"Emlak dünyasını sıkıcı buluyorsanız, okuduğunuz yazıda altını çizdiğiniz cümleler yoksa yanlış bir yerde okuyorsunuz demektir." Emlak Broker
Bir Gayrimenkul İş Ortağında Aranan Nitelikler

Ortaklık evlilik gibidir. Herhangi bir sektörde, iş ortaklıklarının artı ve eksi yanları vardır. Yapılan son araştırmalara göre; tek kişiden oluşan tüm işletmelerin üçte ikisi başarısız oluyor fakat aynı hedefe odaklanan güçlü ortaklıklar daha iyi bir şansa sahip.

İşlerinizi genişletmeye ve yeni bir ekip oluşturmaya yada iş ortaklığı yapmaya karar verdiyseniz, sonradan yaşanacak pişmanlıkların ve keşkelerin önüne geçebilmek için önce doğru kişiyi bulmalısınız. Bu konuda yapabileceğiniz en büyük hata, ortak seçerken çok hızlı davranmanız olacaktır.

Ayrıca okuyun: Neden Gayrimenkul Piyasasında Ortak Olmak Zor?

Danışmanlık kariyerinizde başarılı bir iş ortaklığı kurmak için aranacak bazı nitelikleri sizin için derledik:

1. Bileşen Kişilikleri

En iyi ortaklıklar; güçlü ve zayıf yönlerinizin dengeli olduğu içinde bulunamayacağınız yani iş ortağınızın üstün olduğu ve zayıf olduğu alanlar. İnsanlarla iletişimiz iyi ise, finans ve pazarlama ile fazla iyi değilseniz o zaman hangi kişiliği aradığınızı bilirsiniz.

Çoğu zaman insanların egoları yüzünden, güzel ortaklıklara izin veremediklerine şahit olmuşsunuzdur. Elinize bir kağıt kalem alın güçlü ve zayıf yönlerinizin bir listesini yapın ve gelişiminize katkı sağlayacak rakipsiz bir ortak oluşturmaya çalışın.

2. Benzer Hedefler

İş ortağınız; işinizin başarısı için vizyon sahibi, hedef ve değerleri paylaşmalıdır. Oturun ve şirketinizin nereye gittiğini ve oraya nasıl ulaşmayı planladığınızı tartışın. İş planınız ve hedefleriniz sağlam ve güçlü olmalı yani her türlü iç ve dış etkenlere karşı dayanıklı olmalı.

Sizden farklı, sizin özelliklerinizi tamamlayıcı nitelikte özelliklere sahip olan ve sizinle aynı vizyonu paylaşan birisi olması önemli. Eğer siz ve iş ortağınız birinci günden itibaren aynı yerde değilseniz bu ortaklık mümkün olmayacaktır.

3. İyi İletişim Becerileri

İş ortakları olarak; her şeyi tartışabilmeniz gerekir. Sorunlar ya da endişeler giderilemezse gerilim artacaktır. İyi bir dinleyici ve iletişimci olan bir iş ortağı seçtiğinizden emin olun, böylece işinizin herhangi bir konusunu rahatlıkla tartışabilir ve karşılıklı anlaşmaya varabilirsiniz.

4. Sektör Deneyimi

Gayrimenkul sektöründe çok az deneyime sahip olan birisiyle iş yapmak çok büyük bir hata olur. Partnerin piyasanın iniş çıkışlarını nasıl kullanacağını bilmesi gerekiyor ve bu sadece tecrübe ile kazanılabilir. Parasından başka bir şeye sahip olmayan ortaktan uzak durun.

İş ortağı seçmek, kariyerinizin en büyük kararlarından biridir. Sizi doğru yönde yönlendirmek için potansiyel ortağınızdaki nitelikleri arayın.

DİĞER HABER
25 Temmuz 2019