bu planların değerlendirilmesi aşamalarına değineceğiz.

Eylem Planlarının Uygulanması

Pazarlama Planı Oluşturun

Pazarlama, doğru hizmetleri doğru potansiyel müşterilere sunma durumudur. İster geleneksel yöntemlerle (posta, broşür vb.) ister online yöntemlerle (blog, web site, sosyal medya vb.) olsun, daha önce oluşturduğunuz pazarlama planını uygulamaya geçmelisiniz. Pazarlama potansiyelinizi değerlendirirken ise aşağıdaki unsurları dikkate almanız gerekir:

- Ürün: Bir emlak profesyoneli için ürün, hem marka hem satılık listelerdir. Müşterilerin sizinle çalışmaya ikna olması için gereken önemli şeylerden biri, satılık listelerinizi satış becerinizdir. Bunun için sizi pazarda öne çıkaran şeyleri öne çıkarın.

- Fiyat: Her listenin veya komisyonun fiyatını kontrol edemeseniz de hedef alıcıya sunmak için ortalama satış fiyatlarını ve bir satış elde etmek için pazarlamanıza harcamak istediğiniz miktarı kullanabilirsiniz. Ortalama komisyonunuzu bilmek pazarlamanıza yatırım yapabileceğiniz miktarı da bilmenizi sağlar.

- Yer: Hedef pazarınız hakkında güçlü bir fikir edindikten sonra onlarla nerede ve ne zaman etkileşimde bulunacağınızı anlayabilirsiniz. Hedef kitleniz mobil kullanıyor mu ve sosyal medyada aktifler mi? Yoksa basılı materyaller ile onları yakalamak daha mı kolay?

- Promosyon: Hedeflerinizi ve marka mesajlarınızı hedef kitlenize iletmek için hangi kanalları kullanacağınızı ve bunu ne sıklıkta yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor.

Hedeflerinizi Somutlaştırın

Eylem planları geliştirirken olabildiğince gerçekçi ve özenli olmalısınız. Finansal iş planınızda daha önce belirttiğiniz hedefleri gerçekleştirin ve bu hedefi gerçekleştirmek için gerekli olan spesifik eylemlerin her birini genişletin.

İşte bir örnek:

  • Hedef: İlk yılımda 500 potansiyel satış oluşturacağım.
  • Alan: Facebook aracılığıyla potansiyel alıcılara ulaşacağım.
  • Strateji: Sürekli içerik yayınlayacağım ve platformda reklam vereceğim.

İlgili özel faaliyetler:

  • Bloğumu geliştirerek paylaşabileceğim içerikleri arttıracağım.
  • Sosyal medya yönetimi araçlarından birini kullanarak 7/24 takip edeceğim.
  • Facebook reklam kampanyalarını araştıracağım ve haftalık reklam kampanyaları hazırlayacağım.
  • Kampanyalarımın başarı oranlarını değerlendireceğim.

Bir Müşteri Kazanma Stratejisi Geliştirin

Online iletişimin ve içerik dağıtımının sizin tarzınız olup olmadığına karar verin. Yoksa müşteriler ile sürekli olarak bizzat görüşme yapmaya mı daha yatkınsınız? Bu alanda yatırım yapacağınız materyalleri iyi seçin ve kendinize ideal bir zaman çizelgesi hazırlayın.

En İyi İş Uygulamalarını Ayarlayın

Kalifiye olmayan potansiyel müşteriler ile nasıl başa çıkacağınız, ilgilenen tarafları ne kadar çabuk takip edebileceğiniz, satış sürecinin son aşamalarında nasıl yok gösterici olabileceğiniz gibi unsurları düşünmek zorundasınız. Bu gibi durumlarda nasıl uygulamalarda bulunacağınızı önceden hazırlayın ve bu duruma hazırlıklı olun.

Bir Ekip Oluşturun

Görevleri yerine getirmek ve başarı sağlamak için bir ekibe ihtiyacınız var mı? Hedeflerinize ulaşmak için yaptığınız planlamada yetişemeyeceğiniz bir görev olursa bu konuda bir yardıma ihtiyacınız olacak mı?

Planların Değerlendirilmesi

Piyasayı Sürekli Gözden Geçirin

Konut piyasası sürekli değişir. Dolayısıyla mevcut iş planınızı sürekli olarak yeniden değerlendirmeniz gerekebilir. Bu nedenle pazar değişikliklerinin üzerinde durmanız sizin faydanıza olur.

Emlak sektöründeki haberleri ve ipuçlarını takip edin. Sektörel haberler, firma birleşmeleri, mülk satış değerleri ve emlak dünyasına dair her türlü içeriği izleyin. Edindiğiniz bu bilgileri birikiminizi arttırmak için kullanın. Böylece stratejileriniz hakkında proaktif olabilirsiniz.

Konferanslara katılın. Pazarlama ve işletme taktikleri alabileceğiniz en iyi ortamlar sektörle ilgili düzenlenen konferanslardır. Emlak konferansları, kendi iş planınızı güçlendirmek için stratejileri yeniden belirlemenize yardımcı olacaktır.

Müşterilerden geri bildirim alın. Müşterilere işiniz hakkında dürüst bir resim vermelisiniz. Örneğin satış kapamalardan sonra müşterinize kısa bir anket yapabilir ve geri bildirim talep edebilirsiniz.

Yolda Duraksayarak Başarıyı Ölçün

Başarı ölçümü için standartları belirleyin ve hedeflerinize giden her adımı yerine getirdiğinizden emin olmak için mevcut planınızı belli aralıklarla kontrol edin. Örneğin yıl sonuna kadar 10 işlem kapamayı hedefliyorsanız ve bölgenizdeki aktiflik ilkbaharda en yüksek seviyeye ulaşıyorsa, birinci ve ikinci çeyreğin sonunda ne kadar işlem yaptığınıza göz atmanız önemlidir. Bu bilgileri plan uygulaması boyunca takip ederseniz iş planınızda bir değişiklik yapıp yapmamanız gerektiğini de anlamış olacaksınız.

Emlak İş Planınızı Her Yıl Yeniden Değerlendirin

Her yıl iş planınıza bakın ve bir öndeki yıla ait verilere dayanarak yeni hedefler belirleyin. Bu, Pazar analizinizin, giderlerinizin ve taktiklerinizin güncel kalmasını sağlayacaktır.

DİĞER HABER
01 Haziran 2017