"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bir Emlak İş Planı Hazırlamanın Aşamaları (Bölüm 1/2)

Bir emlak iş planı hazırlamak, sağlıklı ve sürdürülebilir bir işletme oluşturmak, satış hedeflerinizi tanımlamak ve işinizi proaktif şekilde büyütmek açısından kritik öneme sahiptir. Emlak işinizi organize etmenize ve büyütmenize yardımcı olacak etkili bir emlak iş planını nasıl hazırlayabileceğinizi ve onu nasıl özelleştirebileceğinizi iki bölümlük bir yazı dizisinde ele alacağız.

Neden Bir İş Planı Hazırlamalısınız?

İş planı, aslında hedeflerinize ulaşmanız için gereken kapsamlı bir plandan ibarettir. Ne kadar kazanmayı bekliyorsunuz? İşletmenizi büyütmek için pazarlamaya ne kadar bütçe ayırmalısınız? Masraflarınızı karşılamak için ne kadar satış yapmanız gerekiyor? Güçlü bir emlak iş planı, bu sorulara cevap vermenizi kolaylaştırır. İşiniz büyüdükçe bu hedeflerle ilişkili olarak nerede olduğunuzu öğrenmenizi sağlar.

Her yılın başında alınan kararları bir düşünün. Kararlar alınırken fazlasıyla iyimser olunur. Ardından kararların nasıl uygulanacağı ve hedeflerin ne kadar gerçekçi olduğu hakkında ise çok az kişi fikir sahibidir. Mart ayına yaklaşıldığında ise yılın başında hedeflenmiş olan her şey kaybedilir.

Oysa iş planı geliştirirken piyasalarda nasıl rekabet edeceğinizi ve gelecekte hangi faktörlerin büyümenizi etkileyeceğini iyi öngörmeniz gerekir. Ayrıca büyümeniz için açık stratejiler geliştirmeli ve bu stratejiler üzerinde harekete geçmelisiniz. Özellikle bireysel çalışan emlakçılar için bir iş planı, yıl boyunca yolunuza devam etmenize yardımcı olur.

Konumuzu incelemeye başlamadan önce şunu söylememiz gerekir ki iş planlarının uzunluğu değişkendir. Ancak genelde bir ile beş yıl arasında olur. Az sayıda emlakçı işlerini sadece bir yıl içine sığdırabilirken gelecekteki beş yılı planlamak daha uygun bir seçenek olabilir. Birçok emlak profesyoneli için ise ideal süre üç yıldır.

Emlak İş Planı Oluşturmanın Aşamaları

Emlak iş planınızı nasıl oluşturacağınız, ihtiyaçlarınıza göre değişir. Ancak her emlak iş planında ele alınması gereken temel konular vardır. Bunları sizler için dört bölüme ayırdık:

 • Pazarlama stratejisinin tanımlanması
 • Finansal planın oluşturulması
 • Eylem planlarının uygulanması
 • Planın değerlendirilmesi

Her konu başlığı için gerçekleştirmeniz gereken belli başlı görevleri ana hatları ile ele almaya çalışacağız. İlk bölüm olan bu yazıda ilk iki aşamadan bahsedeceğiz.

Pazarlama Stratejisinin Tanımlanması

Market Alanınızı Belirleyin

Gerçekleri ve rakamsal değerleri belirlemeden önce kendinize hedefleyeceğiniz bir niş alanı seçmeniz gerekir. Böylece iş planınızda neyin gerçekçi ve uygulanabilir olduğuna karar vermeniz kolaylaşır. Niş pazar alanını belirlemek, merak uyandıran soruları takip eder. Özellikle kimler sizin hizmetlerinize uyuyor? Bu adamın sonunda şu sorulara cevap bulmuş olmanız gerekir:

 • Hedef müşterileriniz kim?
 • Hedef müşterilerinizin belirleyici özellikleri neler?
 • Hedef müşterileriniz hangi hizmeti arıyor?
 • Hedef müşterilerinizi nasıl etkileyeceksiniz?

Niş Pazarınızın Canlılığını Değerlendirin

Belirlediğiniz iş pazarınızı değerlendirmeniz ve bölgenizdeki piyasa ile uyumlu olduğundan emin olmanız önemlidir. Örneğin ilk kez ev alacak müşteriler üzerine yoğunlaşmaya karar verdiyseniz bu alan ile ilgili istatistiklere ve rakamlara bakmak için biraz vakit ayırın. Son bir yıl içinde piyasadaki satışların ne kadarı ilk kez ev alacaklara satılmış? İlk kez ev alacakların ortalama satış fiyatı ne olmuş?

Bunlara ek olarak pazarın rekabet gücünü de değerlendirmeniz gerekir. Bölgede ilk kez ev alacak müşterilere yoğunlaşan tek emlak profesyoneli siz misiniz yoksa tanınmış ağır emlakçılarla mı rekabet edeceksiniz? Planınıza dâhil olacak tüm ayrıntıları bu aşamada değerlendirin.

Güçlü ve Zayıf Yönlerinizi Keşfedin

Emlak işinizde en çok parlayan hizmetlerinizi ortaya çıkarın. Bu parlayan hizmetler, sizin pazarlamanızın ayrılmaz bir parçası olacaktır. Ardından daha az gururlandığınız ve zayıf olduğunuzun alanları ortaya koyun. Bu konuda kendinize dürüst olun. Böylece hedeflerinize ulaşabilmeniz için odaklanacağınız alanları tanımlamış olursunuz.

Kişisel Hedefler Belirleyin

Amaçlarınızın ne olduğunu belirlemeniz çok önemlidir. Yaptığınız işi belli bir perspektif içinde ele almanızı sağlar ve sabah yataktan kalktığınızda işinize istekli bir şekilde gitmenize neden olur. Ustalaşmak istediğiniz üç ana alanı belirleyin. Bölgedeki en iyi online emlak firması olmak, piyasada zirveye ulaşmak veya küçük bölgenizdeki satışlara hakim olmak gibi… Bunları iş planınıza yazmanız hem motive edicidir hem de pazarlama mesajlarınızı geliştirirken size yardımcıdır.

Finansal Planın Oluşturulması

Giderler

Giderleri takip etmek, bütçenizi ve büyüme bölgelerinizi değerlendirirken finansal yükümlülüklerinizi en üst seviyede tutmanıza yardımcı olur. Planınızı oluşturmak için giderlerinizin ne olacağını belirlemeniz gerekir. Masraflarınızın üç temel alanı olabilir:

 • Lisans: Bu masraflar, eğitiminize harcayacağınız miktarı ve devlete ödenecek vergileri içerir.
 • Kişisel: Bu masraflar, sizin giysi dolabınız, teknoloji (bilgisayar, telefon) ve araba ücretlerinizi içerir.
 • İşletme: Bu masraflar, web sitesi, pazarlama, reklamcılık, broker ücretlerini içerir.

Gelirler

Gelirleri tahmin etmek özellikle yeni emlakçılar için en büyük endişe kaynağıdır. Bunu yapmak için ilk yılınızda ne kadar para kazanmanız gerektiğine ve bu rakamın ne kadar büyümesini istediğinize karar vermeniz gerekir. Ayrıca evler için ortalama satış fiyatı gibi pazardaki bazı temel rakamları da araştırmanız gerekecektir.

İşlemler ve Potansiyel Müşteriler

Gelir hedeflerinizi ve giderlerinizi karşılamak için belirli sayıda işlem yapmanız gerekir. Bunun için de belli sayıda potansiyel müşteriye ulaşmanız zorunludur. Hedeflediğiniz rakamlara ulaşmanız için ne kadar satış yapmanız gerektiğini ve kaç tane müşteriye ulaşmanız gerektiğini ortaya koymanız çok önemlidir.

Yarın yayınlayacağımız yazı dizimizin ikinci bölümünü takip etmeyi unutmayın…

DİĞER HABER
30 Mayıs 2017