"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bir Pazarlama Kampanyasının Başarısını Ölçme Yöntemleri

Markanızın ya da elinizde bulundurduğunuz gayrimenkullerin reklamını yapmak istediğinizde, her gayrimenkul online pazarlama kampanyasının farklı hedefleri ve bu hedefler doğrultusunda sonuçları vardır.

Peki, sanal ortamda yapacağınız reklam kampanyasından en iyi sonuçları nasıl elde edebilirsiniz? Kampanyanın başarısı, reklamınızı kendi sitenizde mi, üçüncü bir tarafın sitesinde mi yoksa sosyal medya üzerinde mi verdiğinize göre değişiklik gösterecektir. Bu başarıyı ancak dijital ortamlardaki testler sonucunda ölçebilir ve doğru tercih yapabilirsiniz.

Sanal Ortamda Gayrimenkul Satışının Başarı Göstergeleri

Web Site Trafiğinin Ölçülmesi

Esas olarak online emlak pazarlama kampanyasının amacı, web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek ve bu ziyaretçilerin ürünlerinizi ve markanızı incelemesini sağlamaktır. Peki, bu trafiği nasıl takip edebiliriz? Web sitenizi Google’ın sunduğu son derece kullanışlı olan Google Analytics’e bağlayarak, günlük, haftalık ve aylık olarak tekil ziyaretçi trafiğini takip edebilirsiniz. Ayrıca bu ziyaretçilerin hangi bölgeden girdiğini, sitenizde en çok hangi bölümleri incelediğini görebilirsiniz.

Sitenin en çok ziyaret edilen bölümlerini kampanyanın ana maddeleri haline çevirebilir, aynı zamanda sosyal medyada reklamlar vererek hayal dahi edemeyeceğiniz sayıda ziyaretçiye ulaşabilirsiniz. Unutmayın ki sitenize bir kez tıklayan birini sitenizin daimi ziyaretçisi haline dönüştürebilirseniz gelecek zamanlarda reklam masraflarınızı da daha aşağıya çekebilirsiniz.  

Ziyaretçilerin Sitede Geçirdiği Zamanın Ölçülmesi

Sayılar çoğu zaman bizlere bir şeyler anlatsa da tek başına yeterli olmaz. Sitedeki ziyaretçi sayısı önemli olsa da sitede kaldıkları sürenin ortalaması çok daha önemlidir. Google Analytics’in verdiği hizmetler içerisinde, ziyaretçilerin ortalama kaldıkları süreleri de görmek mümkün. Eğer ziyaretçiler sitede bulunan bir makaleyi okuyup çıkarlarsa, bu sizin aleyhinize olacaktır.

Ziyaretçilerin sitenizde kalma süresini arttırmanın yolu, içeriğin kalitesini de arttırmaktır. Eğer içerikleriniz ziyaretçiler tarafından paylaşmaya layık olarak görülür ve sosyal medyada yayılırsa daha fazla ziyaretçiye daha uzun sürelerle hizmet verebilir ve bu sayede onlarla gelecekte iş yapma potansiyeli elde edebilirsiniz.

Ziyaretçilerin Siteden Çıkma Oranının Ölçülmesi

Sitenize dolaylı yollardan ya da farklı sitelerin yönlendirmesi sonucunda da ziyaretçiler gelecektir. Ancak sitenin görüntüsü ve içeriği dikkat çekici değilse, geri tuşuna basarak sitenizden çıkacaklardır. Bu da otomatik olarak Google Analytics’in önemli veri istatistiklerinden biri olan “sitenizden hemen çıkma oranını” arttıracaktır.

Bu sizin aleyhinize işler ve sitenizi Google aramalarında geriye düşürür. Bunu engellemenin yolu, ilgi çekici ve değerli içeriklerle sitenizi donatmak ve doğru online reklam kampanyaları yapmaktır.

Aboneler ve Yeni Üye Sayılarının Ölçülmesi

Şimdiye kadar belirtilen yollar ile rakamsal istatistikler yoluyla belli bir şablon ortaya çıkartabilirsiniz. Peki, sitenize girenlerin sayısını, ne kadar kaldıklarını, nerelere tıkladıklarını öğrendiniz, ancak onların kim olduğunu öğrenmek daha harika olmaz mı?

Sitenizde kullanacağınız RSS ve e-bülten gibi sistemler, ziyaretçilerinize ulaşarak bilgi edinmenizi sağlayabilir. Çünkü sitenize gelen ziyaretçiler hazırladığınız e-bültene ve içeriğinizden otomatik olarak haberdar olmalarını sağlayan RSS sistemine kayıt olarak size iletişim bilgilerini bırakmış olurlar. Bu veriler sayesinde kullanacağınız pazarlama yöntemini belirleyebilir ve doğru içeriklerle başarıya ulaşabilirsiniz.

Müşteri Yaratma Maliyetinin Ölçülmesi

Sitenizi ziyaret edenlerden yalnızca birkaç tanesinin elinizde bulundurduğunuz gayrimenkullerin potansiyel alıcısı olacağını göz önüne aldığınızda, eğer reklama binlerce lira ödüyorsanız bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Yaptığınız kampanyanın kaydını tutarak ve bunları inceleyerek bir sonraki kampanyanızın özelliklerini belirleyebilirsiniz.

Her kampanyanızın maliyetini etkin bir şekilde kontrol ederek her birinden sağladığınız faydayı ve zararı düzenli bir şekilde izleyebilirsiniz. Böylece yatırımlarınızın size geri dönüşünü analiz edebilir ve bir sonraki kampanyanızda daha profesyonelce adımlar atarak maliyetinizi kontrol edebilirsiniz.

DİĞER HABER
14 Ekim 2022