“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Bir Emlakçı Psikolojisi: Gerçekle Rahatlamak

Gayrimenkul bir insan işidir ve bu nedenle zaman zaman çok öngörülemez olabilir. Müşteriler her zaman yapacaklarını düşündüğünüz şeyi yapmazlar ve çoğu zaman bir anda fikirlerini değiştirirler.

Gayrimenkul, güçlü iletişim becerileri ve gerçeği gerçeğe dayalı ve pratik bir şekilde sunma becerisi gerektirir.

Çoğu emlakçı gerçeği bildikleri bir an yaşadı, ancak dudakları bunu ifade edemedi. Ancak gerçeğin ortaya çıkmasına izin vererek rahatladığınızda, ne kadar zaman ve enerji tasarrufu yaptığınıza şaşıracaksınız, aynı zamanda kendinize olan güveninizi ve müşterilerinizin size olan güvenini artıracaktır.

Elbette, müşteriler gerçeği her zaman sevmezler ama bu, sizden hoşlanmayacakları anlamına gelmez. Aslında, gerçeği söyleyebilen birinde çok çekici bir şey var. Olumsuz bir yanıt almadan gerçeği söylemenin gerçek sanatı, tamamen ne söylediğiniz değil nasıl söylediğiniz  önemlidir. Bunu güçlü, sakin ve gerçekçi bir şekilde sunmak, müşterinin daha rahat olduğu dürüst tartışmalara yol açabilir, çünkü söylediklerinizde samimi olduğunuzu ve başlangıçta akıllarında bu seçeneğin mevcut olmadığını söyleyebilirler.

Örneğin, bir doktorun hastasının (doktorun hayran olduğu profesyonel bir futbol oyuncusu) bacağının kırık olduğunu öğrendiğini hayal edin. Doktor röntgenleri inceler. Kırık bacak bir futbolcu için hiç hoş değildir ve bu sporcunun gelecekteki kariyerini ciddi şekilde etkileyecektir. Doktorun paylaşacak bazı gerçekleri var ve sporcu muhtemelen bu röntgen sonuçlarını kabul etmeyecektir.

Ancak sporcunun en güçlü iyileşmeyi sağlayabilmesi için doktorun doğruyu söylemesi ve sporcuya ameliyat ve fizik tedavi planı sunması gerekir. Doktor, “Alçıyı altı hafta giy, sonraki adımları o zaman belirleyeceğiz” derse, ancak alçının tek başına işi yapmayacağını biliyorsa, bu sporcu için bir kabustur. Bunun yerine doktor, oyuncunun önünde neler olduğuna dair yürek burkan gerçeği paylaşır ve iyileşmesi için cerrahi ve fizik tedavinin neler yapabileceğine dair gerçeği sunarsa, bu sporcunun uzun vadede en iyi çıkarınadır. Doktor, şimdi daha zor olan bu durumun gerçeğiyle başa çıkmayı seçebilir ya da şekerleme yapabilir, futbolcunun yanlış umutlar oluşturmasına izin vererek onu gelecekte daha fazla hayal kırıklığına uğratabilir.

İlgili: Emlakçıların Kötü Haber Verme Konusunda Hekimlerden Alabilecekleri Dersler

İlan sitelerinde gördüğümüz her aşırı fiyatlandırmalı mülk, dürüst bir fiyat görüşmesi yapamayan bir emlakçıdan başka bir şeyi temsil etmiyor. Bir satıcının şişirilmiş fiyatını kabul etmek ve onlara satabileceğine dair umut vermek, futbolcuya gerçeği söyleyemeyen bir doktorla tamamen aynıdır.

Mutlak gerçeği söyleme konusunda rahat olmayı öğrenmek, zamanınızı, müşteri beklentilerinizi ve stresinizi yönetmenin en iyi yoludur. Size evini mevcut piyasa fiyatından satamayacağını söyleyen bir satıcıdan, evi listeleyip gerçek dışı fiyattan satmamasının gerçek nedenlerini söyleyin. Bu şişirilmiş fiyatlar sadece herkesi hayal kırıklığına uğratıyor; Satıcı, alıcı, emlakçı.

Müşterilerinize gerçekleri söyleyin rahatlayın!

DİĞER HABER
13 Haziran 2022