"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bir Miami Emlakçısı, Milyoner Müşterilerinin Bile Neden 'Ev Bulamadıklarını' Anlatıyor

Emlak sektöründe envanter sorunu yaşayan tek ülkenin biz olmadığını global emlak piyasalarındaki gelişmeleri takip ederek öğreniyoruz.

Emlak firması Compass Florida'da lüks satışlardan sorumlu başkan yardımcısı Elizabeth Hogan, Miami'de ev satın almak isteyen milyonerlerle düzenli olarak çalıştığını söylüyor. Müşterilerinin genellikle avukatlar, girişimciler ve yerleşik teknoloji firmalarında orta ila üst düzey yöneticiler olduğunu söylüyor.

Miami Sahili, Florida

Şu anda Hogan, Insider'a verdiği röportajda Magic City'de bir ev satın almakla ilgilenen 37 müşterisi olduğunu söyledi. Ancak bir sorun var - satın alacakları yeterli ev yok ve milyonerlerin gelirlerine eklenen fazladan sıfırlar bile yardımcı olmuyor.

Hogan, Insider'a "Bu hafta sonu, New York'tan bir müşterim vardı ve ev arayışına FaceTime üzerinden devam etmeye karar verdi çünkü envanter eksikliği var" dedi. Alıcı yaklaşık 3.5 milyon dolar değerinde olmasına rağmen, hala satın alınabilirlik ile boğuştuğunu söylüyor. Hogan, hikayesinin benzersiz olmadığını ve Miami'nin emlak piyasasının en zengin müşterileri için bile çok pahalı hale gelmesinden korktuğunu söylüyor.

Çok fazla talep var, yeterli ev yok 

Hogan, "Florida'nın emlak piyasası o kadar rekabetçi hale geldi ki, konut satın alınabilirliği tüm gelir seviyelerindeki alıcılar için bir endişe haline geldi. Mevcut sakinlerin gelirleri önemli ölçüde artmadıkça, bu pazarda rekabet etmeleri zor olacak." dedi. 

Hogan, "Evler için çok fazla rekabet var, bu yüzden finansal olarak karşılayabilseler bile, değerleme raporundaki fiyatlardan feragat eden, beklenmedik durumları finanse eden ve satıcılara ücretsiz geri kiralama süreleri sunan müşteriler tarafından baskı görüyorlar" dedi.

Miami'de Gezilecek Yerler | obilet.com - Blog

Florida, artan ev fiyatları ve yoğun ev alıcı göçü ile boğuşmaya devam ederken, inşaatçıların piyasaya daha fazla ev tanıtması gerektiğini uzmanlar söylüyor. Aksi takdirde, tüm gelir seviyelerindeki alıcılar, giderek doygun hale gelen pazarda zorluklarla karşılaşacakları öngörülüyor.

Hogan, "Her şey arz ve taleple ilgili" "Envanter seviyeleri düşük kalırsa ve insanlar buraya taşınmaya devam ederse, fiyatların yükselmeye devam edeceğine inanıyorum."

Sonuç olarak, Hogan, müşterilere, agresif teklifler vermeye hazır olmaları için ev satın alma sürecine girmeden önce koşulları iyice anlamalarını tavsiye ediyor.

DİĞER HABER
26 Ocak 2022