"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bir Ev Gösteriminde Alıcı Müşterinin Ruh Hâlini Ayarlayın

Başarılı bir ev gösterimi için ne yapmanız gerekir? Bildiğiniz gibi emlak işinde bir ev için iki taraf vardır ve bu evin satılması amacı ile ev gösterimi yapılır. Bu aşamada satıcının emlak danışmanı da olsanız alıcının emlak danışmanı da olsanız yapmanız gereken çok şey vardır. Biz bu makalede alıcı müşterinin bir ev gösterimindeki ruh halini ve modunu nasıl etkileyebileceğiniz üzerinde duracağız.

Temeller

İlk defa görüşme yapacağınız alıcı müşteriler ile önce kendi ofisinizde bir ön görüşme yapmanız daha doğru bir yöntemdir. Bu, sizin profesyonelliğinizi güçlendirir. Bu yöntem, aynı zamanda alıcı müşteride sizi rahatsız eden bir şey olması durumunda, ev gösterimini daha rahat iptal etmenize de yardımcı olur. Etrafınızda ekip elemanlarınızın olduğu bir ortamda bunu daha kolay yapabilirsiniz.

Alıcı geldiğinde onu sıcak bir şekilde selamlayın ve onlara gün içindeki izleyeceğiniz planı anlatın. Çoğu müşteri, sizin arabanızla onları eve götürmenizi bekler. Eğer çok kötü bir sürücü değilseniz aracınızı ve deponuzu hazırda bulundurmanız önemlidir. Aracınızın kusursuz olması gerekir. İş sırasında kullandığınız araç gereçleri arabanızda hazır tutun. Eğer sürücülüğünüz biraz sertse, alıcıları bindirmeden önce bu konuda bir ön uyarı yapın. Böylece yola çıktıklarında bir şok yaşamazlar. Eğer alıcıların küçük çocukları varsa buna daha da dikkat edin. Aslında ideal olarak müşterilerin bu esnada çocuklarını birine bırakmaları daha doğrudur ama bunu yapmayan müşteriler için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Örneğin çocuklara birer boyama kitabı vererek onların gösterim sırasında oyalanmalarını sağlayabilirsiniz.

Ruh Hâli

Temel noktalardan bahsettikten sonra alıcının ruh halini tamamen oluşturmanızı sağlayacak birkaç ipucu daha verelim. Şöyle bir yöntem izleyebilirsiniz. Alıcılarınıza sevdikleri bir müziği sorun veya hoşlandıkları müzik türünü sorun. Ardından iPad’inizde Spotify uygulamasını açarak bu müzik türünü seçin. Tablette alıcının sevdiği müzik türü çalarken bir yandan iPad harita uygulamasını açın ve tableti müşterinize verin.

Arabada ev gösterimi yapacağınız yere doğru ilerlerken, müşteri de bir yandan tabletteki haritadan o muhitte neler bulunduğuna göz atma şansı yakalayabilecektir. Üstelik en sevdiği müzik eşliğinde! Görmeye gittiği evin çevresinde bulunan restoranları, mağazaları, okulları ve diğer hizmetleri haritadan kolayca görebilecek. Eğer biraz uyanık olursanız, ana caddeden geçen bir yol üzerinden gitmeniz daha akıllıca olur.

Çoğu zaman alıcılar, gittikleri ev ile ilgili olarak yakındaki ticari alanları değil mahalle ortamını görmekten daha keyif alıyorlar. O yüzden eve ulaşmadan evvel mahallede de bir tur atmanız onlar için önemlidir. Böylece sevdiği bir müzik eşliğinde ve en kolay imkânlar önüne sunulmuş şekilde harika bir deneyim yaşayacaklardır.

Tatmak ve Koklamak

Emlak işinde pek çok emlak profesyoneli, müşterilerinin seveceği çay, kahve gibi ikramları hazırda bulundururlar. En sevilen yiyecek ve içecekler müşterilerin ruh hâlini keyifli hâle getirdiği için bu yöntem akıllıcadır.

Bunu ev gösterimi yapacağınız alıcı müşterilerde de uygulayabilirsiniz. Ev gösteriminden hemen önce bir içecek ikramı yapabilir ve önceden pişirdiğiniz müthiş kokulu (tarçınlı) kurabiyelerden sunabilirsiniz. Bu, hem işinizi lüks gösterir hem de onlara keyif vererek ev gösterimi sırasında daha makul olmalarını sağlar.

Görsel, İşitsel ve Bedensel

İnsanların yüzde 40’ı görsel zekâ, yüzde 40’ı işitsel zekâ, yüzde 20’si ise bedensel zekâdır.

Birçok emlak profesyoneli, satılık evleri görsel olarak satışa koyarak mükemmel işler çıkarırlar. Ev gösteriminde de aynı şey geçerlidir. Işıkları açarlar, etrafı düzenlerler ve gösterimde evin en iyi hâli ile görünmesi için uğraşırlar. Bunlara ek olarak birden fazla kaliteli resim çekilir, sanal turlar yapılır, videolar kaydedilir ve hem dijital hem geleneksel baskıda pazarlama yöntemlerini kullanılır.

Öte yandan insanların yüzde 40’ı işitsel zekâ açısından gelişmiştir. Bu insanlar, bilgiyi duyduklarında anında kaydederler. Sesler onlar için son derece önemlidir. Bu nedenle ev gösterimi sırasında çalan hoş ve rahatlatıcı bir müzik kullanılabilir. Eğer alıcı müşteriniz sessizliğe daha çok önem veriyorsa gürültü olacak unsurları ortadan kaldırmak da yapabileceğiniz ipuçları arasındadır. Buradaki amacınız alıcıların olumlu algılayacaklar bir işitsel arka plan oluşturmaktır.

Bir de bedensel zekâ anlamında gelişmiş olanlar vardır. Onlar için dokunma ve diğer fiziksel duyumlar önemlidir. Bu konuda işin içine mevsim ve sıcaklık giriyor. Yılın hangi zamanında olursanız olun, onlara konforlu bir sunum yapmanız gerekir. Örneğin kış mevsimindeyseniz sıcak bir şömine olması veya şömine yoksa evdeki ısıtma sisteminin çalışıyor olması önemlidir. Aynı şekilde yaz mevsiminde klima sisteminin olması da etkili olabilir. Yastıklar, rahat bir atmosfer oluşması açısından kullanılabilir. Kanepelerin üzerine ekstra yastıklar yerleştirin.

Son Söz

En başından en sonuna kadar alıcı müşterilere hissiyatlı bir deneyim yaşatmak için bu ipuçları oldukça işe yarıyor. Beş yıldızlı bir müşteri deneyimi sunarak onların ev ile alakalı imza atmalarını kolaylaştırabilirsiniz.

DİĞER HABER
05 Nisan 2021